Skip to content

„Dobrý večer paní Beátka, v srpnu jsme u Vás s dcerou byly na určení barevného typu. Jsem tlumené jaro a s barvami jsem se velmi dobře zžila. Jsem velmi ráda, že jsme tak se rozhodly a děkuji za Váš profesionální přístup a praktické rady, jak kombinovat barvy. Od léta můj šatník ožil barvami, při nakupování používám vzorník od Vás, nové kousky se lehce kombinují, protože k sobě krásně ladí. Mé okolí mě často chválí, že mi to sluší.


Teď jsem ale narazila na problém – jak se obléct na slavnostní formálnější příležitost? Kombinace barev pro jarní typ jsou velmi krásné na denní nošení, případně na ples, ale nedokážu vymyslet jarní kombinaci například na promoce, kdy by člověk měl vypadat slavnostně a zároveň seriózně.

Za nedlouho mě čekají promoce syna a zvažuju, co si obléct. Koupila jsem pouzdrové šaty barvy marsala, k nim jsem zamýšlela hnědé kozačky a krémový svetr nebo sako. Výsledek je hezký, ale přijde mi spíš neformální. Nevím čím to je, ale s černými botami mi šaty připadají slavnostnější, i když pro jarní typ nejsou ideální. Ještě mě napadl kostým v námořnické modré nebo antracitové + krémová halenka. Ale co barva bot a kabelky?

Jak by se mohlo obléct tlumené jaro seriózně, slavnostně  a zároveň ve svých barvách? Předem děkuji pokud se Vám podaří odpovědět formou emailu nebo článku. S přáním krásného dne Alice.“

Rôzne kombinácie farieb vyvolávajú rôzne efekty a dôvodom je psychologické pôsobenie farieb a ich kombinácií. Promócia patrí medzi udalosti, ktoré si nevyžadujú formálnosť oblečenia v zmysle biznis štýlu. Oblečenie by malo byť viac osobité, slávnostné a ženské. Ako zakomponovať uvedené atribúty do outfitu pre jarný typ sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • Snažte sa farbu šiat alebo kostýmu vyberať z farieb pre váš farebný typ.
    Ak si vyberiete farbu, ktorá má úplne iné vlastnosti ako vaša tvár,
    celkový dojem nebude lichotivý, ani harmonický.
  • Elegantný dojem zaručí prítomnosť farieb, ktoré pôsobia sofistikovane. Sú to najmä stredne tmavé odtiene a neutrálne farby z palety pre váš farebný typ. Príliš tmavé farby vo veľkých plochách môžu na jarných typoch pôsobiť príliš smutne, ťažko, alebo tvrdo. Farebné pastely vo veľkých plochách môžu byť málo slávnostné, preto ak vyzeráte lepšie v svetlých farbách, na veľkých plochách voľte radšej mierne svetlé neutrálne farby.
  • Prispôsobte mieru tmavostného a farebného kontrastu vašim individuálnym parametrom.
  • Slávnostný dojem pomôže vytvoriť lesk, kvalitné materiály i vypracovanie a doplnky, ktoré nevyzerajú lacno, alebo krikľavo.
  • Ženské prvky do svojho oblečenia vložte prostredníctvom splývavých materiálov, jemnejších línií a kvalitných doplnkov.

Príklady elegantných a slávnostných outfitov pre jarné typy nájdete na nasledujúcej koláži.

pre prezretie jednotlivých kúskov kliknite na obrázok

Ak sa Alice rozhodne pre šaty v odtieni Marsala, nápad dodať tomuto odtieňu viac teplých pigmentov v podobe béžového, alebo krémového saka, je výborný a pomôcť môžu i zlaté doplnky pri tvári. S akými topánkami a kabelkou je vhodné tento outfit kombinovať, záleží od miery tmavosti šiat. Ak sú šaty veľmi tmavé, po ich skombinovaní s čiernymi doplnkami celok môže pôsobiť trochu ťažko a príliš chladne a oblečenie nebude úplne korešpondovať so sviežosťou jej jarnej farebnosti tak, ako pri voľbe svetlejších a teplejších doplnkov. Ak je tmavosť šiat stredne tmavá a má jarnú „živosť“, takáto kombinácia celkom dobre znesie i tmavšiu kabelku i lodičky.

Všetky tri kombinácie sú pre jarné typy vhodné a aj keď kombinácia vľavo nie je tou najviac ideálnou, povedzme si, že vzhľadom na výber v obchodoch je človek často rád, ak jeho outfit spĺňa odporučenia aspoň sčasti. Skvelé je to, že Alice sa snaží nad kombináciami premýšľať a vytvoriť čo najviac harmonickú kombináciu.

Druhá navrhovaná alternatíva (kombinácia modrého kostýmu a krémovej blúzky) môže vyzerať pekne za predpokladu, že podobne ako pri Marsale, Alice zváži mieru tmavosti modrej farby, pretože pri kostýme bude modrá tvoriť prevažnú plochu outfitu. Ak je modrá výrazne tmavá, na veľkej ploche môže potláčať Alicinu jarnú farebnosť. Antracit je tmavou verziou šedej a keďže Alicina tvár má dosť veľa teplých pigmentov, je dobré vedieť prečo šedá neladí s teplými typmi. Želám Alici, aby našla takú kombináciu, v ktorej sa bude na promócii cítiť pekne a zaujímavo!

A čo vaše oblečenie na slávnostné príležitosti? Ako im dodávate eleganciu, ženskosť, alebo slávnostný dojem? Vaše skúsenosti a názory sú vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top