Skip to content

Námet na dnešný príspevok mi poslala Renáta: „Dobrý deň. Myslím si že som svetlým jarným typom a mám problém. Chcela by som si kúpiť zimný kabát, alebo dlhšiu prešívanú bundu, ale mám pocit akoby v obchodoch boli len čierne a šedé kabáty. Videla som i žltý a malinovo-červený, ale nie som si istá či by boli pre mňa dobré.“

Keďže v zime väčšina ľudí inklinuje k tmavším a menej výrazným farbám, svetlé farebné typy môžu mať v zime naozaj problém nájsť vrchné oblečenie vo vhodných farbách. Podobne ako tmavé farebné typy v lete.

S Renátou musím súhlasiť, v našich obchodoch sa naozaj objavuje najviac zimných kabátov a búnd v čiernej, alebo šedej farbe. Ešte viac ma to zamrzelo, keď som v sobotu vo Viedni videla ponuku zimných odevov v obchodoch – oveľa viac farieb a oveľa väčší výber. Kde je chyba? Objednávajú manažéri slovenských pobočiek fádnejšie farby, pretože čierne a šedé sa predávajú najviac?


Čierna

Na čiernu farbu môžete mať svoj názor, niekto ju má rád, niekto nie, niekomu pristane, niekto v nej nevyzerá dobre. V prípade kombinácií s čiernym kabátom je potrebné najmä pre tie farebné typy ktoré v čiernej nevyzerajú dobre, doplniť šál a/alebo čiapku v jednej z ideálnych farieb. Cieľom je zmenšiť negatívny účinok čiernej farby, najmä pri tvári.


Jarné typy

Cieľom je vytvoriť dojem sviežosti a iskrivosti, vyberajte preto ľahké, svieže jarné farby, nie príliš ťažké. Ideálna je paradajková červená, trávovo zelená, žltá, oranžová.
Čiernym kabátom je lepšie sa vyhnúť (najlepšie v ňom bude vyzerať kontrastná jar). Ak už však čierny kabát vlastníte, potom ho určite doplňte doplnkami v typických jarných farbách.


Letné typy

Ideálna farba kabátu pre letné typy je jemná a chladná, môžete voliť odtiene modrej, tlmenú červenú, modrozelenú, vínovo červenú a pod. Čierna nie je pre letné typy ideálnou farbou. Preto ju buď doplňte doplnkami v typických letných farbách, alebo radšej zvoľte šedú.


Jesenné typy

Pre vás sú dobré všetky zemité a sýte odtiene – zlatohnedá, okrová, horčicová, tehlová, teplá červená, khaki zelená a pod. Vyhnite sa všetkým krikľavým i príliš ľahkým farbám. Čiernu radšej vynechajte (najmä tlmené jesenné typy) a ak čierny kabát už máte, noste ho so šálom a čiapkou vo vašich ideálnych farbách.


Zimné typy

Ak patríte medzi zimné typy, môžete si čiernu farbu dovoliť bez problémov, nezabudnite však kabát doplniť kontrastnými farebnými doplnkami, ak nechcete vyzerať fádne. Okrem čiernej sú vhodné všetky sýte, intenzívne, výrazné studené farby – kráľovská modrá, fuchsiová, červená, malinová, modro-zelená, zelená a pod.

Ak máte podobný problém ako Renáta – stretávate sa v predajniach s fádnymi čiernymi a šedými kabátmi, nezúfajte. Kabát je drahšia investícia, preto hľadajte najmä kvalitu a strih ktorý vám sadne. Ak nenájdete farbu ktorá je pre vás ideálna, zvoľte neutrálnu farbu (čiernu, šedú, hnedú, olivovú … – podľa toho či vám viac pristanú teplejšie alebo chladnejšie pigmenty) a doplňte ju šálom, čiapkou a rukavicami tak aby ste pri tvári mali správne farby a aby ste vytvorili mieru kontrastu ideálnu pre vašu farebnosť.
Môžete tiež využiť univerzálne farby, ktoré pristanú takmer každému farebnému typu. Najmä námornícku modrú, ktorá je dobrou alternatívou pre ženy ktoré v čiernej nevyzerajú dobre.Ak ste svetlým farebným typom podobne ako Renáta a podarí sa vám kúpiť si farebný kabát vhodnej farby, určite urobíte radosť svojmu okoliu, pretože budete v záplave tmavých farieb v zimnom období pôsobiť pozitívne a optimisticky. A majiteľky čiernych kabátov môžu pochmúrne zimné dni rozjasniť aspoň doplnkami.

Máte už svoj ideálny zimný kabát? Máte tip na predajňu s dobrým výberom farieb? Myslíte si že ponuka kabátov je primeraná, alebo by ste prijali väčší výber farieb a strihov? Máte problém zohnať vhodný strih? Nosíte kabáty, alebo radšej prešívané kabáty či športové bundy? Vaše názory a skúsenosti sú vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top