Skip to content


Veľa žien sa pásikovaným vzorom vyhýba, pretože veria že rozširujú. Toto tvrdenie je však príliš zovšeobecnené a každá žena môže nosiť pásiky, ak si vyberie vhodný vzor. Taký, ktorý bude ladiť s jej farebnosťou, proporciami, štýlom a osobnosťou. V dnešnom článku sa dozviete, čo by sme si mali všímať pri výbere pásikovaného vzoru.

O tom, ako v pásikoch budete vyzerať, rozhoduje viac faktorov. Jedným z nich je miera kontrastu. Kontrast pásikovaného vzoru je tým väčší, čím sú pásiky širšie a čím väčší kontrast farieb a tmavosti farby vo vzore vytvárajú. Ak teda máte vo svojej tvári nižšiu úroveň kontrastu, vyberajte si užšie pásiky a jemnejšie, tlmenejšie kombinácie farieb. Čím vyšší kontrast má vaša tvár, tým výraznejšie, širšie a živšie pásiky si môžete dovoliť.

Nie každý pásikovaný vzor vám pridá optické kilogramy naviac. Vo všeobecnosti platí, že vodorovný smer pásikov vás rozšíri, zatiaľ čo zvislý vám pomôže postavu zoštíhliť. Pri vodorovných pásikoch ale rozhoduje i šírka pásikov – čím širšie a výraznejšie pásiky sú, tým viac rozširujúci efekt bude vzor mať. Husté, jemné, tenké pásiky vám nijako neublížia a postavu nerozšíria. Ak ich vhodne skombinujete, môžu mať dokonca i zoštíhľujúci efekt..

Ak potrebujete vyzerať štíhlejšie a máte vo svojom šatníku výrazné, kontrastné, širšie pásikované vzory, neznamená to, že by ste sa ich mali zbaviť. Môžete ich pokojne nosiť, stačí ak ich budete vrstviť alebo kombinovať s doplnkami tak, aby vás zoštíhlili. Napríklad tak, ako na nasledujúcej koláži.

I pri pásikovanom vzore, podobne ako pri výbere iných vzorov a farieb odevov, je potrebné posúdiť farebnosť nositeľky – farebnú teplotu, tmavosť a mieru kontrastu tváre.

Rozhoduje však i váš štýl a osobnosť. Čím výraznejšia a extrovertnejšia je vaša osobnosť, tým farebnejšie, kontrastnejšie, nápadnejšie vzory budete vyhľadávať a naopak – introvertné, nevýrazné, tiché osobnosti majú radšej jemnejšie, tenšie, hustejšie, menej ostré a tlmenejšie pásiky.

Ak pri výbere pásikovaného vzoru, prípadne pri jeho zakomponovaní do outfitov, zohľadníte všetky uvedené aspekty, odev vás bude dokonale vystihovať a budete sa v ňom cítiť prirodzene, príjemne a sebavedomo. Ďalšou devízou je fakt, že určite nestretnete nikoho iného oblečeného tak ako vy, vaše oblečenie bude prejavom vašej osobnosti a jedinečnosti.

Ak máte radi pásikované vzory a nosíte ich, v diskusii môžete popísať ako ich kombinujete a aké typy pásikov vás najviac vystihujú.

Súvisiace články:
Káro a zvislé prúžky
Jesenný typ a námornícky štýl
Ako odhadnúť svoju farebnú teplotu
Kontrast – farebný
Kontrast – tmavostný
Ako nosiť nevhodný vyšší kontrast
Kontrast čistoty + kontrast v praxi


Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top