Skip to content
Vlastnosti farieb
1. Ako odhadnúť farebnú teplotu
2. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
3. Vlastnosti farieb – čistota

Prečo niekto vyzerá skvelo v čistých, žiarivých odtieňoch a iný zase v jemných a tlmených? Ako zaručiť, aby vaša tvár vyzerala sviežo a žiarivo? Zaujíma vás, čo je to čistota farby a prečo tlmené typy nemusia nosiť len výrazne tlmené farby? V dnešnom článku nájdete odpovede.


Čo je čistota farby

Čistota farby je (okrem farebnej teploty a tmavosti) jedným z 3 základných parametrov farieb. Pojmom čistota farby sa označuje miera nasýtenia farby čistými farebnými pigmentami. Môže sa pohybovať od výrazne čistého, jasného a žiarivého odtieňa, až po výrazne tlmený, zastretý odtieň, ktorý obsahuje len malé množstvo čistých chromatických pigmentov a pôsobí menej farebne – tlmene a zastreto.

chroma-pink


V čom robíme často chybu

Niektoré ženy, keď vypozorujú, že úplne čisté odtiene im nepristanú, siahnu po veľmi tlmených odtieňoch. Výsledkom je efekt únavy, nevýraznosti, či fádnosti. Mieru čistoty / tlmenosti si vyberajte podľa individuálnej úrovne čistoty farieb vo vašej tvári. Možno vyzeráte najlepšie v čistých odtieňoch, možno vám stačí štipka tlmenosti, možno jej potrebujete viac a možno budete vyzerať skvele vo výrazne tlmených odtieňoch. Tlmených typov je viac a líšia sa i mierou tlmenosti.

chroma-top


Negatívne účinky nevhodnej čistoty

Ak nezvolíte vhodnú čistotu farieb (najmä v blízkosti tváre), bude to mať vplyv na to, ako sviežo, resp. unavene budete vyzerať:

  • V prípade, že nosíte príliš čisté odtiene, vaša tvár bude popri nich nevýrazná a ľudí bude viac zaujímať vaše oblečenie ako vy.
  • Ak naopak siahate po príliš tlmených farbách, budete vyzerať málo sviežo, unavene, mdlo a možno až choro.

Konkrétne príklady negatívneho pôsobenia nevhodnej čistoty farieb nájdete v samostatnom článku.


Ako súvisí vek s čistotou farieb

S pribúdajúcim vekom sa tvár ľudí mení. Vlasy šedivejú, pleť je menej jasná a žiarivá. Dokonca i oči „šedivejú“ – ich farba nie je taká, ako v mladšom veku. Nie sú také žiarivé, blednú a farba dúhovky je tlmenejšia.

judi-dench

Judi Dench

Preto ak vám v mladom veku pristali čisté, výrazné farby, nemusí to tak byť vo vyššom veku. Je dosť pravdepodobné, že budete potrebovať svoje farby mierne zjemniť. Ak siahnete po správnej čistote farieb (a samozrejme aj teplote a tmavosti), vaša tvár ožije. Napriek tomu, že si vplyvom veku pripadáte bledá a neviditeľná, vďaka vhodným farbám môžete svoju tvár opäť „prebudiť“ a vyzerať výborne.

Ak sa snažíte udržať si mladosť  tým, že vo veku 50+ nosíte rovnaké farby ako v 20-tke, výsledok môže byť úplne opačný. Neplatí to len pre farby oblečenia, ale i pre farby vlasov a líčenia.

kolaz-et

Elizabeth Taylor


Ako nosiť farby nevhodnej čistoty

Ak chcete (alebo musíte) nosiť farby, ktoré pre vás nemajú ideálnu čistotu, skúste ich vhodne skombinovať s inými farbami, alebo doplnkami. Ak nosíte tlmenejšie odtiene a pristanú vám žiarivejšie, pridajte k tlmenému odtieňu nejakú sviežu farbu, alebo žiarivejší doplnok. Ak nosíte viac čisté odtiene a pristanú vám tlmenejšie, zjemnite ich žiarivosť jemnou farbou, alebo tlmenejším doplnkom.

kolaz-uprava-cistoty


Všimli ste si, že vo farbách určitej čistoty vyzeráte výborne, zatiaľ čo v iných to nie je ono? Nosíte svoju ideálnu čistotu farieb, alebo radi porušujete pravidlá? Vaše názory a skúsenosti sú vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top