Skip to content

Čitateľka Martina mi do mailu napísala: „Mám prosbu – námět na další článek. Týká se dlouhých sukní. Zajímalo by mě, jaké střihy jsou vhodné na konkrétní typy postav, výšku, s čím je kombinovat (vršek, boty …) atd. Strašně se mi líbí takové ty rozevláté jemné letní sukně, jsem celkem romantická duše, ale zatím vlastním jen jednu a moc ji nenosím.


asos.com

Možná netuším, s čím ji kombinovat nebo mi připadá škoda schovávat štíhlé nohy nebo mi vadí to, že je bílá a tak opticky rozšiřuje „spodek“. Jsem hruška, celkem štíhlá, mám 178 cm, takže fakt, že by mě něco zkracovalo, řešit nemusím. :-). Léto se blíží, téma bude aktuální. Zajímá mě i to, s čím takovou sukni kombinovat. A nemám na mysli jen tílko/tričko, ale i co na to – jestli sako nebo propínací svetr nebo klasický svetr „přes hlavu“.

Strih, dĺžku, farbu a štýl sukne by sme mali voliť s ohľadom na svoj štýl, tvar postavy, farebnosť ale aj podľa toho, na akú príležitosť budeme sukňu nosiť. Dlhé rozšírené, romantické sukne zažili svoj vrchol v 50. a 60. rokoch, ale objavujú sa v móde stále v rôznych obmenách. Mení sa materiál, riešenie pása, dĺžka, vzorovanie i farebnosť.

 

Šírka 

Z hľadiska šírky môžeme dlhé sukne rozlíšiť na úzke, rozšírené, alebo nariasené. Rovné sukne sú vhodné pre majiteľky rovného tvaru postavy a ženy ktoré nemajú problém s hornou časťou stehien. Veľmi úzka sukňa potrebuje rozparok, aby sa v nej dalo chodiť a práve on je prvkom, ktorý upozorní na pekné nohy, ktoré často uvedené typy postáv mávajú. Ak máte silnejšie nohy, potom dlhý rozparok nie je dobrým nápad, pretože príliš priťahuje pozornosť okolia a teda zvýrazní váš nedostatok.

Rozšírené sukne sú strihané tak, že v hornej časti sú priliehavé a smerom dolu sa rozširujú. Patria sem sukne so sedlom, sukne mierne do A, ale aj kruhové, či polkruhové sukne, ktoré pôsobia veľmi žensky. Tento typ sukne dokáže veľmi dobre zamaskovať „saddlebags“, alebo ukryť širšie nohy. Dokáže opticky vytvarovať ženskejšie boky, v závislosti od toho kde sa sukňa začína rozširovať. Konkrétny strih je potrebné vybrať s ohľadom na to, aké proporcie má váš pás a boky. Tento typ sukne zvýrazňuje ženský pás a preto vyzerá krásne na ženách s výrazne definovaným pásom.
Nariasené sukne sú riasené hneď od pása, preto môžu pridávať objem bokom. Záleží od materiálu z akého sú ušité, nakoľko urobia vaše boky objemnejšími. Jemné splývavé materiály vám nepridajú toľko objemu ako menej splývavé a hrubšie materiály. Nariasená sukňa vyzerá dobre na štíhlej žene s rovným tvarom postavy, ktorej dodá dojem ženskosti a výraznejších kriviek. Ak máte širší pás alebo boky, tomuto typu sukne sa vyhýbajte. Nasleduje fotogaléria so všetkým troma typmi sukní, kliknite.

 

Materiál

Na letné dlhé sukne sú ideálne prírodné materiály – bavlna, ľan, hodváb, príjemná je i viskóza. Vyhýbajte sa 100% polyesteru, ktorý pre letné obdobie nie je vhodný. Ak polyester, tak je vhodné aby bol v zmesi s nejakým prírodným materiálom, s prevahou prírodného.

Obuv

Akú obuv k dlhej sukni zvolíte záleží od vášho štýlu. Vhodné je takmer všetko – tenisky, baleríny, mokasíny, sandále, podpätky, čižmičky, členkové topánky…. O rôznych štylistických kombináciách dlhých sukní čítajte ďalej a vhodnou obuvou sa môžete inšpirovať i v úvodnej fotogalérii článku. Modely v nej sú z asos.com.

Štýl

Martina sa pýtala, ako je vhodné dlhé sukne nosiť a kombinovať. Je to vždy otázka nášho štýlu. V nasledujúcej galérii som v Polyvore vytvorila niekoľko možností pre jednotlivé štylistické typy. Štýly môžete samozrejme miešať, ale treba to robiť s citom, jeden hlavný štýl by mal byť dominantný. Dlhé sukne sa dajú kombinovať s topmi, tričkami, blúzkami, svetríkmi, bundami, mikinami, vestami, fantázii sa medze nekladú a dovolené je takmer všetko. Využiť môžete i vrstvenie odevov na hornej polovici tela. Pre otvorenie galérie kliknite.

Na záver rekapitulácia výhod a nevýhod dlhých sukní.

Výhody:

– pohodlie, voľnosť, vzdušnosť
– ukryjú nedostatky postavy

– vyvolávajú ženský dojem

– v lete sú príjemné, pretože pri pohybe látka robí prievan, ktorý ochladzuje nohy

 

Nevýhody:

– pekné nohy v nich nevyniknú

– pre niekoho môže byť zložité pohybovať sa v nich

– ak je dĺžka príliš krátka, alebo pridlhá, nevyzerá to dobre

– pri výbere nevhodného strihu môžu zazemňovať a skracovať postavu.

Nosíte dlhé sukne, ale sa chystáte? Cítite sa v nich príjemne a žensky, alebo máte dojem že ukrývajú pekné časti vašej postavy? Aký štýl ich nosenia vám vyhovuje? Aké sú vaše skúsenosti s nimi? Myslíte si že dlhé sukne vás v lete ochladia viac ako krátke? Diskusia je tu pre vás, preto ak máte chuť, zapojte sa!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top