skip to Main Content
K dnešnému článku ma inšpirovali fotografie Sarah Jessicy Parker z tohto týždňa, na ktorých má na sebe výrazné modré pančuchy, skombinované so šatami, plášťom a topánkami v tlmenej béžovo-ružovej farbe. Táto farebná kombinácia na mňa nepôsobí úplne harmonicky a v dnešnom príspevku sa zamyslím nad tým, ako kombinovať výrazné pančuchy tak, aby sme vyzerali zaujímavo, ale i harmonicky.


 
Pančuchy výraznej farby, alebo vzoru sú ideálne na rozžiarenie outfitu. Sú farebné, sú výrazné, sú nápadné, preto pôsobia osviežujúco a sú príjemným spestrením tmavých a šedivých outfitov ktoré väčšinou na uliciach v zimnom období vídame. Ak sú farebné pančuchy vhodne skombinované, ich nositeľka pôsobí sviežo, optimisticky a vyvoláva v svojom okolí pocit veselosti a pohody.

Výrazná farba alebo vzor pančúch predurčujú ich nositeľku k tomu, že jej nohy budú pútať veľkú pozornosť. Preto tu platí priama úmernosť – čím krajšie nohy máte, tým výraznejšiu farbu alebo vzor pančúch si môžete dovoliť. Ak vaše nohy nie sú ideálne, neznamená to že nemôžete nosiť farebné pančuchy, len je vhodnejšie zvoliť tmavšie, alebo tlmenejšie odtiene farieb z palety vašich ideálnych farieb. Nie také ktoré na nohy strhávajú príliš veľkú pozornosť, tak ako na nasledujúcej fotografii.

gartersandstockings.blogspot.com

 

Vráťme sa však k Sarah Jessice Parker. Čo pôsobí na jej outfite tak rušivo? Je to kombinácia výrazne tlmenej a svetlej farby na hornej polovici tela s výraznou, žiarivou farbou pančúch. Šaty sú farebne zladené s topánkami, čo je pri farebných pančuchách žiadúce, problémom je však fakt, že farba topánok a šiat je svetlejšia ako farba pančúch. Na poslednej fotografii úvodnej galérie nájdete porovnávaciu fotografiu – pančuchy podobnej farby, sú však skombinované s outfitom tmavšej farby a naviac sa modrá farba opakuje i na blúzke, čo pôsobí viac vyrovnane.


Ak teda máte chuť na výrazné farebné, alebo vzorované pančuchy, potom je vhodné:

Zladiť farbu topánok alebo pančúch s farbou outfitu na hornej polovici tela, na hornej polovici by sa mala opakovať aspoň na malej ploche farba topánok, alebo pančúch. V prípade že farba outfitu na hornej polovici tela je svetlá, je lepšie doplniť celok tmavšími topánkami neutrálnej farby a na hornú časť tela umiestniť aspoň malú plochu tejto tmavšej farby.


Zvyčajne vyzerá viac harmonicky, ak v bezprostrednej blízkosti farebných pančúch umiestnime neutrálnu farbu. V prípade že kombinujeme dve výraznejšie farby, nie je to zlé, najmä v prípade ak chceme vyzerať viac „funny“ a odviazane. Ak chceme vyzerať viac elegantne, potom je vhodnejšia kombinácia s neutrálnou farbou. Porovnanie na nasledujúcej fotografii.

fabsugar.co.ukJe vhodné nosiť odev na hornej polovici tela v neutrálnej, nie príliš výraznej farbe, v opačnom prípade môžete pôsobiť rušivo.
Ak budete vrstviť zvyšok outfitu (najmä na hornej polovici tela), je to cesta ako urobiť outfit viac zaujímavým a prepracovaným. Vrstvenie naviac dáva možnosť ako doplniť do outfitu farbu topánok, alebo pančúch a nemať na sebe len dve farby. Pozor však na použité farby – ideálne je použiť len jednu výraznú farbu a kombinovať ju s 1, max. 2 neutrálnymi farbami.


Nepoužívajte na outfite viac ako 2 výrazné žiarivé farby ak nechcete vyzerať „preplácane“, alebo vrátiť sa k móde 80. rokov :-).

Čierne pančuchy sú ideálne na optické zoštíhlenie nôh. Vhodné sú napríklad pre postavu typu hruška, ktorá má väčší objem v spodnej polovici tela, ale aj pre všetky postavy ktoré majú mohutnejšie nohy. Kombinácia bielych šiat a čiernych pančúch vo väčšine prípadov nevyzerá dobre. Čierna farba spôsobuje, že nohy vyzerajú príliš ťažko k svetlej, ľahkej farbe šiat. Ak však biele šaty doplníme aplikáciami v čiernej farbe, alebo na ne navrstvíme ďalší odev v čiernej farbe, celok sa farebne vyrovná a vyzerá dobre.

Výrazné farebné pančuchy sú výborným spôsobom ako upútať pozornosť na pekné nohy. Ak ich zakomponujete do svojho outfitu, dosiahnete to, že vaše problémové partie  zostanú nepovšimnuté a budete vyzerať sviežo a nápadito. Nebojte sa farieb a ak to vaše telesné proporcie dovoľujú, hrajte sa s farebným akcentom pančúch!

Česká a slovenská spoločnosť je bohužiaľ v oblasti módy ešte stále dosť konzervatívna a môže sa vám stať, že na výrazné farebné pančuchy ľudia budú reagovať začudovane, významným pohľadom, alebo dokonca poznámkami. Farebné pančuchy môžu byť veľmi zaujímavým prvkom outfitu a záleží len od vašej osobnosti, či ich dokážete nosiť. Možno sa vám páčia na iných, ale nemáte na ne odvahu. Ak ich vhodne skombinujete, nemusíte sa báť že by ste vyzerali smiešne. Poznámky okolia môžete hodiť za hlavu a farebné pančuchy môžete nosiť jednoducho preto, lebo sa vo svojom outfite cítite dobre.

Nasledujú dve ankety a v diskusii môžete popísať vaše skúsenosti s farebnými pančuchami – či ich nosíte, aké farby preferujete, ako a s čím ich kombinujete, ale i to ako na farebné pančuchy reaguje vaše okolie.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top