skip to Main Content
Ako získať štýl
1. Štylistika – Ako získať štýl
2. Móda, tipy, triky – Ako nesplynúť s davom
3. Prečo je dôležité poznať svoj štylistický typ
4. Dá sa naučiť byť štýlovou?
5. Ako spoznať svoj štýl z výstrižkov
6. Prečo je dôležité vedieť pracovať so svojou vizážou
7. Vytvorte si svoju „značku“
8. Ako začať budovať štýl

Dnešný príspevok vznikol na podnet čitateľky Lucie: „Mám 30 rokov a veľmi obdivujem ženy ktoré sa vedia obliecť zaujímavo. Ja vždy skončím pri džínsoch a tričku. Nenosím doplnky pretože neviem aké, nemám istotu v tom čo mi pristane. Pripadám si obyčajná, bez šmrncu. Nemohli by ste napísať článok o tom, ako sa odlíšiť, alebo vyzerať zaujímavo? Veľmi by mi to pomohlo.“

 

budapest.olx.hu

Lucia je na tom podobne ako veľa žien, ktoré sa o oblečenie a módu síce zaujímajú, ale zatiaľ sa „nenašli“. Myslím tým fakt, že nespoznali svoj štýl, farby, nevedia si zadefinovať v čom vyzerajú dobre a v čom nie. Na podrobnú analýzu Luciinho štýlu a odporučenie vhodných odevov by bola potrebná konzultácia, pretože si to vyžaduje osobný prístup.

Iba ak Lucia pochopí, čo jej postava, farebný typ a osobnosť potrebujú, môže si s istotou vyberať oblečenie, v ktorom sa bude cítiť skvele. V dnešnom príspevku spomeniem niekoľko odporúčaní a tipov, ktorými sa môžeme riadiť bez ohľadu na náš štýl, tvar postavy a farebný typ.

NEBUĎTE OTROKOM TRENDOV

Riadiť sa trendami nemusí byť vždy ideálne. Veľké reťazce ponúkajú svoj tovar prostredníctvom výkladov, webu, emailov. Sme zahltení ponukami, sme ovplyvňovaní médiami a často sa dáme nalákať. Kupovať oblečenie len preto, že je práve módne, alebo preto že známa modelka v ňom vyzerá úžasne, nie je prejavom osobitosti.

Trendy udupávajú našu osobitosť a originalitu. Prečo sa tak veľa módnych blogeriek podobá ako vajce vajcu a nedokážu nás inšpirovať? Pretože nakupujú vo veľkých reťazcoch a nosia modely z aktuálnych kolekcií, ktoré sú práve „in“. Zaujímavejšie sú tie blogerky, ktoré nové kúsky kombinujú s niečím čo už v šatníku dávno mali. Vzniká originálny, neopakovateľný komplet, ktorý nemožno označiť za nudný, alebo tuctový.

Nenasledujte slepo trendy, buďte originálne. Kombinujte nové so starým, moderné s retrom. Štylistický kontrast a originalita pôsobia zaujímavo, zatiaľ čo množstvo žien v podobnom oblečení z aktuálnej ponuky reťazcov nudne a bezvýrazne.

NENECHAJTE SA VTIAHNUŤ DO ZĹAVOVÉHO OŠIAĽU

Zľavy sú pre predajcov možnosťou, ako narušiť našu rozvahu a ostražitosť. Pri odeve, ktorý je lacnejší máme tendenciu neposudzovať ho triezvo. Nízka cena spôsobí, že ospravedlníme krivé stehy, nie úplne ideálnu farbu, alebo strih ktorý nám vlastne vôbec nesedí. A potom máme vo svojom šatníku kopec vecí ktoré nenosíme, pretože sa nám nehodia, alebo sa v nich necítime dobre.

Premýšľajte i pri výpredajoch. Ak sa vám podarí ukoristiť oblečenie ktoré spĺňa všetky vaše požiadavky, bude to skvelé. Nekupujte však oblečenie len preto že je lacné, pretože v konečnom dôsledku vás aj tak vyjde draho.

KOMBINUJTE 

Pri nákupe nového odevu vždy premýšľajte, či ho budete mať s čím skombinovať. Ak sa vám nová sukňa páči, ale nemáte ju s čím nosiť, bude Vám nanič. Váš šatník by mal byť variabilný v tom zmysle, že každý kúsok v ňom sa bude dať nosiť aspoň s 2-3 ďalšími odevmi. Nie je dôležité mať skriňu napratanú na prasknutie. Odevov nemusíte mať veľa, dôležitejšia je kvalita a variabilita, vzájomná kombinovateľnosť odevov.

PREROBTE ALEBO VYROBTE SI NIEČO ORIGINÁLNE

Ak máte šikovné ruky, máte možnosť upraviť, alebo prispôsobiť si oblečenie podľa svojich predstáv. Prešiť, doplniť zaujímavým detailom, upraviť, to všetko zvládnete pomocou rúk, šijacieho stroja či ihlíc. Práve tvorivosť a nápaditosť sú prvkami, ktoré nás môžu odlíšiť od davu.

Nepáči sa vám stará blúzka? Prešite ju, doplňte zaujímavou aplikáciou, alebo detailom. Nevyhovuje vám strih sukne? Prerobte ju, zúžte, skráťte, zmeňte jej štýl. Máte chuť na niečo originálne? Vyrobte si napríklad návleky na ruky, upleťte si zaujímavý nákrčník. Nedarí sa vám zohnať vhodný strih a primeranú kvalitu? Ušite si daný odev sama, alebo si ho nechajte ušiť podľa vlastného návrhu. Vyrobte si vlastný šperk, opasok, nafarbite si tričko, alebo naň našite nápaditú aplikáciu. Možností je nesmierne veľa a inšpirácia je všade okolo nás.

Hrajte sa s oblečením a noste ho na viac spôsobov. Dlhé nohavice si môžete niekedy ohrnúť, košeľu môžete nosiť aj ako ďalšiu vrstvu na tope, blúzku noste s vestou, letné tričko noste v zime ako spodnú vrstvu pod iný top alebo kardigán.

VYUŽÍVAJTE VRSTVENIE

Vrstvený vzhľad priťahuje pozornosť. Vrstvenie je skvelé, pretože dokáže zvýrazniť pekné časti našej postavy a odpútať pozornosť od nedokonalostí. Vrstvenie je i spôsob ako nosiť farby a vzory ktoré pre nás nie sú ideálne. vrstvením môžete opticky veľmi úspešne meniť proporcie svojej postavy. Vrstvite – zvýrazníte svoju tvár i postavu a naviac budete vyzerať zaujímavo a originálne. Vrstvenie dáva možnosť vytvoriť z kúskov vášho šatníka nesmierne množstvo kombinácií. Je málo pravdepodobné že obyčajný top, ktorý navrstvíte na tričko bude na slečne odvedľa vyzerať tak zaujímavo ako na vás.

 

VYUŽITE SILU DOPLNKOV

Doplnky majú nesmiernu moc. Z obyčajného topu sa stane niečo úplne iné ak ho doplníte náhrdelníkom, šatkou, či opaskom. Stačí zmena doplnku a tričko má zrazu iný ráz a vy vyzeráte vždy inak. Doplnky sú jedným zo základných pilierov šatníka originálnej a nápaditej ženy, bez nich to nejde. Váš šatník môže byť úplne klasický a nadčasový, ak však využívate zaujímavé doplnky, nikdy nebudete pôsobiť usadlo a fádne. Zaobstarajte si zaujímavé topánky, náhrdelník v štýle ktorý máte rada, opasok ktorý zvýrazní pekný pás, šatky ktoré rozžiaria blejzer alebo top v neutrálnych farbách.

Doplnky vám dodajú iskru, šmrnc, farby, vďaka nim môžete pôsobiť sebavedomo, upravene, mladšie, originálne.

PORUŠUJTE PRAVIDLÁ

Spoznať svoju farebnosť, tvar postavy a štýl je základ. Ak to zvládnete a spoznáte pravidlá, môžete si dovoliť ich porušovať. Malé vybočenia vyzerajú zaujímavo a nikdy nepôsobia nudne. Cielené a citlivé porušovanie pravidiel pritiahne pozornosť okolia. Hrajte sa so štýlmi, tvarmi a farbami.

Perfektne zladený outfit, topánky ktorých odtieň presne ladí s kabelkou alebo set náhrdelníka a náušníc môžu pôsobiť skôr dojmom zviazanosti, ako dojmom že ich majiteľka má v sebe fantáziu a tvorivosť. Zabudnite na to, čo platilo dávnejšie, noste netradičné kombinácie farieb a štýlov. Prejavte svoju náladu, ak máte chuť mierne provokujte, hrajte sa. Poznanie seba, svojej postavy, štýlu a farebnosti je ale podmienkou, inak vytvoríte dojem „mám na sebe všetko čo ráno vypadlo zo skrine“.

 

ZAMERAJTE SA NA DETAIL

Zamerajte sa na zaujímavý detail, ktorý bude centrálnym prvkom vášho outfitu. Môžu to byť zaujímavé topánky, výrazný šperk, zaujímavý netradičný strih, výrazná farebná plocha, účes, líčenie, kabelka. Nezabúdajte že tieto výrazné prvky veľmi priťahujú pozornosť, preto ich používajte na pekných častiach svojej postavy. Nenoste na sebe výrazných prvkov alebo farieb príliš veľa, ak nechcete ľudí svojím outfitom znervózňovať.

Ste typ, ktorému viac vyhovuje uniformita a nevýraznosť, alebo máte potrebu byť iná? Alebo nechcete byť príliš nápadná, ale ani nudná a fádna? Využívate niektoré zo spomenutých spôsobov na to, aby ste boli originálna, alebo zaujímavá? Ktoré a ako? Máte svoje vlastné triky ako byť originálnou a nesplynúť s davom? Ak sa chcete o svoje skúsenosti a názory podeliť, diskusia je tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top