Skip to content

Pretože som na webe našla niekoľko článkov, podľa ktorých sú telové silonky považované za absolútne módne faux pas, zaujíma ma váš názor. Predtým ako ho v diskusii vyjadríte, uvediem článok zo stránok českej Školy stylu (ďalej len ŠS), v ktorom sú uvedené „dôvody“, prečo telové silonky nenosiť.

Pozrime sa teda na to, či sú uvedené dôvody naozaj také „konštruktívne“, ako to vo svojom článku ŠS uvádza:

ŠS: „Tělové silonky se ve světě přestaly nosit v roce 1995! V tom roce vyhlásily redakce časopisů Vogue, Elle a Harper’s Bazaar oficiální bojkot proti tělovkám.“

Fakt že redakcie spomínaných časopisov vyhlásili bojkot proti telovým silonkám ešte neznamená, že ich milióny žien prestanú nosiť. Spomínané časopisy možno diktujú trendy a tvoria inšpirácie, ale žena ktorá má vlastný názor a štýl nemusí slepo nasledovať trendy len preto, že ich vytvoril niekto kto má meno. Zaváňa to totiž stádovitosťou.

ŠS: „Tělové silonky vizuálně VELMI deformují nohy. Místo sexy ladných nožek vám vytvoří dvě umělé násadky, se kterými nic nesvedou ani ty nejhezčí šaty na světě. Takže jestli nechcete vypadat jako torzo těla s dvěma protetickými pomůckami, nenoste je.“

Toto tvrdenie nie je podložené žiadnymi dôkazmi a veľmi záleží od toho, aké telové silonky si vyberieme. Nohy nám môžu zdeformovať nielen telové silonky, ale i farebné, alebo čierne pančuchy. Stačí že si vyberieme nevhodný odtieň, hrúbku, vzor, mieru lesku, alebo pančuchy neskombinujeme so zvyškom oblečenia vhodne.

ŠS: „Naše vlastní oči (v zrcadle) efekt umělých končetin není tak markantní, jako když se na vás někdo dívá z většího odstupu! A to už vůbec nemluvíme o čočce v objektivu foťáku – ta dokáže prozdradit i ty nejtenčí tělovky a nesmlouvavě vám předvede důkaz jejich neestetického vzhledu.“

Áno, je pravdou, že umelé vlákna v silonkách pridávajú prehnaný lesk pri fotení s bleskom, alebo na slnečnom svetle. Bežná žena však nie je celebrita, ktorá musí na všetkých záberoch vyzerať dokonalo a ktorej fotografie okamžite obletia svet. Ak to niekomu na fotke vadí, tento efekt sa dá v dnešnej dobe hravo vyretušovať. Obliekame sa preto, aby sme sa dobre cítili a vyzerali v bežnom živote, nie kvôli fotkám. Zvýšený lesk pančúch nemôže byť predsa prekážkou toho, aby nám fotografia nemohla byť milou spomienkou na dané chvíle.

ŠS: „Pokud vaše nožky “zdobí” nějaké nedokonalosti, modřiny, jizvy apod., tělové silonky je rozhodně nezakryjí. Leda ty z prodejny zdravotnických potřeb, ale to už je jiné téma.“

Pri výrazných modrinách je naozaj lepšie načas siahnuť po inej ako telovej farbe pančúch, takej ktorá ich dokáže lepšie zamaskovať. Modriny ale nemáme stále, preto kvôli nim netreba telovky navždy zavrhnúť. Je mnoho žien, ktoré majú so svojimi nohami problém, či už kvôli ich objemu, alebo nedokonalostiam. Takéto ženy vítajú možnosť i v lete si obliecť tenké telové silonky, v ktorých sa môžu cítiť sebavedomejšie. Vhodne zvolený odtieň, hrúbka a prevedenie dokážu nohy opticky spevniť a ukryť malé nedokonalosti. Niektoré ženy sa so svojimi nedokonalosťami dokážu zmieriť, niektoré nie a podľa toho si môžu slobodne zvoliť farbu pančúch a mieru ukrytia svojho problému.

ŠS: „Je jedno, zda jsou silonky matné, lesklé, samodržící nebo zeštíhlující, ani jedna jejich varianta nevykouzlí skvěle vypadající nohy, zcela naopak. Z krásné mladé dámy udělá starou mladou.“

Toto tvrdenie nie je podložené faktami, je to názor. Nedovolila by som si si len na základe farby siloniek o niekom povedať, že vyzerá ako „stará-mladá“. Rozhoduje predsa viac faktorov – oblečenie, farby, štýl, vlasy, líčenie, celková úprava, vo veľkej miere i charizma.

ŠS: „Pryč s mýtem, že tělové silonky vytvoří přeci jen o něco jemnější vzhled než punčochy černé. Černá barva nemusí hned znamenat náklonost k heavy metalu. Vše přeci závisí na kompletním outfitu. Věřte, že průhledné černé/šedé/světle hnědé silonky dokážou vykouzlit svůdný vzhled téměř u jakýchkoli nožek.“

Zvodne môžeme vyzerať v čiernych, modrých, ale i v telových pančuchách. Podmienkou je, aby celkovo vhodne dopĺňali zvyšok outfitu. V určitých prípadoch nie sú čierne pančuchy farebne alebo štylisticky naozaj vhodné a telovky dokážu vytvoriť jemnejší dojem. Myslím si že toto nie je mýtus, ale samozrejme záleží vždy od konkrétnej kombinácie oblečenia.

ŠS: „A velmi zásadní důvod: tělové silonky jdou zcela proti přirozenému tvaru nohy – zaniká linie holení kosti, kolen nebo třeba pěkně vyrýsovaná lýtka. Tohle všechno se pod tělovou slupkou silonek smaže. Proto v tělovkách vypadají všechny ženy jako veeeeelmi staré dámy. Což je fajn, je-li vám kolem 80 let (to ale tak nějak nepředpokládáme :).“

Ďalší názor, s ktorým môžeme, ale nemusíme súhlasiť a preto by som ho ako „konštruktívny“ dôvod neuvádzala. Je to názor, nie dôvod.

Článok pokračuje univerzálnym riešením, ktoré ŠS navrhuje:

ŠS: „Černé punčochy:
⁃ nejlepší volba, vhodná a hodící se ke všemu (viz fotografie nahoře vlevo)
⁃ v závislosti na dané události, můžete volit průhlednost punčoch
⁃ zcela neprůhledné punčochy mají na obalu uvedenou značku 200 DEN – to je i varianta nejteplejší, tedy ideální do tohoto mrazivého jara
⁃ nebojte se černé punčochy kombinovat s bílou – bílé šaty, černé punčochy a černé boty na podpatku pro optické prodloužení postavy
⁃ čím průhlednější černé punčošky, tím víc sexy budou vaše nohy.“

zdroj foto: http://skolastylu.cz/tematydne/detail/72

Hrúbku, priehľadnosť a mieru hrejivosti pančúch si môžeme slobodne zvoliť nielen pri čiernych, ale i telových, či farebných pančuchách. Čierne pančuchy sú fajn, ale nemyslím si, že sú vhodné v úplne každej situácii. Ženy, ktoré vzhľadom na svoje nedokonalé nohy nechcú chodiť ani v lete bez pančúch, budú vyzerať v čiernych pančuchách a letných šatách naozaj čudne. Fakt, že v určitých profesiách a situáciách sú pančuchy povinné, asi ani nemusíme pripomínať.

Na vytvorenie nasledujúcej koláže som si požičala fotografie Cyndi z Cyndispivey.com. V uvedenom článku Cyndi porovnáva, ako sama vyzerá v telových silonkách, a ako v čiernych pančuškách. Z diskusie k článku je zjavné, že veľa žien je ovplyvnených módnym diktátom, pretože Cyndi schvaľujú viac kombináciu s čiernymi pančuchami. Na mňa pôsobí Cyndi v kombinácii vpravo staršia a smutnejšia ako vľavo. Ktorá verzia sa páči viac vám?

Myslím si, že nie je pravdou, že čierne pančuchy sa farebne hodia ku všetkému. Kombinácia sviežejšej alebo bledšej farebnosti šiat, alebo ľahko pôsobiacej hornej polovice tela, s čiernymi pančuchami a topánkami, môže niekomu pripadať vhodná, iného môže rušiť a vyvolávať príliš ťažký dojem.

 

Tvrdenie že čím sú čierne pančuchy tenšie, tým viac budú v nich vaše nohy sexy je opäť príliš zjednodušeným tvrdením. Ženám s hrubšími nohami urobia väčšiu službu hrubšie a tmavšie pančuchy. Pančuchy nie sú jediným prvkom, ktorý má vplyv na to, ako príťažlivo vyzeráme.

Je pravdou, že nie sú pančuchy ako pančuchy. Existujú telové pančuchy, ktoré vyzerajú neprirodzene, umelo a lacno, ale existujú i pančuchy, ktoré na nohách vyzerajú prirodzene, elegantne a neviditeľne. Kľúčom k úspechu je výber vhodnej farby, tmavosti, prevedenia a kvality. Ženy s prirodzene veľmi svetlou pokožkou by sa mali vyhýbať neprirodzene tmavým odtieňom hnedej, alebo pančuchám s tzv. opáleným vzhľadom. A naopak, ženy s tmavšou pokožkou nebudú vyzerať prirodzene v príliš svetlých odtieňoch. Ideálny odtieň by mal byť čo najviac podobný farbe a tmavosti pokožky nositeľky.

blog.debenhams.com

Hrúbka pančúch by mala korešpondovať s počasím, štýlom oblečenia a príležitosťou, na ktorú sú určené. Na spoločenské príležitosti sú hrubé pančuchy nevhodné, na voľnočasové aktivity, alebo do práce sú môžeme hrúbku zvoliť podľa okolností a prostredia v ktorom sa pohybujeme. V zimnom počasí vás viac zahrejú hrubšie pančuchy, ktoré môžu mať dokonca podiel vlny, hodvábu, alebo kašmíru.

Pančuchy s výrazným leskom naozaj môžu vyzerať umelo, preto je vhodnejšie siahať po matných prevedeniach. Lesk sa totiž mnohým ľuďom spája a umelými PE materiálmi, či lesklými legínami a preto vyvoláva lacný dojem. Matné prevedenia pančúch vo väčšine prípadov vyzerajú elegantnejšie a sofistikovanejšie.

Na trhu je obrovské množstvo pančúch, vybrať si môžeme rôzne vzory, farby, hrúbky a materiály. Aj v tom je krása súčasnej módy – nosí sa takmer všetko a môžeme si vybrať oblečenie a doplnky podľa svojho štýlu, nálady a chuti, bez ohľadu na to, aké módne diktáty vyhlásili redakcie svetoznámych módnych časopisov.

Pančuchy sú módnym doplnkom, ktorý dokáže odev oživiť, ale i pokaziť. Môžu naše nohy zvýrazniť, predĺžiť, zoštíhliť, ale i zbytočne upozorniť na nedokonalosti, alebo nás urobiť ťažšou, menšou, či deformovať tvar nôh.
Keďže telové pančuchy majú neutrálnu farbu a vcelku ľahko sa kombinujú, oveľa viac škody nám môže urobiť nevhodná farba, alebo vzor pančúch.

Bežné ženy našťastie nie sú celebritami, ktoré sú tlačené k tomu, aby dodržiavali módne diktáty a nosili to, čo je aktuálne a v kurze. Nemusia pózovať pre objektívmi fotoaparátov a obávať sa toho, či ich pančuchy nebudú vytvárať prílišné odlesky, alebo ako budú ich nohy na zábere vyzerať. Môžu sa tešiť z toho, že ich oblečenie nie je ničím zviazané, že ním môžu slobodne prejaviť svoju osobnosť a štýl. A môžu sa slobodne rozhodnúť, či sú zdôvodnenia módnych diktátov dosť konštruktívne na to, aby sa pridali k davu žien, ktoré slepo nasledujú trendy.

Jesenné a zimné obdobie je ideálne na hru s pančuchami. Osviežte nimi svoje oblečenie, dodajte nimi do vášho šatníka šmrnc, iskru, či farebnosť. V prípade že kvôli objemu svojich nôh alebo celulitíde v lete nechodíte v sukniach, užite si ich s hrubšími pančuchami v zime. Skúsili ste už vrstviť pančuchy? Napríklad spodné jednofarebné a navrch vzorované. Osobne som to neskúšala, ale myslím si, že v chladnom počasí môže byť takáto hra zaujímavým spestrením šatníka.

Na záver pridávam otázku klientky Katky, ktorá sa tiež týka nôh: „Už dlhšie premýšľam o ponožkách v poltopánkach, lodičkách…prípadne o podkolienkach a nadkolienkách. Ktoré sú pre koho a aký typ postavy – nôh – výšky vhodné a ako ich kombinovať. Mňa osobne tento trend veľmi fascinuje, baví a na určitých ľuďoch podľa mňa vyzerá úžasne :)“.

Ponožky, či podkolienky v lodičkách  sa objavujú v najviac na prehliadkových mólach, na uliciach ich u nás nevidieť často. Tento trend vyzerá dobre najmä na dlhonohých modelkách, pretože takáto kombinácia dokáže skrátiť nohy a z hľadiska štýlu ju v praxi unesie málokto. Je tenká hranica medzi tým, aby táto kombinácia vyzerala zaujímavo a štýlovo, alebo naopak vyvolávala rozpačitý dojem. Najmä na Slovensku a v Čechách, ktoré sú v porovnaní s niektorými inými krajinami stále veľmi konzervatívne a veľká odlišnosť sa tu neodpúšťa. Od istého veku by si ženy mali dobre premyslieť, či na nich táto kombinácia nebude vyzerať infantilne, aj keď výnimky samozrejme existujú vždy.

Nadkolienky neskracujú nohy tak ako ponožky a v kombinácii so sukňou môžu pôsobiť zaujímavo, najmä na štíhlych nohách, pretože priťahujú k nim pozornosť.

Svoj názor na ponožky v lodičkách, nadkolienky, ale i nosenie telových siloniek môžete prejaviť v nasledujúcich anketách a ak máte chuť, zapojte sa i do diskusie a podeľte sa o svoje názory, alebo skúsenosti!

Súvisiaci článok: Farebné pančuchy

 

 

 Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top