skip to Main Content

Čierna farba má dosť vlastností, ktoré môžu byť považované za výhody – je dobre kombinovateľná, je univerzálna, hodí sa ku každému štýlu, ku každej postave, nie je výrazná a nápadná.

Čierna je farbou po ktorej často siahne každá z nás vtedy, keď práve nemá chuť riešiť svoje oblečenie, alebo keď sa potrebuje obliecť formálne. Čierna farba patrí medzi základné farby formálneho business štýlu.
Tejto farbe sa jednoducho niekedy nevyhneme a dnešný príspevok by mal pomôcť najmä ženám tých farebných typov, ktorým čierna nepristane. Nájdete v ňom rady, ako minimalizovať negatívny účinok čiernej farby na váš farebný typ.

Nosenie čiernej samozrejme blízko súvisí i s naším psychickým rozpoložením, náladou, životnými postojmi, mierou optimizmu, ale aj prostredím v ktorom sa pohybujeme. Ženy ktoré často nosia čiernu, šedú a iné neutrálne, nevýrazné tmavé farby, nepoznajú benefity, ktoré súvisia s nosením farieb. Do nosenia čiernej a iných nevýrazných farieb ich nepriamo dotlačí prostredie, alebo spoločnosť, v ktorej sa výraznosť, alebo odlišnosť netoleruje.

 

Veľa žien radšej zvolí čiernu ako červenú, zelenú, fialovú a pod., pretože by boli príliš nápadné a výrazné a čelili by poznámkam svojho okolia. Možno aj pozitívnym, ale poznámkam. Sme bohužiaľ ešte stále konzervatívnym národom a pretrváva v nás potreba  zapadnúť do davu, neodlišovať sa, nebyť príliš na očiach. A to je veľká škoda.

Preto je jedným z cieľov tohoto blogu posmeliť ženy k noseniu farieb, tak aby nielen vyzerali viac optimisticky, ale aj sa tak cítili, pretože naše oblečenie ovplyvňuje aj našu náladu a naše vyžarovanie na iných. Aby boli viac sebavedomé, vedomé si svojej krásy a príťažlivosti. Aby dokázali prijímať komplimenty od okolia.

Nemám nič proti čiernej, je to užitočná farba, s ktorou sa dajú vytvárať veľké efekty. Ak sa však rozhliadnete okolo seba, nájdete jej okolo seba príliš veľa. Je na oblečení, na doplnkoch, na topánkach, je všade. Sú jej plné regále predajní s oblečením. Najmä v jesennom a zimnom obodobí z ulíc zmiznú farby a nastane „čierne“ obdobie. Ako je to teda s čiernou? Existuje množstvo zaužívaných tvrdení o tejto farbe, ktoré nemusia platiť vždy a pre každého.

Nie je pravda, že čiernou sa nedá nič pokaziť

Na tomto blogu nájdete dosť príkladov toho, že ak po čiernej siahne žena ktorej farebný typ s čiernou neladí, môže vyzerať staro, tvrdo, unavene alebo smutne.


Čierna vás vždy nezoštíhli

Ak ste citlivá na svoju hmotnosť a chcete pôsobiť štíhlym dojmom, potom zrejme nosíte tmavé oblečenie. Na jednej strane je pravda, že tmavé farby zmenšujú a zoštíhľujú, ak sa však postavíte v tmavom oblečení pred biele plátno (alebo iné svetlé pozadie), vaša silueta bude veľmi zrejmá, výrazná hranica čiernej a bledej farby zvýrazní každú oblinu na siluete vašej postavy.


V čiernej môžete vyzerať veľmi bledá

Určite ste si všimli že vplyvom veku pleť postupne stráca žiarivosť a sviežosť, ktorú mala v mladších rokoch. Ak nosíte čiernu farbu v blízkosti tváre, zvýrazní tieto zmeny na pokožke a vy môžete vyzerať staršie a unavene. Platí do dokonca i pre farebné typy, ktoré majú čiernu vo svojej palete ideálnych farieb. S postupujúcim vekom by malo čiernej v našom šatníku ubúdať a mali by sme ju postupne vymeniť za stredne tmavé farby.


Čierna môže zvýrazniť vrásky

Všetky farby ktoré nosíte v blízkosti tváre, pôsobia na vašu pokožku. Svetlé farby vašu tvár zosvetlia, tmavé farby budú premietať do vašej tváre tmavé tiene. Pokiaľ toto pôsobenie čiernej farby nie je v súlade s farebnosťou vašej tváre, tmavé tiene sa usadia na miestach vrások a tmavších časti tváre, napr. kruhy pod očami, oblasť nad hornou perou a pod.

Ako čiernu nosiť

 Pre ženy ktoré nemajú čiernu medzi svojimi ideálnymi farbami, je tu niekoľko rád ako ju nosiť tak, aby jej negatívny účinok na vašu farebnosť nebol taký výrazný:

Noste čiernu ďalej od tváre
Čím bližšie k tvári si oblečiete farbu ktorá vám nesedí, tým väčší negatívny efekt na pokožku tváre táto farba bude mať. Noste hlbšie výstrihy, tak aby čierna farba nesiahala príliš blízko k tvári. Ak chcete čiernu nosiť, doprajte si ju radšej na nohaviciach, sukniach, jednoducho od pása nadol, odkiaľ nebude mať vplyv na farebnosť vašej tváre.


Noste výraznejšie líčenie
Výrazná očná linka a viac vrstiev riasenky pomôžu kompenzovať silu a tvrdosť čiernej farby. Toto platí najmä pre jarné a zimné farebné typy. Pre letné a jesenné typy je výraznejšie líčenie očí príliš ostré a nevyzerá na nich dobre. Pre tieto typy je vhodnejšie zvýrazniť svoje pery a zmierniť tak negatívny účinok čiernej farby na svoju tvár.
Kontrastná a teplá jar
by mala čiernu farbu kombinovať s nejakou výraznou a žiarivou farbou šiat, šperku, či gombíkov.

Svetlé typy
budú vyzerať v čiernej lepšie, ak ju skombinujú s nejakou stredne tmavou farbou. Pre svetlú jar je vhodné, ak materiál čiernej farby bude mať mierny lesk.

Letné farebné typy
môžu negatívny efekt čiernej zmierniť šperkom v matnej striebornej farbe.

Teplé a tlmené jesenné typy
môžu čiernu skombinovať so zvieracími vzormi, alebo teplými farbami (napr. horčicová). Kombinácia so zlatým šperkom dodá ich tvári sviežosť.

Tmavá jeseň, zimné typy a kontrastná jar
vyzerajú v čiernej najlepšie, ak ju kontrastne skombinujú s nejakou svetlou, alebo výraznou farbou.

Čierna farba celoplošne najviac pristane tmavým farebným typom. I u nich však je vítané, ak odev doplnia šperkom, alebo inou farbou zo svojej farebnej palety. Budú tak vyzerať sviežejšie a veselšie.

Negatívne účinky čiernej farby na našu pleť možno pozorovať nielen na farbe oblečenia, ale aj líčenia či vlasov. V tejto súvislosti chcem spomenúť najmä obozretnosť pri zásadných zmenách farby vlasov, pretože zatiaľ čo výrazné líčenie ľahko odlíčite, nafarbených čiernych vlasov sa tak ľahko a skoro nezbavíte. Ak si nie ste istá svojím farebným typom, poraďte sa.

Nosíte radi čiernu? Aký máte k nej vzťah? Pokladáte ju za užitočnú farbu, alebo sa jej vyhýbate? Kedy po nej siahate? Nosíte ju preto že ju nosia všetci? Máte chuť obliekať sa farebnejšie, ale máte problém kúpiť veselšie oblečenie? Ako čiernu kombinujete? Ak sa chcete podeliť o svoje názory, využite priestor v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top