Skip to content
Muži
1. Farebná typológia – A čo muži?
2. Z praxe – Určenie farebného typu muža
3. Karlov formálny šatník
Čitateľky Gábina a Tereza mi dali podnet na tému tohto príspevku:
Gábina: „Ráda bych uvítala článek o mužích, různé barevné typy mužů a jaké se k nim hodí například barvy košil a kravat, obleků, apod…“ 
Tereza: „Co určování typu u mužů, je to stejné jako u žen? Moc by mě to zajímalo, myslím, že by to byl dobrý námět na samostatný článek.“

 

 

Odpoveď je jednoduchá – princíp farebnej typológie je rovnaký pre mužov ako pre ženy. Cieľom je určiť, akú úroveň tmavosti či bledosti, kontrastu či tlmenosti má muž v tvári a aký má v tvári pomer teplých a studených pigmentov.

Tvár muža reaguje na farby rovnako ako tvár ženy – nevhodné farby odrážajú do jeho tváre nepekné tiene, menia sfarbenie pokožky na nelichotivý odtieň, menia úroveň žiarivosti očí a pod. Aby bolo možné na pokožke muža dobre sledovať dané zmeny, je ideálne ak muž príde na konzultáciu hladko oholený. Pri mužoch nie je potrebné zakrývať šatkou ich vlasy, pretože väčšina mužov si vlasy nefarbí (samozrejme ak si farbí, zakryť treba). 

Postup pri konzultácii je rovnaký ako pri ženách, podľa úrovne kontrastu, tmavosti a farebnej teploty sa zisťuje, ktorému z 12 farebných typov je muž farebne najbližšie. Na základe toho sú mu potom odporučené vhodné farby. 

  

Pri formálnom oblečení muža, t.j. sako, košeľa a kravata, je výber farieb potrebné zosúladiť nielen s druhom udalosti na ktorú sa muž chystá, ale aj s farebným typom muža. Kombináciou saka, košele a kravaty je možné vytvárať nízky, stredný, alebo vysoký kontrast. 

 

Pri formálnom business oblečení sú niektoré farby považované za viac seriózne a vhodné, ako iné. Napríklad čierna a tmavošedá je vhodnejšia ako hnedá alebo zelená. Ak muž patrí medzi teplejšie farebné typy, alebo typy, ktoré v čiernej nevyzerajú dobre, námornícka modrá ako jedna z neutrálnych farieb pre teplé typy môže jeho problém vyriešiť. 

 

 

Samozrejme, niektoré farby sú všeobecne považované za viac ženské (napr. ružová, fialová) a týmto farbám sa väčšina mužov vyhýba. I muži môžu nosiť ružovú, je však dôležité, aby ju kombinovali s niektorou „viac mužskou“ farbou (napr. šedou, modrou a pod.), aby celkový dojem nevyznel zvláštne.

 

I mužom, podobne ako ženám môže farebná typológia pomôcť vyzerať lepšie a sebavedomo. Pre väčšinu mužov je problémom zaoberať sa vhodnou farbou oblečenia, pokladajú túto tému za príliš ženskú a nedôležitú. Skúsená žena však už vie, ako svojmu partnerovi naznačiť v ktorých farbách vyzerá lepšie, tak aby mal pocit že na to prišiel sám :-).

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top