Skip to content
Farebný typ vs. farebnosť štýlu
1. Štylistika – Zladenie army štýlu s letnou farebnosťou
2. Štylistika – Ako zosúladiť romantický štýl so zimnou farebnosťou
3. Štylistika – Ako zladiť námornícky štýl s jesennou farebnosťou
4. Ako zladiť umelecký štýl s formálnosťou pracovného prostredia
5. Ako zladiť tlmenú jesennú farebnosť s romantickým štýlom
6. Rebelský a dramatický štýl pre tlmenú jeseň
7. Ako zladiť svetlú farebnosť s minimalizmom


„Pred nejakou dobou som opäť začala pracovať, samozrejme zase raz vo svete bielych golierov a kancelárie, kde je preferovaný klasický štýl obliekania, ktorý mi strihovo vyhovuje (puzdrové sukne, šaty…), avšak nie som to úplne ja. Chýba mi v ňom tá „duša“, ktorá je u mňa reprezentovaná umeleckým štýlom.

Vedela by si mi, prosím, poradiť nejakú zlatú strednú cestu na
skombinovanie týchto dvoch štýlov? Je vlastne možné dať dokopy štýl,
ktorý je profesionálny, uhladený, elegantný a štýl, ktorý je svojský a
nespútaný?“

Uvedené otázky mi poslala Tánička a dnešný článok sa pokúsi odpovedať na jej otázky. Farebnosť Táni je teplá jesenná, jej postava má tvar presýpacích hodín so širšími ramenami a jej štýl je umelecký, tvorivý a hravý. Táňa po konzultácii Odevy a štýl pre váš typ postavy objavila ideálne strihy, ktoré jej ženskú postavu zvýraznia a zároveň zjemnia jej širšie ramená. Ako píše vo svojom maile, jej súčasným problémom je zosúladiť požiadavky pracovného formálneho dress codu so svojou osobnosťou a štýlom.

Pýtala som sa Táni na to, nakoľko prísny je dress code v ich práci a napísala mi: „Nikde nie je napísané, čo je dovolené a čo nie. Ani farebne nie sme nijako obmedzovaní. Ale keď sa na to pozriem z pohľadu, ako sa obliekajú pracovne starší, vyzerá to asi tak, že rifle sa nosia minimálne, možno sem tam sa niekto v nich objaví v kombinácií so sakom. Ľudia sa snažia pôsobiť slušne a elegantne. Prevláda klasika, šaty, sukne, elegantné nohavice, saká, roláky, blúzky, mladšie kolegyne volia svetríky, všetky ženy nosia lodičky. … ale z každého kúta je cítiť tú eleganciu a upravenosť.“

Dress code teda nie je úplne striktný a prísny, preto Táňa určite môže do oblečenia ktoré je elegantné, formálne a upravené, zapracovávať i prvky umeleckého štýlu. Tento štýl je charakteristický hravosťou, slobodou, živosťou – kombinuje rôzne farby, obľubuje vzory a ich zaujímavé kombinácie, miluje farby zeme, ohňa, prírody, vyhľadáva netradičné, originálne prvky.

Prvky umeleckého štýlu by nemali v outfitoch Táni prevládať, skôr by mali jemne posúvať klasický štýl jej pracovného oblečenia do inej, zaujímavejšej a osobitejšej roviny. Táňa môže v práci pokojne využívať mestský štýl, ktorý má svoj pôvod práve v klasickom štýle, na rozdiel od neho je však menej nudný a viac nápaditý, pretože obsahuje zaujímavé detaily. Ak tieto detaily Tánička zvolí práve v umeleckom štýle, môže oblečenie do práce štylizovať do polohy elegantných odevov s jemným nádychom retra, vintage, či etna. Dôležité je ale zachovať potrebnú mieru formálnosti tým, že oblečenie bude obsahovať i nutné množstvo základných prvkov biznis šatníka.

Poďme si zrekapitulovať, ako môže Táňa vyzerať formálne a zároveň sa cítiť zaujímavo a „vo svojej koži“:

  • Okrem neutrálnych farieb môže zaraďovať do svojho oblečenia i teplé farby, ktoré nielen ladia s jej farebnosťou, ale naviac pôsobia príjemne živo a veľmi dobre ladia s umeleckým štýlom.
  • Tatiana môže nosiť doplnky, ktoré nepôsobia príliš stroho, skôr zaujímavo, umelecky, tvorivo, hravo – originálne šatky, klobúky, rukavice, baretky, kožušinové goliere, alebo náhrdelníky dokážu posunúť klasiku do zaujímavejšej roviny. Pozor na gýčovitosť a prekombinovanosť, celok by mal zostať elegantný.

  • Klasické formálne sako sa dá obmieňať s odevmi, ktoré majú síce tmavšiu biznis farebnosť, ale je na nich nejaký zaujímavý tvorivý prvok – netradičné strihové riešenie, drobný detail navodzujúci efekt tvorivosti – umelecké gombíky, spony, retro vzhľad, zaujímavá štruktúra materiálu.
  • Riešením je staviť na retro. Inšpirovať sa oblečením, ktoré sa nosilo kedysi, keď elegancia a ženskosť boli samozrejmosťou a oblečenie bolo upravené a vyžarovalo kvalitu. Táňa môže retro prvky kombinovať so súčasnými, aby celok nepôsobil usadlo a nepridával jej zbytočne vek.
  • Je vhodné držať sa klasických línii a strihov – puzdrové sukne, šaty, kostýmy, ale vyberať si k nim farby, detaily a doplnky, ktoré ich posunú zo strohosti do niečoho zaujímavejšieho.
  • Zamerať sa na kvalitné materiály, ktoré vyvolávajú efekt upravenosti a sofistikovanosti.
  • Na menších plochách a doplnkoch využívať vzory, v ktorých sa prejavuje umelecký efekt, ale kombinovať ich so strohými formálnymi farbami.
  • Klasické blúzky s golierom nahradiť zaujímavými blúzkami a topmi, fungovať by mohli prvky ako žabó, klasická fazónka na blúzke, elegantné zdobené výstrihy a podobne.
Ako ste na tom vy? Máte podobne ako Tánička štýl úplne odlišný od toho, čo sa od vás očakáva v práci? Máte ďalšie tipy pre Táňu?

Súvisiace články:
Aké sú typické znaky formálneho biznis šatníka
Z praxe – Dve rôzne ženské postavy
Umelecký štýl
Klasický štýl
Mestský štýl
Teplý jesenný typ
Ako nesplynúť s davom

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top