skip to Main Content
Farebný typ vs. farebnosť štýlu
1. Štylistika – Zladenie army štýlu s letnou farebnosťou
2. Štylistika – Ako zosúladiť romantický štýl so zimnou farebnosťou
3. Štylistika – Ako zladiť námornícky štýl s jesennou farebnosťou
4. Ako zladiť rockový štýl so svetlou, alebo tlmenou farebnosťou
5. Ako zladiť umelecký štýl s formálnosťou pracovného prostredia
6. Ako zladiť tlmenú jesennú farebnosť s romantickým štýlom
7. Rebelský a dramatický štýl pre tlmenú jeseň
8. Ako zladiť svetlú farebnosť s minimalizmom

Ak máte radi v oblečení prvky punku, alebo rockerského štýlu, ale vaša farebnosť je svetlá, alebo tlmená, i tento rozpor sa dá úspešne riešiť, pretože štýl nie je len o farbách.


Typické znaky

Rockerský a punkový štýl má pôvod v punk-rockovom hnutí. Pôvodnou myšlienkou je šokovať ľudí okolo seba, preto si jeho vyznavači obliekajú najmä roztrhané džínsy a tričko. Tieto sa často kombinujú s koženou bundou a kanadami.

Typickými doplnkami je množstvo zatváracích špendlíkov, kovových prvkov, hrotov, obojkov a náramkov. Účesom tohto štýlu je tzv. číro, ktorého podstata je v snahe punkerov odlíšiť sa od holých hláv príslušníkov „skinheads“. Dnes už veľa ľudí neberie punk ako filozofiu, ale len ako módny štýl.

Keďže cieľom rockera je vyzerať tvrdšie a drsnejšie, farebne je tento štýl charakteristický leskom a čiernou farbou, z materiálov sa objavuje bavlna, koža, kovové nity, zipsy a pracky.


Pre koho je farebne ideálny

Farebne je rockový štýl ideálny najmä pre zimné typy, ale ani ostatné typy sa ho nemusia vzdať, len je vhodné mierne si ho prispôsobiť.


Farebnosť a vek

Ak je vaša farebnosť tlmená, alebo svetlá a oblečiete sa do typických farieb rockového štýlu, máte istotu že budete vyzerať tvrdšie. Ak je to vaším cieľom a ste mladá, váš vek to určite unesie a nemusíte tento rozpor riešiť.

Ak však máte na tvári nejaké vrásky a zistili ste že čierna pri tvári ich zvýrazňuje a robí vás unavenou, rockové prvky v oblečení voľte premyslene.

Na vrchných odevoch (bundy, kabáty) sa vyhnite lesklej, žiarivej a intenzívnej čiernej. Existujú alternatívy, ktorých strihové i materiálové riešenie má prvky punk-rocku, avšak ich farebnosť je lichotivejšia k tlmenej alebo svetlej tvári.

Vhodné sú neutrálne farby, napríklad odtiene šedej, koňakovej, kakaovo-hnedej, hnedej, lesnej či olivovo zelenej, khaki, béžovej a pod.

Pod takúto bundu si môžete dovoliť top v čiernej farbe pretože vhodne zvolený vrchný diel zjemní príliš silné a agresívne pôsobenie čiernej.


Ak trváte na čiernej

Ak trváte na čiernej, alebo antracite, ideálne bude ak zvolíte matnejší, jemnejšie pôsobiaci materiál. Vhodnou alternatívou lesklej kože bude brúsená koža, semiš, bavlna, alebo iné materiály s jemnejším vyžarovaním.

Matné kovové detaily – zipsy, pracky, nity budú vyzerať jemnejšie ako lesklé. Antracitové, alebo staromosadzné kovové prvky budú vytvárať menší kontrast ako lesklé kovy v striebornej farbe.


Doplnky

Nezabudnite bundu alebo top doplniť vhodnými doplnkami. Náhrdelníky, náramky a náušnice s prvkami punk-rocku pôsobia jemnejšie a sviežejšie, ak obsahujú farby, alebo kovové prvky v nich sú matné.

Šatky s jemnejším, drobnejším, alebo farebnejším vzorom dokážu zjemniť tmavú farbu koženej bundy, alebo topu v ostrejšej farebnosti.


Príklady z praxe

V čase, kedy som mala tento príspevok už pripravený, som na Fóre našla diskusiu na podobnú tému, do ktorej Peťka pridala fotografiu Jennifer Aniston v čiernej koženej bunde. Je na nej praktická ukážka toho, ako doplnky dokážu skvele zjemňovať čiernu.

Bunda nemá veľký lesk a je perfektne doplnená šálom tak, že čierna je zjemnená a krásne ladí s jemným, tlmeným letným sfarbením Jennifer. Šál má letné farebné vyžarovanie, čo pôsobí popri čiernej farbe bundy sviežo, ale zároveň i jemne.

Punk-rockovému štýlu je vhodné prispôsobiť i líčenie. Ak chcete oči zvýrazniť ceruzkou a vaša tvár farebne neunesie čiernu, zvoľte hnedú, hnedo-čiernu, alebo šedú linku a k nej dymové líčenie vo farbách, ktoré na vašej tvári nebudú vyzerať tvrdo.

Vo vhodných farbách líčenia môže i tmavšie dymové líčenie vyzerať výborne a vôbec nie tvrdo, pretože tiene rozmazané do stratena a linka zjemnená očným tieňom zabezpečia celkovo mäkší dojem.

Kristen Stewart – tlmená jeseň

Máte radi v oblečení prvky punk-rocku? Myslíte si, že je tento štýl určený len mladším ročníkom? Ktoré jeho prvky sú pre vás najzaujímavejšie? Ak patríte k jemnejšie sfarbeným typom, ako tento štýl nosíte? Diskusia je tu pre vás a vaše názory a skúsenosti!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top