Skip to content

„Zrovna dnes jsem šla kolem výlohy Orsay a všimla si zajímavé věci. Odstín Marsala, kerý byl vyhlášen „barvou roku“ a už ho vidím snad všude, kombinují výhradně s chladnými neutrálními barvami: černá, světlá letní šedá, chladná béžová, stříbrné doplňky atd. Až doteď jsem se domnívala, že Marsala je výrazně teplý odstín vhodný pro podzimní, možná tak ještě tmavý zimní typ, ale tohle mne dostalo…

Upřímně řečeno, moc se mi to líbí, kombinace těchto barev působí velmi nezvykle, čistě a docela ráda bych si tohle vzala i na sebe. 🙂 Obecně mám potřebu porušovat pravidla a hledat neobvyklé… Pro jaký barevný typ je to vhodné? Nebo je to taková „akademická“ kombinace do výlohy, která ale ve skutečnosti nebude na nikom vypadat tak úchvatně? Terezka.“

Farba roka 2015 Marsala je odtieňom vínovej farby, do ktorej je pridané malé množstvo hnedej, prípadne i iných pigmentov, ktoré vytvárajú „hustý“, zamatový a tlmený efekt. Je zmesou teplých a chladných pigmentov a jej celková teplota sa pohybuje od neutrálnej polohy k mierne teplej, ale na trhu nájdete i obmeny tejto farby, ktoré sú mierne chladné.

Preto je dobre kombinovateľná pre viaceré farebné typy. Najviac bude ladiť s farbami tlmených a tmavých typov, ale nemusia sa jej báť ani teplé a chladné typy. Vo veľkých plochách by sa jej mali vyhnúť kontrastné a svetlé typy, na ktorých môže vyzerať málo sviežo, fádne alebo tažko, ale na malých plochách ani im neublíži.

Prezrela som si na webe ponuku Orsay a našla som tam naozaj dosť veľa kúskov v odtieni Marsala a jeho variáciách. Na modelkách je v ponuke tohto reťazca Marsala naozaj oveľa častejšie kombinovaná s chladnými odtieňmi, ale nájdu sa i kombinácie s teplejšími farbami.

Ak sa vám Marsala páči a chcete ju nosiť, pri výbere farieb, s ktorými ju budete kombinovať zvážte najmä svoju farebnú teplotu. Ak je neutrálna až mierne chladná, pridajte k neutrálnej Marsale chladné odtiene a naopak – teplá farebnosť si žiada prídavok teplých farieb. Pre výrazne chladné (teplé) typy je vhodné vyberať si chladnejšie (teplejšie) prevedenie odtieňa Marsala, ktoré sa dajú veľmi úspešne kombinovať s chladnými (teplými) neutrálnymi farbami.

Marsala pôsobí zrelo, vážne a elegantne, preto ak nechcete vyzerať príliš formálne, alebo klasicky, je dobré do outfitov v ktorých dominuje, pridať i štipku sviežosti. Okrem vyššie zobrazených kombinácii s neutrálnymi farbami môžete vyskúšať i monochromatické, analogické, či triadické kombinácie tejto farby s inými odtieňmi.

Ak hľadáte ďalšie inšpirácie, pozriete i na Aura Beauty blog, Miška sa odtieňu Marsala venovala v tomto článku.

Páči sa vám farba roka 2015? Riadite sa pri výbere farieb na nákupoch trendami? V prípade že Marsalu nosíte, ako ju kombinujete?

Súvisiace články:
Ako nosiť Marsalu ak ste jarný typ
Ako odhadnúť svoju farebnú teplotu
Vínová
Kombinácie neutrálnej farby s farebným odtieňom
Kakaová hnedá
Šedá
Béžová

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top