Skip to content
Farebný typ vs. farebnosť štýlu
1. Štylistika – Zladenie army štýlu s letnou farebnosťou
2. Štylistika – Ako zosúladiť romantický štýl so zimnou farebnosťou
3. Štylistika – Ako zladiť námornícky štýl s jesennou farebnosťou
4. Ako zladiť umelecký štýl s formálnosťou pracovného prostredia
5. Ako zladiť tlmenú jesennú farebnosť s romantickým štýlom
6. Rebelský a dramatický štýl pre tlmenú jeseň
7. Ako zladiť svetlú farebnosť s minimalizmom

Evku i Smee zaujíma, ako môžu zladiť svoju tlmenú jesennú farebnosť so štýlmi, ktorých typickými farbami nie sú jesenné, alebo tlmené odtiene, ale skôr výrazné, chladné a žiarivé farby.

pre prezretie jednotivých kúskov kliknite sem

„Mám ráda nápadnější a výraznější oblečení, než si žádá moje tlumená barevnost. Ze stylů preferuji dramatický a rebelský. Městský sice částečně nosím, ale spíše z důvodu, že „si myslím, že už jsem starší, tak se musím umírňovat“ (vliv mé maminky:-)). 

Spíš je mi přirozeností míchat do městského stylu vždy alespoň jeden hodně výrazný prvek – boty, šperk, nebo barvu svetru. Koupila jsem si v Tchibu oranžový svetr (není to prostě rezavá, je to oranžová, typická pro teplé typy), a dělá mi to moc dobře (alespoň už nenosím studené barvy:-)).

No a včera jsem to završila. Po asi 15 letech jsem si koupila rebelské boty. Jsem z nich úplně vyřízená a vymýšlím, k čemu je budu nosit (jsem v pokušení je kombinovat jako šokový prvek k nudnějšímu městskému outfitu. Beátko, k čemu se takové boty dají nosit? Děkuju moc za radu! Eva.“

Evka sa dosť dlho zžívala so svojimi jesennými farbami, pretože pred konzultáciou Určenie farebného typu nosila chladnú blond farbu vlasov a v šatníku mala najmä chladné letné farby (o jej farebnosti som písala v tomto článku). V súčasnosti Evka rieši súvislosť svojej farebnosti a štýlu. Ako sama spomínala, má rada najmä štýly, ktoré sú typické výraznými farbami, čiernou a ich kontrastnými kombináciami. To je trochu v rozpore s farebnosťou jej tváre, ktorej pristanú najmä prírodné farby, ale zosúladiť sa to určite dá.

Súvislosť tlmenej farebnosti a rockového štýlu bola už na blogu popísaná v tomto článku a v úvodnej koláži článku nájdete ďalšie tipy ako na to:

 • Alternatívou čiernej môže byť čierno-hnedá, tmavá lesná zelená, čokoládová, či tmavá olivová.
 • Kovové prvky – zipsy, nity a kovania, ktoré sú pre rebelský štýl typické, môže Evka voliť v odtieňoch zlatej, staromosadznej, či medenej. 
 • Doplnky v teplých farbách kovov dokážu pocitovo pretepliť oblečenie neutrálnej, alebo mierne chladnej farebnej teploty.
 • Ani striebro nie je úplne nevhodné, najmä ak sa kombinuje s teplejšími farbami.
 • Červená má mnoho podôb, preto je dobré siahať po odtieňoch, ktoré budú pôsobiť dosť výrazne a dramaticky, ale zároveň nebudú popri tmavších farbách príliš krikľavé a ostré. V prípade ostrejšieho odtieňa je možné zjemniť ho doplnkami, či štruktúrou materiálu.
 • Zvieracie vzory má Evka rada a sú skvelé nielen pre jej jesennú farebnosť, ale i pre jej rebelsko-dramatickú osobnosť.
 • Rebelský štýl nie je typický len čiernou, dá sa vytvoriť i z odevov v jesenných farbách, stačí ak sú v outfite prítomné jeho typické prvky – strohé tvary, hranaté kovové detaily, ostré línie, motívy lebky, pavučiny, vybíjanie, cvoky a pod., vyberte si tie prvky, ktoré sú vám blízke s príjemné.

Evka môže svoje nové topánky nosiť nielen s ležérnymi kúskami, môže ich pridať ich do outfitu v rebelskom štýle, alebo ako sama spomínala, môže ich pridať k oblečeniu v mestskom štýle (kde budú fungovať ako výrazný a zaujímavý kontrastný prvok).

Podobný dotaz ako Evka napísala i Smee: „Dobrý den, moc se mi líbí Vaše stránky. Prošla jsem jak stylovou tak barevnou typologii a napadl mě dotaz. Myslíte, že jde vůbec nějak zkombinovat rebelský (popřípadě i dramatický) styl s tlumenými typy? Konkrétně tlumeným podzimním typem? Sama mám například hnědou koženou bundu, je to dobrý základ? Omlouvám se, jestli jsem nenašla článek, ve kterém byste se tomu věnovala, prošla jsem jich co nejvíce, ale stát se to mohlo. Smee“

Rebelský i dramatický štýl idú proti prúdu – sú výrazné, nápadné, neprehliadnuteľné. Preto ženy s touto osobnosťou môžu porušovať pravidlá a nosiť vyššiu mieru kontrastu, ich osobnosť to znesie. Farby nie sú jediným určujúcim faktorom pri výbere oblečenia, sú len jedným z viacerých faktorov. Ak by si výrazná osobnosť obliekla nevýrazné, príliš pokojné, alebo pasívne farby, nevyzeralo by to prirodzene a na okolie by to mohlo pôsobiť dokonca rušivo. Jedinečnosť každého z nás je práve v originálnom mixe substancií – farebnosti, štýlu, proporcií, objemu a tvarov.


pre prezretie jednotivých kúskov kliknite sem

Preto môže tlmený jesenný typ s výrazne dramatickou osobnosťou nosiť napr. i výrazne teplé farby, či vyšší tmavostný kontrast. Ak máte rovnakú kombináciu farebnosti a štýlu, inšpirujte sa i nasledujúcimi tipmi:

 • Výrazné, ostré, či príliš teplé farby môžete úspešne zjemňovať tlmenejšími šatkami, alebo náhrdelníkmi.
 • Krikľavých a ostrých farieb sa nemusíte obávať vôbec, ak ich volíte len v menších plochách, napríklad na doplnkoch.
 • Čierna nie je jedinou tmavou a dramatickou farbou – skúste čierno-hnedú, či čokoládovú.
 • Čiernu môžete využívať na lemoch, menších plochách, doplnkoch. Vytvoríte tak dramatický efekt, bez efektov ktoré čierna spôsobuje na veľkých plochách (starší dojem, tvrdosť, zvýraznenie vrások…).
 • Ak využívate čiernu na veľkej ploche, siahnite po matnejšej štruktúre materiálu a kombinujte ju s farbami.
 • Teplé, či zlaté detaily na čiernych plochách ich dokážu príjemne pretepľovať.
Je len na vás, do akej miery porušíte odporúčania pre svoj farebný typ. V prípade, že je vaša farebnosť výrazne odlišná od vašej farebnej osobnosti, riaďte sa intuíciou a svojimi pocitmi – nenúťte sa do niečoho, v čom to nie ste vy a snažte sa zladiť jednotlivé aspekty tak aby ste sa cítili príjemne a zaujímavo.

Čo je pre vás dôležitejšie? Nosiť farby, ktoré rozžiaria vašu tvár, alebo mať na sebe oblečenie, ktoré presne vystihuje váš štýl? Dokážete oba aspekty zladiť na oblečení tak, že ste spokojná?

Súvisiace články:
Ako zladiť rockový štýl so svetlou, alebo tlmenou farebnosťou
Aká je vaša farebná osobnosť?
Test farebnej osobnosti
Zlato, alebo striebro?
Ako nosiť zvieracie vzory
Ako kombinovať štýly
Čo o nás prezrádza naše oblečenie?
Čierna – recenzia knihy

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top