Skip to content

V praxi často počúvam od svojich klientiek, že dané oblečenie je pre ne príliš elegantné, príliš športové, či inak nelahodiace ich preferovanej miere elegancie, či ležérnosti, v závislosti od ich štylistického typu. V dnešnom článku nájdete tipy na to, ako môžete svoje oblečenie upraviť podľa svojich potrieb – urobiť ho viac elegantným, formálnym, alebo naopak ležérnejším a neformálnym.


Oblečenie rozdelené do 3 skupín

Oblečenie a doplnky, ktoré počas života nosíte, možno zjednodušene rozdeliť do troch skupín. O tom, ako elegantne, formálne, alebo naopak ležérne a uvoľnene oblečenie a doplnky pôsobia, rozhoduje viac faktorov – zloženie, kvalita a štruktúra materiálu, vzorovanie, kvalita vypracovania odevu, strihové riešenie i farebnosť.

  • Veľmi elegantné, formálne a večerné oblečenie je typické kvalitnými materiálmi, leskom, zdobením, vyšším kontrastom a tmavšími farbami.
  • Elegantné, upravené, ale nie príliš formálne oblečeníe je typické kvalitnými materiálmi, farebnosťou, nápaditosťou, dobrým vypracovaním, zaujímavými detailmi.
  • Ležérne, športové, neformálne oblečenie je typické prírodnými, funkčnými, alebo technickými materiálmi, elasticitou, nižšou kvalitou materiálov, voľnejšími strihmi, pohodlnosťou, alebo tlmenejšou farebnosťou.

Ak zvolíte všetky prvky vášho oblečenia v rovnakej miere formálnosti, nič nepokazíte (za predpokladu, že ste dobre odhadli, akú formu formálnosti si vyžaduje daná situácia).


Ako odevy kombinovať

V praxi sa však často stáva, že daný kúsok nám vyhovuje napríklad farbou a strihom, ale menej materiálom, alebo štruktúrou, čo ho celkovo posúva do trochu viac, alebo menej formálnej úrovne. V tom prípade ho môžete skombinovať tak, aby ste upravili jeho celkové pôsobenie. Príklad je na nasledujúcej koláži.

Džínsy majú klasický strih a tmavú farbu, čo vytvára predpoklady na to, aby pôsobili elegantne a formálne, džínsovina je však viac voľnočasovým materiálom. Nie sú teda ani úplne formálne, ale vďaka farbe a strihu ani príliš ležérne a práve preto sa dajú dobre kombinovať tak, aby ste im:

  • buď dodali viac elegantný. sofistikovaný a formálnejší ráz – napríklad tak že ich skombinujete s kvalitne vypracovaným topom z dobrého materiálu s jemným leskom, doplníte náušnicami spoločenského charakteru a elegantnými tmavými lodičkami.
  • alebo tak, že k nim pridáte top ležérnejšieho strihu, nízke, pohodlné, plátenné topánky tlmeného odtieňa, kožený, ležérne pôsobiaci opasok, priestrannú tašku z nepremokavého materiálu a čiapku zo štruktúrovaného materiálu.

V prvom prípade džínsy štylisticky „povýšite“ na niečo viac elegantné, „uhladené“ a sofistikované, v druhom prípade vytvoríte viac „casual“, voľnočasový outfit.


Čo spolu nekombinovať

Takto kombinovať je vhodné len odevy a doplnky, ktorých miera formálnosti nie je v úplnom protiklade. Preto pozor na kombinovanie príliš formálnych a elegantných prvkov s príliš športovými a ležérnymi – nebudú spolu ladiť.

To je dôvodom, toho:

  • prečo žena s neupravenými vlasmi a bez make-upu nikdy nevyzerá dobre v krásnych spoločenských šatách,
  • prečo žena v lurexovom tope a štrasových náušniciach bude pôsobiť smiešne v posilovni,
  • prečo tenisky vyzerajú veľmi čudne, ak nimi doplníte elegantné hodvábne nohavice,
  • alebo prečo budete ako účastníčka športových pretekov vyzerať neprimerane s večerným make-upom.

Aké sú vaše osvedčené triky na „povýšenie“, alebo „zhodenie“ celkového dojmu z vášho oblečenia? Odevy z ktorej skupiny sú najviac zastúpené vo vašom šatníku?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top