Skip to content

„Často mám pocit, že vyzerám usadlo, nemoderne a fádne. Viem, že je to aj tým, že po materskej mám v šatníku veľa vecí, ktoré som nosila pred pár rokmi, ale neviem, čo si kúpiť do práce, ak chcem vyzerať profesionálne, ale aj zaujímavo a moderne.“

Takto mi Vierka odpovedala pri konzultácii na otázku, s čím má najväčší problém pri budovaní šatníka a obliekaní. Keď sme skúmali Vierkine pracovné outfity, zistili sme v čom je problém.


Formálna nemusí znamenať maximálne formálna

Čo vám napadne, keď sa povie formálny, či profesionálny outfit? Čierny klasický kostým, blúzka s golierom a klasické čierne lodičky a kabelka? Takúto predstavu mala aj Vierka.

Bolo jej jasné, že sako, klasická čierna sukňa, či nohavice, blúzky a prevaha tmavých farieb v šatníku, dodajú jej outfitom serióznosť a formálnosť.

Nadčasové strihy odevov, decentné doplnky a tmavé farby však spôsobia, že budete vyzerať seriózne, formálne a profesionálne, ale na druhej strane vlastne i škrobene, málo žensky a dosť nudne. Výsledok nebude zaujímavý, ani moderný.

Ide o to, že pokiaľ potrebujete vyzerať profesionálne, je dobré vedieť, akú mieru formálnosti potrebujete. Najviac formálne oblečenie sa využíva vo veľmi formálnych pracovných prostrediach, ako je politika, bankovníctvo a podobne.

To však nie je Vierkin prípad – pracuje ako obchodná manažérka a väčšinu jej pracovného času tvorí stretávanie sa s obchodnými partnermi a prezentovanie obchodných ponúk. Potrebuje vyzerať formálnejšie, ale zároveň bude fajn, ak bude pôsobiť i žensky a sviežo.

Vierka nepotrebuje najvyššiu úroveň formálnosti a preto sa môže viac „uvoľniť“ a nechať vo svojich pracovných outfitoch zaznieť i svoju osobnosť. Som presvedčená, že to ocenia i jej obchodní partneri, lebo bude pôsobiť viac ľudsky.


Čo s tým? Uvoľnite sa…

Ak Vierka nahradí blúzku s golierom topom z kvalitného materiálu a pridá na krk náhrdelník, bude vyzerať aktuálnejšie a viac moderne, ale stále dosť neosobne a naviac to nebude úplne „ona“.

Preto sme pri konzultácii zisťovali, čo má Vierka rada. Jej osobnosť má i jemnú, dynamickú i kreatívnu stránku a ak ich prejaví v pracovnom oblečení, bude pôsobiť seriózne a profesionálne, ale jej pracovní partneri si zároveň všimnú, že je žena, je svieža a má iskru.

Výmena blúzky s golierom za top je preto len prvým krokom a treba zmeniť viac. Čo a ako? Poďme na to…


Ako vdýchnuť profesionálnemu outfitu iskru, sviežosť a ženskosť

Vierka by mohla napríklad vymeniť čierne sako za farebnejšie a pridať zaujímavejší náhrdelník. Môže si však dovoliť ešte viac.

Môže zvoliť elegantný vzor na tope (kvety a motýle), farebné odtiene (modrá a tyrkys), zaujímavé doplnky (strapcové náušnice), a detaily (sklady vo výstrihu topu). Môže vymeniť klasické nudné lodičky za moderné a viac ženské, môže siahnuť po kabelke, ktorá pôsobí menej neosobne a viac elegantne…

Možností je veľa a vždy je to najmä o tom, aby ste zachovali potrebnú mieru formálnosti a zároveň vdýchli do outfitu seba a svoju osobnosť.

Outfit vpravo je stále strihovo jednoduchý, ale pri pohľade naň sa nebudete nudiť. Pôsobenie takéhoto outfitu je seriózne a elegantné, ale aj svieže a zaujímavé. Vďaka správnym farbám, detailom a doplnkom.


Vierka už vie, ako môže oblečením prejaviť svoju dynamiku, kreativitu a ženskosť, ale aj to, ako zladiť farby tak, aby jej tvár žiarila, či ako vybrať strihy a dĺžky tak, aby lichotili jej postave. Symbióza, ktorá tak vznikne medzi Vierkou a jej oblečením bude zjavná.

Ak v outfite budú i prvky, ktoré sú aktuálne a moderné (užší strih nohavíc, čisté línie, strapcové náušnice), výsledok bude skvelý. Želám Vierke veľa skvelých pocitov v jej outfitoch a najmä veľa nápadov a inšpirácií.

Dostali ste sa aj vy do fázy, kedy ste sa vo svojom formálnejšom pracovnom oblečení cítili usadlo a nudne? Akú mieru formálnosti potrebujete v práci? Ako dodávate svojim pracovným outfitom zaujímavosť, modernosť a iskru? Ak máte chuť, neváhajte a podeľte sa o svoje názory a skúsenosti v diskusii, rada si ich prečítam.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top