Skip to content

Téma dnešného článku mi napadla po tom, čo som si uvedomila, ako úžasne som sa „zastavila“ na dovolenke. Hodinky som takmer nesledovala, nehrozili žiadne naháňačky s časom, načakali ma žiadne úlohy, ani termíny. Na prácu som myslela minimálne a venovala som si kopec času na to, aby som si oddýchla.

Dnešný článok by sa dal zhrnúť do nasledujúcich pár slov: ak chcete niečo dosiahnuť, potrebujete čas. A platí to i pri vizáži.


Žijeme v rýchlej dobe

Súčasné životné tempo si žiada rýchle riešenia. Premýšľame ako rýchlo navariť, chceme sa rýchlo presúvať z miesta na miesto, chceme stihnúť všetky povinnosti.

V snahe všetko stihnúť zabúdame na seba – venovať si čas a robiť i to, čo síce nemusíme, ale teší nás to a prináša nám to uspokojenie a dobrý pocit.

Chceme rýchlo nakúpiť nielen potraviny, ale aj oblečenie a chceme mať rýchlo kompletný funkčný šatník. Rýchle riešenia však neprinášajú dobré výsledky… skôr provizóriá, kompromisy a niekedy aj rozčarovanie, sklamanie, či demotiváciu.

Ako sa im vyhnúť? Zastaviť sa, nájsť si na veci čas, robiť ich poriadne a nebyť netrpezlivá.


Prečo sú jednodňové premeny vizáže len ilúziou

Ak obdivujete fotku, na ktorej je vľavo uťahaná, nevýrazná žena s označením „pred“ a vedľa stojí femme fatale – výrazná, krásna a skvele oblečená žena s textom „po“, možno vás to namotivuje niečo so sebou robiť.

Inak sa líčiť, zmeniť šatník, nosiť farby, začať konečne nosiť doplnky. Jednoducho vyzerať dobre a cítiť sa skvelo. Áno, takéto fotky sú motivačné, ale mali by ste vedieť, že táto premena vznikla priveľmi rýchlo. Prišla vizážistka, štylistka, fotografka a každá niečo zmenila.

Ak nebol čas zisťovať, čo sa páči danej žene, čo by chcela a či sa v oblečení aj dobre cíti, výsledkom je len ilúzia.

Na fotke po úprave daná žena vyzerá dobre, bude ale v takejto štylizácii cítiť dobre a prirodzene a bude v nej chodiť aj vo svojom normálnom živote?

Je to rovnaké, ako keď sa pozeráte na fotky celebrít. Väčšinou vyzerajú upravene, zaujímavo a výrazne (vďaka práci ľudí okolo nich a často aj vďaka Photoshopu).

Ak sa ale do tejto práce neprenesie i osobnosť danej celebrity, na fotke je vidieť, že to nie je „ono“. Že v danom outfite nie je osobnosť danej ženy a preto nie je uveriteľná a nepôsobí autenticky.

Kristen Stewart – zdroj foto www.stylebistro.com


Doprajte si čas

  • Lenka, s ktorou som hľadala jej ideálne farby, mi povedala, že nemá na nič čas a všetko rieši v rýchlosti. Neznáša nakupovanie, pretože je nerozhodná a jej šatník je tvorený takmer samými čiernymi kúskami.

Lenka už pozná svoje farby a teoreticky vie, ako ich kombinovať. Potrebuje si však nájsť čas i na to, aby preniesla získanú teóriu do praxe.

Ak viete, aké farby vám pristanú, ale nepremýšľate nad tým, ako ich rozmiestniť na postave, ako psychologicky pôsobia, či ako ich zladiť do celku, ktorý vyjadrí vašu osobnosť, výsledok nemusí byť vôbec dobrý.

I pre to som vytvorila kurz Sprievodca farbami – nadstavbu osobnej konzultácie. Cieľom kurzu nie je hľadať ideálne farby, ale vedieť s nimi reálne pracovať v bežnom živote. Postupne, krok po kroku, zavádzať teóriu do praxe. Chce to čas a preto kurz trvá 2 mesiace.

Je to podobné, ako keď dokončíte autoškolu – až pravidelné jazdenie a prax z vás urobí dobrého šoféra.

  • Zuzana nenosí doplnky, pretože si nevie vybrať také, ktoré by jej vyhovovali štýlom. Ak pochopí, aký typ doplnkov jej vyhovuje a pristane, bude sa jej nakupovať ľahšie.

To pochopenie ale nepríde ako osvietenie – Zuzka sa potrebuje zamyslieť nad tým, aká je jej osobnosť, aké farby jej pristanú, aké prvky a detaily má rada, aký typ doplnkov bude najviac lichotiť jej postave a naviac bude pre ňu pohodlný. Chce to zastavenie, premýšľanie, skúšanie… chce to čas.

  • Katka poznaním svojich farieb zistila, aké je všetko vo vizáži poprepájané a že jej v „skladačke“ chýbajú ešte nejaké dieliky. Potrebuje čas, aby si ujasnila, aké strihy, línie, materiály, vzory a detaily sú pre ňu ideálne a ako ich zladiť do svojou farebnosťou a osobnosťou.

Katka potrebuje čas na to, aby pochopila ďalšie súvislosti a vlastne aj sama seba – aká je, ktoré odporúčania budú pre ňu fungovať a aký dojem chce svojimi outfitmi vyvolať.


Projekt na celý život

Každá z nás má s niečím problém a riešenie problému si vždy vyžaduje čas. Každý projekt má fázy

  • plánovania
  • prípravy
  • realizácie.

Ak sa rozhodnete rekonštruovať byt, nedokážete to urobiť za jeden deň. Ak chcete byť v dobrá v nejakom odbore, ťažko to zvládnete za jeden deň.

Vytvoriť skvelý outfit sa nenaučíte za jeden deň, rovnako ako za taký krátky čas nevybudujete skvelý šatník.

Ak túžite vyzerať dobre, nájdite si čas. Čítajte, debatujte, skúšajte, hrajte sa, robte si fotky. Nenechajte si vnútiť to, čo sa páči ostatným. Namiesto toho skúmajte, čo chcete vy sama a nájdite si čas na to, aby ste to identifikovali.

Buďte sama sebou – ak vo vašich outfitoch bude cítiť vás a okrem toho budú ladiť s vašou farebnosťou, lichotiť postave a vyhovovať vášmu životnému štýlu, vtedy budete vyzerať skvelo.

Bude to chvíľu trvať, ale príde to, ak tomu budete venovať čas.

Ako ste na tom? Viete si nájsť čas na veci súvisiace s vizážou a budovaním šatníka? Alebo stále len plánujete a odkladáte veci na neskôr a necítite sa preto vo svojom oblečení dobre? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie a zdieľajte svoje názory a skúsenosti.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top