skip to Main Content
Psychológia Farieb – žltá
Séria: Psychológia farieb

Žltá farba je farba slnka a svetla. Preto na väčšinu ľudí pôsobí stimulačne, pozitívne, teplo a živo. Je jednou z 3 primárnych farieb, z ktorých vznikajú všetky ostatné odtiene.

Žltá farba je pre ľudské oko veľmi výrazná a nápadná, preto sa často používa na pritiahnutie pozornosti napríklad na logách, reklamách, pútačoch.

lidl-3001893.jpg-pwrt3

Najvýraznejší kontrast tvorí žltá s čiernou, preto sa v touto farebnou kombináciou označujú miesta kde napr. hrozí nebezpečenstvo.

cr-1038300

Výraznosť žltej farby je dôvodom, prečo v mnohých mestách majú žltú farbu taxíky. Ľudia jednoducho na žltú reagujú a neprehliadnu ju. Žltá pôsobí optimisticky a hravo, často ju nájdeme na detských hračkách a skvele dokáže oživiť interiér s malým množstvom prirodzeného slnečného svetla. Táto farba podporuje tvorivosť a komunikatívnosť, preto sa často používa v spoločenských miestnostiach bytu. Podporuje a stimuluje nervovú sústavu, dodáva pocit tepla, pohody a chuti do života.

I v obliekaní je pôsobenie žltej farby aktívne a stimulačné – človeka v celoplošne nosenej žltej farbe nikto neprehliadne a je vždy nápadný. Ak nechcete nosiť žltú celoplošne, ale potrebujete na nejakú časť postavy pritiahnuť pozornosť, použite ju na oblečení, či doplnku. Žltá dokáže „prebrať“ a oživiť farby, ktoré pôsobia pokojne, pasívne, staticky, či málo dynamicky. Pridajte štipku žltej k pasívnejším farbám (šedej, modrej, zelenej, či fialovej) a pozorujte, ako sa vplyvom žltej „prebudia“.

zlta akcent

Nosíte žltú? Využívate ju na veľkých plochách, alebo skôr len ako detail, či akcent? Kedy najčastejšie siahate po žltej?

celebrity zlta

Camilla Belle, Jennifer Lopez, Kate Mara, vojvodkyňa Kate, Kristen Stewart

Back To Top