Skip to content

Farebná typológia delí ženy na 3 skupiny. Ženy v prvej skupine na farebnú typológiu neveria, ženy v 2. skupine farby strategicky využívajú pre svoj vzhľad. No a v 3. skupine sú ženy, ktoré v silu farieb veria, ale zameriavajú sa na ne tak silno, že sú ich „otrokom“. O týchto ženách bude tento článok.


Neriešite farby? Je to v poriadku (ak netúžite po dobre kombinovateľnom šatníku)

„Mám různá období… Někdy nedám dopustit na zemité a teplé barvy, jindy na zářivé a svěží. Potřebuji změnu.“ Danka vystihla to, čo je typické pre ženy, ktoré preferujú šatník plný rôznych farieb, ktoré si vyberajú podľa momentálnej nálady. Možno aj pre vás je toto dôležité a je to v poriadku.

Ak však patríte ku ženám, ktoré chcú mať šatník praktický a dobre kombinovateľný, Dankin šatník vám vyhovovať nebude. Pretože vaším cieľom je zrejme mať v šatníku menej vecí, ale dobre vzájomne kombinovateľných, napr.:

  • top, ktorý môžete nosiť ku 5 spodným dielom,
  • alebo kardigán, ktorý sa bude hodiť ku 3-4 outfitom,
  • 2-3 náhrdelníky a 2-3 šatky, ktoré budú ladiť s väčšinou vášho oblečenia…

Farby neriešia ani ženy, ktoré sú presvedčené, že farebná typológia je najmä pre staršie dámy a že riešiť farby je blbosť a strata času. „Môžem nosiť každú farbu, dnes je to prekonané – riešiť farby bolo moderné v 80. rokoch“.

PS: Mimochodom, v tom, že farebná typológia je pre zrelé ženy majú kus pravdy, pretože čím staršia žena, tým viac si určitými farbami môže pomôcť vyzerať mladšie a sviežo :-). V mladšom veku „unesiete“ takmer každú farbu bez toho, že by narobila veľa škody.


Prečo by farby mali byť sluhom, ale nie pánom

Veľa žien pri pohľade do zrkadla vníma, že v niektorých farbách vyzerajú, akoby boli mladšie, „do ružova“ 🙂 vyspaté a mali oveľa viac energie: „Wow, vyzerám dnes naozaj super!“

Všímam si však i opačný extrém – niektoré ženy riešia farby až do takej miery, že im prestávajú pomáhať. Farby im prestávajú „slúžiť“ a riadia všetko ich rozhodovanie.

Spísala som pre vás 5 príznakov, ktoré indikujú, že nie ste na dobrej ceste a možno sa potrebujete pozrieť na farby z iného uhla pohľadu  :-).


PRÍZNAK č. 1: Nie ste ochotná kúpiť si žiadnu inú farbu, okrem tých, ktoré máte vo svojej paletke

Uf, fakt to máte ťažké, pretože s takouto stratégiou si toho na seba veľa nekúpite a verím, že ste frustrovaná. A tiež NESLOBODNÁ.

Ak vám niekto povedal, že LEN farby z vašej paletky sú tie, v ktorých budete vyzerať krásne, rýchlo na to prosím zabudnite.

Uvoľnite sa. Môžete nosiť tisícky ďalších odtieňov.

Vaša paletka je len nástroj, pomocou ktorého ľahko zistíte, či daná farba má podobné vlastnosti ako potrebujete. Ľahko s ňou zistíte, či je farba, teplejšia, alebo chladnejšia, tlmenejšia, alebo ostrejšia.

Mimochodom, vyzerať dobre môžete, aj keď budete mať na sebe i farbu, ktorá s paletkou úplne neladí (pozrite príznak č. 2).


PRÍZNAK č. 2. Celé dni riešite farebné vlastnosti nejakej farby

Chcete si kúpiť zelený top, ale donekonečna riešite, ktorý z 3 odtieňov bude tým, v ktorom vaša tvár zažiari najviac. „Asi kúpim ten tlmenejší a tmavší, ale čo ak ten bledší tlmený bude ešte lepší? Alebo mám zobrať ten menej tlmený?“


Niet divu, že vám už nezostane energia na to, aby ste riešili to, ako a s čím by ste mohli nový top skombinovať, aby ste v ňom vyzerali super.

Ženy, ktoré vedia, že farby sú jednou časťou „skladačky“, chápu, že ani tak nejde o jednotlivé odtiene, ale o celkový dojem.

Dokážu nosiť i menej vhodné odtiene tak, že outfit ladí s ich tvárou a vyzerajú skvelo. Mimochodom, toto podvedome robia ženy, ktoré majú prirodzene vyvinutý cit pre obliekanie.


PRÍZNAK č. 3. Nosíte svoje farby, ale nie ste sama sebou

Máte jemnú osobnosť, ale nosíte ostré kombinácie čistých farieb, lebo ste na Pintereste videli, že tak by to zimný typ mal robiť. Máte v šatníku plno farieb podľa svojho farebného typu, ale žiadne farby podľa svojej osobnosti. Ste fakt rozladená a nechápete, prečo to nefunguje…

Určité farby vytvárajú určité dojmy. Jarné farby sú svieže, letné jemné, jesenné zemité a zimné výrazné. Ak je vaša osobnosť rovnaká, ako pôsobenie farieb vo vašej palete, je to super a nemáte čo riešiť.

Ale je úplne bežné, že zimný typ potrebuje sviežosť, alebo že jesenný typ chce vyzerať jemne. Ak rozumiete farbám, dá sa to veľmi ľahko zladiť.

Stačí počúvať sama seba. Zistiť, čo chce vaše vnútro, pridať do šatníka farby, ktoré tomu zodpovedajú a kombinovať ich s „vašimi“ tak, aby ste aj dobre vyzerali, aj sa úžasne cítili.

Ak začnete počúvať sama seba, pripravte sa na komplimenty! 🙂


PRÍZNAK č. 4. Donekonečna riešite množstvo technických detailov

Sústredíte sa len na to, či sú pre vás lepšie čisté, alebo mierne tlmené farby, úplne teplé, alebo len mierne teplé. Ste do toho taká ponorená, že už vlastne neviete, v čom vyzeráte lepšie a čakáte, že niekto to rozhodne sa vás.

Môžete celý život riešiť presnú úroveň tlmenosti, ale aj tak vám ju nikto číselne nezmeria. Preto je to strata času.

Poznáte pravidlo 80:20? Riešiť tých 80% (všetky technické detaily svojej farebnosti) znamená mrhať energiou. Podstatných je práve tých 20%, ktoré sú naozaj dôležité.

To, na čo by ste určite mali svoju energiu zamerať, sa dá zhrnúť do 2 bodov:

  • pristanú vám teplejšie, alebo chladnejšie farby?
  • aká je vaša dominantná farebná vlastnosť?

Využite pravidlo 80:20 a všetko sa zjednoduší

Áno, i ja som bola kedysi otrokom farebnej typológie. Preto veľmi dobre viem, čo vás umára a aké otázky vám nedajú spať :-). I preto som sa dlho venovala štúdiu farieb – chcela som presne vedieť, prečo niečo funguje a iné nie. Ako to vlastne s tými farbami je. Proste ako „fungujú“.

Dnes viem, že zo všetkého, čo viem o farbách ja, ženám naozaj stačí pochopiť 20%. Je to presne tých 20% vecí, ktoré majú oveľa väčší vplyv na to, ako v oblečení vyzeráte (v porovnaní s 80% informácií, ktoré sú zaujímavé, ale veľký efekt neurobia).

Farby sú dobrý sluha, ale zlý pán. Pri práci s mojimi milými klientkami a absolventkami online kurzov som zistila, že:

Na to, aby ste vo farbách vyzerali dobre, nie je nutné presne poznať svoj farebný typ.

Oveľa dôležitejšie je obliecť sa tak, aby váš outfit vyzeral, akoby bol vyrobený práve pre vás.


Čo je podstatné a čo rozhodne o tom, či vyzeráte dobre

To čo naozaj potrebujete, je porozumieť tomu, ako s farbami pracovať. Získať NADHĽAD – pochopiť, ako farby súvisia s vašou tvárou, postavou a štýlom.  Ako ich využiť k tomu, aby ste každý deň boli nadšená pri pohľade do zrkadla, pretože:

  • vaša tvár vyzerá sviežo (lebo ste ju vhodnými farbami rozžiarili),
  • vaša postava vyzerá lepšie (lebo ste farby strategicky rozmiestnili)
  • cítite sa štýlovo (lebo v outfite sú farby super prepojené)
  • a ste sama sebou (lebo milujete farby, ktoré nosíte).

Ak chcete vedieť viac, kliknite na tento odkaz >>

Aké sú vaše skúsenosti s farebnou typológiou? Do ktorej skupiny žien patríte? Čo je pre vás v súvislosti s farbami najviac dôležité? Dajte mi vedieť, teším sa na vaše reakcie :-).

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top