Skip to content

Zdá sa vám názov dnešného príspevku trochu zarážajúci? Farby môžeme chápať z dvoch pohľadov – na jednej strane sú farby v ktorých vyzeráme dobre a na druhej sú farby ktoré máme radi. Tieto dve skupiny farieb sa nemusia prelínať a v praxi sa mi občas stáva, že klientka sa nevie stotožniť s farbami, v ktorých vyzerá dobre, pretože ich jednoducho nemá rada. Čo s tým?


Farebná osobnosť? Čo to je?

Farby ktoré máte podvedome radi, sú vám príjemné a vyberáte si ich bez premýšľania, tvoria vašu „farebnú osobnosť“. Možno máte radi svetlejšie jasné, žiarivé, živé a svieže farby a potom ste osobnostne naladená na jarné farby. Alebo sa najlepšie cítite v tlmených, nevýrazných farbách, v tom prípade môžete mať tlmenú farebnú osobnosť a pod..

 

Čo o vás vypovedajú farby ktoré máte podvedome radi? Dosť veľa. Naznačujú váš štylistický typ i typ vašej osobnosti.

Ak napríklad patríte medzi extravagantné, alebo bohémske štylistické typy, budete zrejme vyhľadávať oblečenie a doplnky vo výrazných, živých farbách a nebudete sa dobre cítiť v bledých, nevýrazných, alebo tlmených odtieňoch.

Ak patríte medzi ležérny, prírodný typ, najviac vám budú vyhovovať prírodné farby – najmä béžová a hnedá v rôznych odtieňoch.

Ak túžite byť nenápadnou sivou myškou, alebo vám chýba trochu sebavedomia, určite nesiahnete po oblečení vo výrazných farbách. A naopak, ak ste sebavedomá a spoločenská, potom nemáte problém nosiť oblečenie, alebo aspoň doplnky výrazných, nápadných farieb.

Kedy farebná typológia najviac pomáha

Väčšina žien, ktoré chcú vyzerať skvelo, sa o farby a ich účinky zaujíma. Niektoré však nevedia vycítiť, ani posúdiť, v čom vyzerajú dobre a v ktorých farbách farebne ožijú. Preto radšej nosia nevýrazné, nenápadné farby, alebo čiernu. Aby náhodou niečo nepokazili…

Tejto skupine žien môže farebná typológia veľmi pomôcť získať sebavedomie a úžasný pocit zo seba. Ak pri konzultácii vidia, ako krásne a sviežo vyzerá ich tvár v „správnych“ farbách a ako zvláštne, alebo až nepekne vyzerá v tých „zlých“, zrazu získajú istotu a sebavedomie, pretože majú v rukách návod – postup ako na to, aby vyzerali skvelo.

Príklad: Žena zistí, ako veľmi jej tvári lichotí ružová farba. Doteraz ju nenosila, lebo mala obavy, aby nevyzerala smiešne, sladko, či  lacno. Po objavení svojich ideálnych farieb vie, že ružová je pre ňu skvelá, vie po akých odtieňoch siahnuť, aby jej tvár naplno žiarila a naviac vie, ako ju kombinovať s inými farbami, aby celkový dojem bol nielen lichotivý, ale aby sa cítila dobre i jej osobnosť.

Môže ju kombinovať so šedou (a vytvoriť elegantný a jemný dojem), ale i s čiernou (a vytvoriť silný a dynamický efekt), či s fialovou (a pôsobiť zaujímavo a kreatívne). Záleží od farebnej osobnosti, aký efekt danou kombináciou farieb potrebuje vytvoriť.


Keď neladí farebnosť s farebnou osobnosťou…

Čo robiť, ak po určení vášho farebného typu zistíte, že vám pristanú presne opačné farby ako máte radi? Nie je to neriešiteľný problém.

Ak z nejakého osobného dôvodu nosíte farby, ktoré vám nepristanú a ubližujú vašej vizáži, problém je zvyčajne v psychológii. Je dôležité zamyslieť sa nad tým, prečo máte potrebu nosiť práve danú farbu. Ak viete, aké je psychologické pôsobenie tejto farby, často sa o sebe i veľa dozviete.

Príklad: Potrebujete nosiť ružovú? Zrejme chcete vyzerať jemnejšie, alebo Vám chýba nežnosť… Nosíte často veľa čiernej, či šedej? Možno dávate najavo rebéliu, alebo sa naopak chcete ukryť pred svetom…


Ako riešiť rozpor osobnosti a farebnosti

Kľúčom je zakomponovať nevhodné farby do outfitu tak, aby človek dobre vyzeral a zároveň aby bola jeho farebná osobnosť spokojná.  To dosiahnete kombináciou s inými farbami a doplnkami, pretože tak sa dajú nielen zmierňovať negatívne efekty nevhodných farieb, ale i vyvolávať želané dojmy a pôsobenie.

Každá z nás by mala nosiť len farby v ktorých dobre vyzerá, ale súčasne sa v nich aj dobre cíti. Z palety ideálnych farieb by ste si mali vyberať len farby, ktoré dokážete osobnostne akceptovať. Lebo len vtedy budete prirodzená, sebavedomá a krásna.

Vaša vizáž veľmi úzko súvisí s vašou osobnosťou. Pokiaľ sú farby, strihy a štýl vášho oblečenia s ňou zosúladené, je to ideálny stav a okolie tento súlad dokáže oceniť.

Premýšľajte nad farbami, nad sebou, nenúťte sa do niečoho čo vám nesedí, alebo je pre vás neprirodzené. Hľadajte harmóniu nielen s farebnosťou tváre, ale i s „farebnosťou“ vašej duše!


Ponuka v obchodoch

Na záver malá poznámka k farebnosti predávaných odevov na Slovensku. Myslím si že predajcovia predpokladajú, že farebná osobnosť väčšiny zákazníčok je tlmená, nevýrazná, alebo tmavá. Inak sa nedá vysvetliť fakt, že v predajniach s oblečením nájdete väčšinou nevýrazné, neutrálne farby a najmä veľa čiernej.

Výraznejších farieb je v našich obchodoch veľmi málo a ak patríte medzi farebné typy, ktorým takéto farby pristanú, možno máte problém zohnať oblečenie ktoré by vám vyhovovalo aj strihom aj farbou. Predajní s oblečením je veľmi veľa, oblečenia v nich je ešte viac, napriek tomu sa vám môže stať, že si nemáte čo vybrať.

Ja si nemyslím, že všetky ženy na Slovensku a v Čechách chcú byť nenápadné a nevýrazné. Áno, je tu veľký tlak okolia, ktoré vám dá najavo ak ste „iná“ – zaujímavá, farebná, originálna, netradične a nápadito oblečená, prosto ak vybočujete z priemeru. Preto sa veľa žien bojí farieb a radšej sa obliekajú do neutrálnych, nevýrazných a preto nudných farieb.

Verím, že veci sa zmenia, že i na Slovensku budú mať ženy viac záujmu o módu, farby, doplnky a pod. Že pochopia, že aj keď navonok sú veci týkajúce sa odievania povrchnou záležitosťou, v skutočnosti to tak nie je.

Oblečenie je našou každodennou súčasťou a ak sa chceme dobre cítiť a mať sebavedomie, malo by byť v harmónii s nami, malo by nám byť v ňom príjemne.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top