Skip to content

Sú ženy, ktoré vďaka farbám vyzerajú úžasne. Ale sú aj také, ktoré svoje farby poznajú, ale vyzerajú stále rovnako ako predtým. Je totiž veľký rozdiel medzi tým čo robia a ako to robia…


Po čom ženy túžia

Väčšina žien má túžbu vyzerať skvelo. Mať skvelú vizáž je totiž niečo, čo prináša pocit istoty a sebavedomia, jednoduchší život a rozhodovanie. Viac možností a lepšie využitie životných šancí. To sú dôvody, prečo väčšina žien chce vyzerať krásne, zaujímavo, štýlovo, atraktívne, úspešne a sebavedomo.

Rovnako na tom boli i Sára a Lenka. Obe sa rozhodli využiť moje konzultácie a online kurzy a zatiaľ čo pre Sáru boli doslova životnou zmenou, Lenkina vizáž je rovnaká ako predtým a nič sa u nej nezmenilo…


Už nechcem byť sivou myšou

Lenka mi spomínala, že sa často cíti ako sivá myška – mala pocit, že jej outfity sú nudné, nezaujímavé, že ju preto ľudia podceňujú, niekedy dokonca prehliadajú a ona má nízke sebavedomie.

Sára svoje farby poznala, ale netušila, čím začať, na čo sa zamerať a čomu venovať pozornosť, ak chce mať v oblečení žiarivú tvár a vyzerať v ňom vďaka farbám krásne.


Keď to dokázala ona…

Lenka mi spomínala, že sa rozhodla spoznať svoje farby po tom, ako sa stretla so svojou kamarátkou, ktorú dlho nevidela a ktorá vždy vyzerala tak akosi obyčajne. Pri tomto stretnutí však bola Lenka prekvapená… pretože jej kamarátka vyzerala skvelo.

Na otázku, ako to robí, dostala Lenka odpoveď, že využíva farby. Lenka mi spomínala, že tá zmena bola naozaj veľká a celkové pôsobenie jej kamarátky bolo úplne iné, ako si ju pamätala z minulosti. Vyzerala krásne a pôsobila sebavedomo, jednoducho bola atraktívna.


Potreba pohnúť sa z miesta

Sára už v minulosti na určení farebného typu bola a tak mala predstavu, aké farby jej pristanú. Tieto informácie jej však v reálnom živote nijako nepomohli, pretože vlastne vôbec netušila:

  • ako má svoje farby kombinovať,
  • ktoré farby z palety si má vyberať,
  • ako ich rozmiestniť na postave
  • v ktorých odtieňoch sa bude cítiť najlepšie a najviac prirodzene.

Mala v tom zmätok a chcela s tým niečo robiť. Uvažovala o tom, že využije moje konzultácie a online kurzy, ale pár krát svoje rozhodnutie odložila na neskôr – keď bude mať viac času,  keď schudne 5 kilogramov, keď budú deti troch väčšie…

Jej neúspech s povýšením v práci bod bodom, ktorý rozhodol – už nechcela kvôli svojej vizáži prichádzať o šance v živote. Sára bola po konzultácii u mňa veľmi namotivovaná a rozhodla sa zaviesť moje odporučenia do praxe.


Teória je začiatkom…

Sára i Lenka sa zapojili do môjho online kurzu Sprievodca farbami. Obe prešli všetkými jeho lekciami a pochopili, ako vytvoriť farbami harmóniu oblečenia a tváre, ako farby kombinovať a využívať s ohľadom na telesný tvar, osobný štýl, či príležitosť.

Obe zvládli teoretickú časť a zistili, ako môžu farby naplno využiť na svojej ceste za super vizážou. Do tohto bodu bol ich postup kurzom totožný. Ich reálne výsledky ale rovnaké neboli…


Prax rozhoduje

Lenka si nenašla dosť času, aby informácie z lekcií previedla do praxe. Prečítala si texty lekcií, pozrela si videá, ale vôbec sa nevenovala praxi. Neskúšala vytvoriť outfity, do ktorých by zapracovala to, čo sa práve naučila.

Nenašla si čas na prechádzku po obchodoch, skúšanie vecí, fotenie sa v outfitoch, či diskusie s ostatnými v kurze. Nezískala preto žiadnu spätnú väzbu, ani praktické skúsenosti. Poznala svoje farby, poznala teoretické odporúčania, ako s nimi pracovať, ale tým to skončilo.

Jej outfity boli podobné ako pred konzultáciou a kurzom a Lenka sa necítila o nič zaujímavejšie, ani štýlovejšie.

Sára bola na tom úplne inak. Po každej lekcii skúsila zostaviť outfit tak, aby využila nové informácie, tipy, návody a postupy. Občas vyrazila do obchodov a bez toho, aby nakupovala, skúšala rôzne kombinácie. V outfitoch sa fotila a o tom, ako v nich vyzerá, diskutovala s ostatnými v kurze. Vďaka tomu mala odozvu  a získala iný pohľad a množstvo nápadov a inšpirácie. Skúsila i veci, o ktorých si myslela, že nie sú pre ňu a pritom výborne fungovali.

S každým ďalším outfitom bolo vidieť, ako napreduje a vyzerá čoraz lepšie.


Čo má farebná typológia spoločné s chudnutím

Veľmi veľa. Nejde len o to, že vhodnými kombináciami a rozmiestnením farieb môžete vyzerať o pár kilogramom štíhlejšie, ale najmä o to, že keď nejdete do akcie a len teoretizujete, je vám celá teória vlastne nanič.

Čo z toho, ako teoreticky viete, koľko bielkovín, sacharidov a tukov máte denne prijať, aké potraviny sú pre vás vhodné a ktorým by ste sa mali vyhnúť? Schudnete, ak budete presne vedieť, ktoré potraviny majú najnižší glykemický index a ktoré potraviny majú dostatok vlákniny?

Nie, neschudnete. To sa stane až po tom, ako začnete reálne konať – až po tom, čo skutočne zmeníte svoj jedálniček.

Možno to pôjde pomaly, ale diskusie s inými ženami, ktoré majú rovnakú túžbu, prípadne s výživovým poradcom, udržia vašu motiváciu a zabezpečia, že naozaj uvidíte výsledky.

Rovnakú analógiu môžete nájsť vo všetkom, čo chcete dosiahnuť a v čom chcete byť dobrí. Napríklad vo varení – ak teoreticky viete, aké chute sa k sebe hodia a akými koreninami ktoré jedlo ochutiť, ak viete naspamäť stovky receptov, k čomu vám to reálne bude?

Môžete svojimi vedomosťami ohromovať ľudí v rozhovoroch, ale ak nezačnete naozaj variť, dobrá kuchárka z vás nikdy nebude.

Čo máte z vodičského preukazu, ktorý už celé roky nosíte medzi svojimi dokladmi, ale reálne ste nikdy nezačali šoférovať? Ak chcete byť reálnou šoférkou, budete potrebovať zopár kondičných jázd, počas ktorých v ostrej premávke možno budete robiť aj chyby, ale inštruktor vás vždy usmerní…

… a každou ďalšou jazdou si budete istejšia. Po čase začnete robiť všetky šoférske úkony úplne automaticky.


Ísť do akcie

Ak chcete niečo dosiahnuť, bez reálnej akcie, bez námahy a vynaloženia energie sa nič nezmení, pretože prax je vždy trochu iná ako teória. V praxi vás čakajú nástrahy, situácie a problémy, ktoré si počas štúdia teórie vôbec neuvedomíte.

Až v praxi vám naozaj „docvaknú“ všetky súvislosti. Čím viac praxujete, tým skôr začnete robiť veci automaticky, podvedome a prirodzene. Je to ako pri každom návyku, ktorý sa chystáte osvojiť si a od ktorého chcete, aby bol súčasťou vášho života.

Platí to nielen pri chudnutí, varení, alebo šoférovaní. Platí to i pri snahe skvelo vyzerať. Niektoré šťastné ženy sa narodili s tým, že prirodzene cítia harmóniu, podvedome vedia, čo na seba, ako veci skombinovať, aké farby použiť, jednoducho ako vyzerať skvelo.

Ak túto schopnosť prirodzene v sebe nemáte a túžite vyzerať skvelo, môžete vyzerať rovnako dobre, ako spomínané ženy. Len vás to bude stáť určité úsilie, čas a energiu. Ak však vytrváte, výsledky sa určite dostavia.

Začať teóriou je fajn, ale aby sa veci naozaj začali meniť, praxovať je nutné. Nič z živote nie je zadarmo a nefunguje to tak, že po tom, ako spoznáte svoje farby, budete hneď vyzerať úžasne. Chce to vašu akciu, vašu snahu, vaše odhodlanie.

Ak vydržíte, výsledky stoja za to a odmenou bude pocit istoty, vyššie sebavedomie, jednoduché rozhodovanie, rýchlejšie nákupy, skvelý pocit a komplimenty okolia.


Ste Sárou, alebo Lenkou?

„Sára“ a „Lenka“ – to sú dve skupiny mojich klientiek a účastníčok online kurzov. „Sáram“ moje služby menia život, ale pre „Lenky“ sa nič nezmení. „Lenky“ túžia vyzerať skvelo, ale nedostatok času, energie, či motivácie im bráni isť do akcie a svoju vizáž reálne zmeniť.

Ľudia, ktorí sú v niečom úspešní, väčšinou za svoj úspech vďačia tvrdej práci. Málokto si uvedomuje, koľko práce je za daným úspechom, málokto si vie predstaviť i druhú stranu úspechu – prácu, vytrvalosť a odhodlanie, ale aj únavu, neúspechy a chyby.

A to je dôvod, prečo poznanie ideálnych farieb nepomôže každej žene. Nie každá je totiž ochotná vynaložiť energiu.

Ak ste „Lenkou“, budete poznať svoje farby a pri debatách môžete kamarátkam teoreticky popísať, v čom budete vyzerať dobre. Ale ak ste „Sárou“ a nechýba vám chuť, odhodlanie a motivácia ísť do akcie, kamarátkam nemusíte nič hovoriť, pretože vo farbách jednoducho budete vyzerať skvelo.

Možno dokonca „nakopnete“ ich vizáž, pretože budete pre ne motiváciou pohnúť sa z miesta a niečo zmeniť.

PS: Plne súhlasím s vetou, ktorá je súčasťou reklamného sloganu jednej športovej značky: „keď chceš, dokážeš to“. A preto ma zaujíma: Chcete vyzerať vďaka farbám skvelo? Čo pre to robíte? Ste Sárou, alebo Lenkou? Ak máte chuť, pridajte do diskusie svoje názory a skúsenosti, rada si ich prečítam.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top