Skip to content

Diskusie medzi účastníčkami online kurzu Sprievodca farbami, sú pre mňa vždy bohatým zdrojom inšpirácie pre témy článkov tu na blogu. Pred pár dňami sa v skupine kurzu na FB ozvala Mirka, ktorá už prešla celým kurzom a jej outfity vyvolali zaujímavú diskusiu. Preto ak vás zaujíma, ako súvisí farebnosť so štýlom a čo všetko ovplyvňuje to, či dostávate komplimenty za to ako vyzeráte, čítajte ďalej.


Keď všetko spolu ladí

Mirka sa odfotila v troch rôznych outfitoch. Pre jej štýl je typická uvoľnenosť, ležérnosť a hravosť a aj v daných outfitoch to bolo cítiť.

Prvý outfit bol pre Mirku úplne typický – pohodlné úpletové šaty, voľný dlhý kardigán, nízke šnurovacie topánky a baretka. Výborne zvolené materiály, strihy, farby i doplnky. Mirka v outfite dodržala odporučenia pre jej farebný typ (jej farebnosť je jesenná), i individuálnu mieru kontrastu. Vložila do neho svoju osobnosť a výsledok bol výborný a páčil sa mne i ďalším diskutujúcim.


Porušovanie pravidiel a rôzne reakcie

Druhý Mirkin outfit bol iný. Opäť v ňom bolo cítiť jej osobnosť, pretože použila príjemné úpletové materiály, nízke pohodlné topánky a priestrannú, mäkkú kabelku. V tomto  prípade však Mirka použila menej vhodné farby (málo teplé) a línie, ktoré zvýrazili hranatosť jej postavy.

Reakcie na tento outfit boli rôzne. Mirka spomínala, že od svojich známych dostala množstvo komplimentov, ale ženám, diskutujúcim vo FB skupine (v ktorej diskutujeme najmä o farbách), sa Mirka páčila o niečo viac v prvom outfite. I na tento však boli pozitívne reakcie.

Mirka si tieto rozdielne reakcie vysvetlila tak, že ak poruší pravidlá odporučené pre jej farebnosť, môže to byť užitočné. Skonštatovala, že móda by mala byť v prvom rade hra a že pravidlá nie je potrebné striktne dodržiavať a je fajn ich porušovať.

S týmto plne súhlasím – byť otrokom pravidiel nie je dobré. Snažiť sa za každú cenu dodržať všetky pravidlá pre váš farebný typ môže byť kontraproduktívne, pretože občas sa prirodzene stane, že dané pravidlo je v rozpore s vaším štýlom, telesným tvarom, či prioritami.

Mirka vyhodnotila pozitívne ohlasy okolia na svoj druhý outfit tak, že by mala nosiť i iné farby, ako sú odporúčané pre jej farebný typ. To jej vraj odporučila i jej kamarátka, ktorá je známou štylistkou.


Komplimenty nie za farby, ale pôsobenie

Ja si však myslím, že dôvody nie sú v tom, že Mirka porušila pravidlá pre svoj farebný typ, ale v niečom úplne inom – v pôsobení druhého outfitu. Tento outfit má totiž v sebe niečo, čo prvý nemá.

V Mirkinom druhom outfite cítiť viac ženskosti, uhladenosti a sofistikovanosti, ako v tom prvom. Prvý outfit je hlavne ležérny – uvoľnený, pohodový, praktický. V druhom outfite je viac elegancie a francúzskeho šarmu. A to je to, na čo ľudia pozitívne reagujú.

Mirka je mamičkou dvoch malých detí a preto je v tomto období pre ňu dôležité mať praktický šatník. To ladí i s jej štýlom a preferenciami. Často nosí priestranné, voľné strihy, bavlnu, teplákovinu a iné pohodlné materiály.

Občas však dá priestor i elegantným prvkom vo svojom šatníku a to je to, čo sa ľuďom páči – povýšenie miery uvoľnenosti a ležérnosti. Ľudia svojimi pozitívnymi reakciami oceňujú to, že

Mirka sa v druhom outfite posunula o level vyššie, pokiaľ ide o mieru sofistikovanosti, uhladenosti a ženskosti.

Že jej outfit už nie je len pohodlným, ale aj elegantným. Je iný, ako zvyčajne a preto je výnimočný.


Uvoľnene a zároveň elegantne

Ležérne outfity omladzujú (sú typické pre mladých), ale zároveň zhadzujú mieru elegancie nositeľky. Ak v jednom outfite použijete ležérne materiály, strihy, obuv i farby, výsledkom bude efekt pohodlia, neformálnosti, uvoľnenosti, jednoducho ležérnosti. Vaše oblečenie bude vyzerať mladistvo, ale nie príliš žensky (viac si prečítajte v tomto článku).

Ak v outfite ponecháte príjemné pohodlné materiály, avšak upravíte strihové riešenie, alebo pridáte prvky elegancie a pritom použijete svoje ideálne farby, výsledkom bude množstvo komplimentov, pretože:

  • vaša tvár bude vyzerať zdravo, sviežo a iskrivo vďaka farbám v outfite
  • príjemné materiály zaručia, že sa budete cítiť pohodlne a uvoľnene
  • prvky elegancie zabezpečia, že budete pôsobiť zároveň i žensky
  • budete vyzerať mlado, ale zároveň i sofistikovane.

Mirkin tretí outfit bol v diskusii ocenený najmenej, pretože aj keď bol štylisticky zaujímavý a bola v ňom prítomná i ženskosť a elegancia, farebne pôsobil smutne a málo živo, preto robil Mirku staršou a menej sviežou.


Spýtajte sa v čom to je

Čo z toho všetkého vyplýva? Že je dobré poznať nielen svoju farebnosť, ale i telesný tvar, proporcie a samu seba. Je dobré vedieť, ako pôsobíte na vaše okolie.

Ak dostávate v nejakom outfite komplimenty a nie ste si istá, čím to je, spýtajte sa ľudí, ktorí vám komplimenty dávajú. Možno budete prekvapená a možno sa o sebe dozviete niečo, nad čím bežne neuvažujete.

Napadli vás pri čítaní článku nejaké ďalšie myšlienky k téme? Chcete niečo dodať, alebo spomenúť vlastnú skúsenosť? Neváhajte a napíšte o tom do diskusie!

Prečo je dôležité občas odložiť džínsy

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top