Skip to content


Po článku o štýle obuvi sa dnes pozrieme na štýl šperkov. Vo väčšine prípadov si inštinktívne vyberáme práve šperky, ktoré vystihujú náš štýl a preto si stačí uvedomiť k čomu nás to ťahá a môžete sa tak vyhnúť nákupným omylom.

Určite sa vám stalo, že ste dostali ako dar nejaký šperk a nenosíte ho. Dôvodom je zrejme fakt, že daný šperk vás dostatočne nevystihuje, alebo vás nejaký jeho detail ruší. Možno je príliš veľký, alebo naopak malý, má príliš ostré hrany, alebo naopak príliš oblý tvar, je na vás moc výrazný a nápadný, alebo naopak nevýrazný a tuctový, je z nevhodného materiálu, alebo nemá farbu ktorá by ladila s farbami vášho šatníka a pod.. So šperkami je to podobné ako s vôňami – môže vám ich darovať iba niekto, kto vás dokonale pozná, kto vie presne odhadnúť čo máte rada. Prečítajte si charakteristiku jednotlivých štýlov šperkov a skúste zistiť, či šperky vo vašej šperkovnici ladia s vaším štýlom a so štýlom vášho oblečenia a iných doplnkov.

Klasické typy majú radi eleganciu, klasické a nadčasové tvary a farby, preto ich najviac oslovia jednoduché, klasické typy šperkov – zlato, striebro, perly, všetko v jemnom, klasickom, elegantnom prevedení.

Mestský štýl charakterizujú jednoduché, čisté línie s dotykom zaujímavých detailov alebo farieb. Preto sú šperky pre tento typ zaujímavé farbou, štruktúrou, prevedením, alebo nápaditosťou.

Naturálne typy uprednostnia prírodné materiály – kamene, kožu, drevo, koraly. Ležérne typy nenosia veľa šperkov, ale ak áno, pôsobia svojím tvarom i materiálom uvoľnene.

Umelecké typy majú i v šperkoch radi nápaditosť, originalitu, myšlienku, ideu, hravosť. Patria sem nezvyčajné farebné kombinácie, veselé motívy, etno šperky, vintage kúsky, umelecké a originálne výtvory.


Romantické typy siahajú po jemných, štruktúrovaných šperkoch so ženským a jemným vyžarovaním. Často sa ako motív objavujú kvety, oblé tvary, jemné vzorovanie a štruktúra, drobné detaily.

Dramatický typ spoznáte podľa výrazných, nápadných šperkov, ktoré si hneď všimnete. Šperky typické pre tento štýl sú väčšie a masívnejšie, farebnejšie, výraznejšie a určite nezostanú nepovšimnuté.

Po akých šperkoch siahate? Sú vaše šperky jedného štýlu, alebo máte v šperkovnici prvky viacerých štýlov? Máte šperky ktoré nenosíte? Poznáte dôvody?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top