skip to Main Content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – So žltou ako s korením
5. Farby – Šesť odtieňov šedej
6. Sila kakaovo hnedej
7. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
8. Farby – Komu pristane khaki?
9. Farby – Rôzne podoby vínovej
10. Prečo šedá neladí s teplými typmi
11. Ako nevyzerať v ružovej príliš sladko
12. Medzi modrou a zelenou
13. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
14. Biela, alebo béžová?

Vínová sa pre svoju sýtosť pravidelne objavuje v šatníkoch žien najmä na jeseň a v zime. V dnešnom článku sa dozviete, ako táto farba vzniká, aké môže mať variácie s rôznou farebnou teplotou i to, pre ktoré farebné typy je najvhodnejšia.

Vínová farba (burgundy) je farbou červeného vína. Pozostáva zo sýtej červenej a tmavšej modrej v určitom pomere, preto je vo všeobecnosti teplotne neutrálnou farbou. Do zmesi červenej a modrej môže byť pridaná i čierna, šedá, žltá, alebo hnedá farba a podľa jednotlivých zložiek vznikajú rôzne variácie vínovej – od mierne chladných po mierne teplé a od čistejších odtieňov po tlmené.
Tradičná vínová ma sýte, tmavšie vyžarovanie, pôsobí neutrálne a nie je príliš žiarivá. To predurčuje túto farbu byť skvelou súčasťou šatníka najmä tmavých a tlmených typov.

TMAVÉ TYPY

Tmavé typy by si mali vyberať vínovú v jej najčistejšej podobe a najviac na nich vynikne kontrastne skombinovaná s bielou a čiernou. Vyhnúť by sa mali najmä výrazne tlmeným odtieňom tejto farby (Gwen Stefani vľavo), ale i príliš ťažkým, zemitým odtieňom s veľkým podielom hnedej (Salma Hayek vľavo). Vhodné sú naopak všetky neutrálne, čisto a farebne pôsobiace odtiene tejto farby (Salma Hayek 3. a 4. foto zľava).

SVETLÉ TYPY

Pre svetlé typy nie je vínová farba ideálnou, pretože je pre ne príliš ťažká. V klasickej vínovej môžu vyzerať staro, ubito a málo sviežo. Mali by sa vyhýbať najmä veľmi tmavým, málo farebným a zemitým odtieňom tejto farby. Na nasledujúcej koláži ma Diane Kruger príliš tmavý odtieň, a Claudia Schiffer tlmené, málo svieže odtiene vínovej, ktoré na nej vyzerajú usadlo a nudne.

Príklady vhodných odtieňov vínovej a ich ladenia pre tmavé a svetlé typy sú na nasledujúcej koláži.

TLMENÉ TYPY

Pre tlmené typy je vínová skvelou farbou, najmä jej stredne tmavé, jemné odtiene. Ideálna je neutrálna farebná teplota, alebo mierna prevaha teplých či chladných pigmentov, podľa toho čo v tvári nositeľky prevažuje. Transparentné materiály, kombinácie s nízkym kontrastom tón v tóne, čipka, či zjemnenie drobným vzorom pri tlmených typoch vždy funguje.

Alexa Chung, vojvodkyňa Kate, Kristen Stewart, Michelle Williams

Krehká a jemne sfarbená Keira Knightley vyzerá v tmavej vínovej staršie a tvrdo, zatiaľ čo menej tmavý a jemnejší odtieň vpravo lichotí tvári Kristen Stewart. Obe patria medzi tlmené jesenné typy.

KONTRASTNÉ TYPY

Pre svoje sýte a trochu ťažšie vyžarovanie nie je vínová ideálnou farbou pre kontrastné typy, ktorým môže pridávať vek. Lepšie sú primárne odtiene farieb v ich čistej podobe, napr. základná červená, prípadne kombinácie vínovej s ľahšími, bledšími farbami. Na ukážke je Megan Fox.

CHLADNÉ A TEPLÉ TYPY

Pre svoju teplotnú neutrálnosť nie je vínová farba ideálnou pre chladné a teplé typy, ktoré by si mali vyberať výrazne teplé, resp. výrazne chladné odtiene tejto farby. Ich tvár najviac rozžiaria farebnejšie a sviežejšie pôsobiace odtiene, preto by mala Emily Blunt voliť radšej fuchsiovú (vpravo), ako ťažkú vínovú (vľavo). Jessica Chastain ako teplý typ bude vyzerať mladšie a sviežejšie v teplej červenej ako tmavej a ťažkej mahagónovej..


Emily Blunt

Jessica Chastain

Pri voľbe rúžu a laku na nechty by sme sa mali riadiť tým, čo bolo spomenuté vyššie. Svetlejšie, ľahšie a farebnejšie sfarbené farebné typy by sa mali vyhýbať príliš tmavým, ťažkým a zemitým odtieňom vínového rúžu či laku na nechty. Pre tmavé farebné typy je vínová na perách a nechtoch dobrou voľnou, ale individuálne je potrebné zvážiť mieru tmavosti (príliš tmavé rúže pridávajú vek i tmavým typom) a vybrať ideálnu farebnú teplotu. Tlmené typy by to nemali preháňať s tmavosťou vínovej na perách a nechtoch, ak nechcú vyzerať tvrdo a staršie. Na koláži nižšie Jessica Alba, Megan Fox a Jennifer Lopez. Na príklade Jennifer Lopez je vidieť, ako jej jemnej, mierne teplej tvári ubližuje prevaha chladných pigmentov a prílišná tmavosť rúžu.

Máte radi vínovú, alebo sa vám páči viac na iných? Nosíte ju skôr na doplnkoch, alebo na väčších plochách? Ako ju kombinujete? Diskusia je tu opäť pre vaše názory a skúsenosti!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top