Skip to content
Vlastnosti farieb
1. Ako odhadnúť farebnú teplotu
2. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
3. Vlastnosti farieb – čistota

V dnešnom príspevku sa vrátim ku konzultácii Určenie farebného typu s Nelou, ktorú som spomínala v predchádzajúcom článku. Nela mi pred šatkovou metódou spomínala, ako odhadla svoju farebnosť. Na základe knihy Jaká barva mi sluší sa hneď našla v kontrastnom type. Keďže cítila, že v chladných farbách vyzerá tvrdo, považovala sa za kontrastný jarný typ. Bolo to však trochu inak…


Máte v tvári i teplé pigmenty? To neznamená, že ste teplým typom

Nela má tmavšie vlasy tmavosti 4, ktoré nie sú úplne chladné, skôr neutrálne. Na slnku sa v nich objavujú odlesky teplých tónov a vlasy si farbí tmavohnedým odtieňom s medeným podtónom. Na jej tmavých vlasoch táto farba nevyzerá teplo, skôr ladí s malým množstvom teplých pigmentov vo vlasoch.

Jej oči sú stredne tmavé, na prvý pohľad modré, ale pri podrobnom skúmaní v nich nájdete i fliačiky žlto-zelenej farby. Pleť je svetlá, skôr neutrálna ako výrazne chladná.

Nelino presvedčenie, že jej farebnosť je kontrastná jarná, pramenilo z pocitu že chladné farby jej tvári neprospievajú. Tento pocit bol správny, ibaže pri šatkovej metóde sme zistili, že sa to týka len výrazne chladných zimných farieb. V mierne chladných vyzerala Nela krásne.


Niektoré farebné typy sú medzi dvoma „ročnými obdobiami“

V mierne chladných zimných farbách, ktoré boli dostatočne jasné a žiarivé vyzerala Nela nádherne, zatiaľ čo mierne teplé a výrazne teplé jarné farby robili jej tvár neprirodzenou a nepekne sfarbenou. Bolo zjavné, že Nelina tvár v kontrastných zimných farbách žiari oveľa viac ako v jarných.

Pre Nelu je najdôležitejšie siahať po výrazných, jasných a čistých odtieňoch farieb, je kontrastným typom. Avšak dôležité je vybrať i vhodnú farebnú teplotu a primeranú tmavosť. Nela má vo svojom šatníku najmä neutrálne a teplé jarné farby a o svojej jarnej farebnosti nepochybovala, preto bola výsledkom šatkového testu dosť zaskočená.

Keďže má žiarivé a teplé farby veľmi rada, trochu jej odľahlo, keď videla, že i kontrastné zimné kombinácie sú dosť farebné, živé, jasné a obsahujú i trochu teplých pigmentov. Neutrálne odtiene budú mať naďalej v Nelinom šatníku stále miesto.


Prečo je dôležité poznať svoju farebnú teplotu

Prečo je také dôležité poznať svoju farebnú teplotu? Pretože práve farebná teplota je jedným z určujúcich faktorov vašej farebnosti. Je dôležitá pre výber správnej farby vlasov, líčidiel, doplnkov i oblečenia.

Vhodná farebná teplota rozjasní vašu pleť, rozžiari oči a zvýrazní celú tvár, zatiaľ čo opačná farebná teplota vás môže „potopiť“ – tvár môže vyzerať staršia, unavená, nevyspatá, smutná, usadlá, tvrdá a pod..


Ako môžete odhadnúť svoju farebnú teplotu

Odlíčte sa a ak máte vlasy farbené, stiahnite ich dozadu z tváre. Skúste pri dobrom dennom svetle pozorovať v zrkadle, ako vaša tvár reaguje na chladné a teplé farby. Porovnajte:

  • fuchsiovo-ružovú s koralovou,
  • modro-zelenú so žlto-zelenou,
  • malinovo-červenú s jahodovo-červenou,
  • prípadne striebornú so zlatou.

Sledujte, pri ktorých farbách vyzerá vaša tvár viac sviežo, živo, výrazne a zdravo, kedy vaše oči a pleť viac žiaria a kedy naopak vyzeráte unavene, či nevýrazne. Na nasledujúcom obrázku sú odtiene vľavo chladné a odtiene vpravo teplé.

Na základe čoho ste odhadli farebnú teplotu svojej tváre? Máte v šatníku farby len svojej farebnej teploty, alebo i opačnej?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top