Skip to content

Úpletové šaty sú v zime pomerne univerzálnym prvkom šatníka. Ich výhodou je, že sú pohodlné, prispôsobia sa vašim krivkám, netlačia a sú teplé. Medzi nevýhody možno zaradiť fakt že zvýraznia i nedokonalosti vašej postavy a materiál sa môže na zadku vyťahať. Ak už úpletové šaty máte, alebo si ich iba plánujete kúpiť, v dnešnom príspevku uvidíte že sú vhodné pre všetky štylistické typy a dajú sa nosiť na mnoho spôsobov.

Úpletové šaty majú väčšinou klasický strih – okrúhly výstrih, klasicky vsadené dlhé, alebo 3/4 rukávy, dĺžku do polovice stehien alebo až po kolená, úzku, rovno strihanú, alebo zužujúcu sa sukňu. Vyberajte si variácie tohto klasického strihu s ohľadom na tvar vašej postavy. Ak ste „hruška“, zvoľte radšej rovno strihanú sukňu, alebo mierne do A. Ak ste „jablko“ alebo „presýpacie hodiny“, budete vyzerať pekne v zužujúcom sa strihu sukne. Čím krajšie sú vaše nohy, tým kratšiu dĺžku sukne si môžete dovoliť.

Ak si na seba oblečiete šaty vo vašej ideálnej farbe, obujete topánky ktoré sa k nim budú hodiť, ale nedoplníte celok žiadnymi doplnkami, budete vyzerať síce pekne, ale zároveň i obyčajne a bezvýrazne. I univerzálny strih by vás mal vystihovať a zvýrazńovať vašu osobnosť. A práve doplnky a kombinovanie oblečenia sú nástrojom, ktorým sa dá táto osobitosť docieliť.

Klasický štýl

Klasický typ si k úpletovým šatám zoberie lodičky a kabelku klasického tvaru, v jednej z univerzálnych formálnych farieb, napríklad čiernej. Celok doplní telovými pančuchami a jemným, nie veľmi výrazným, decentným ale kvalitným šperkom. Bude vyzerať tak ako sa cíti – slušne, formálne, upravene, decentne, klasicky a nadčasovo. Takáto kombinácia je nositeľná takmer vždy a všade, pretože je klasická a nikoho nemôže svojím štýlom popudzovať, alebo vzbudzovať rozporuplné reakcie okolia.Nekonvenčný, mestský, európsky štýl

Nekonvenčný štýl vychádza z klasického štýlu. Žena nekonvenčného štýlu chce byť upravená, ale zároveň nechce vyzerať úplne klasicky. Chce zaujať, byť niečím originálna a zaujímavá. Nie však prehnane. Žena tohto typu si k úpletovým šatám môže zvoliť napríklad vestu v elegantnej čiernej alebo šedej farbe a celok doplní výraznejším šperkom. Jej topánky nebudú klasické, ale niečím zaujímavé či originálne. Iný outfit vytvorí, ak šaty doplní kožušinovou vestou so zaujímavým vzorovaním, širokým opaskom a zaujímavými topánkami.

Bohémsky, umelecký štýl

Žena bohémskeho, umeleckého štýlu nepotrebuje v oblečení klasické línie. Jej oblečenie musí byť farebné, originálne, musí vyjadrovať jej umeleckú, tvorivú dušu a musí sa v ňom dobre cítiť. Preto doplní úpletové šaty niečím originálnym, čo ostatným ľuďom možno bude pripadať ako výstrelok, alebo úlet. Bude to farebné, výrazné, nápadné, veselé a uvoľnené.

Ležérny, športový štýl

Žena ležérneho, alebo športového štýlu uprednostňuje v oblečení pohodlie, možnosť presúvať sa z miesta ne miesto bez obmedzení. Preto úpletové šaty doplní niečím pohodlným, ležérnym, napríklad bundou a nízkymi topánkami. Alebo pohodlnou a teplou kožušinovou vestou. Aby nikto nezostal na pochybách že sú to síce šaty, ale vôbec nie elegantné. Šperky vynechá úplne a nemiesto nich si zoberie len kabelku cez plece a topánky bez, alebo len na nízkom podpätku. Zvolí prírodné odtiene farieb. Nebude sa cítiť upäto, príliš žensky, ani elegantne, bude sa cítiť pohodlne a ležérne. Nevadí jej ak zapadne do davu, pretože nepotrebuje byť výrazná.

Pánsky štýl

Žena ktorá má rada prvky pánskeho šatníka doplní úpletové šaty typickými pánskymi prvkami – nízkymi šnurovacími topánkami, vestou, alebo kravatou, hodinkami a strohou taškou.

Romantický štýl

Žena romantického štýlu potrebuje v obolečení jemnosť, zdobnosť, drobné detaily a jemné farby. Pomerne jednoduchý strih šiat je pre ňu príliš strohý a málo romantický. Preto šaty doplní zdobnými náušnicami, opaskom, kabelkou a topánkami v jemnej farbe. Bude vyzerať jemne, žensky a krehko.

Fotogaléria so štylistickými obmenami červených úpletových šiat nasleduje (kliknite). 

 

 
V prechádzajúcej časti článku bol popis vyhranených, „čistých“ štýlov. Väčšina z nás má však v sebe viac štýlov, niekto dva, niekto možno až tri. Preto si podvedome vyberáme oblečenie tak, aby sme uspokojili všetky štýly ktoré v sebe máme. Štýl ktorý v nás prevažuje, ten je z nášho oblečenia zrejmý a doplnkami môžeme uspokojiť práve tie doplnkové štýly. Na nasledujúcich fotografiách som sa pokúsila vytvárať rôzne kombinácie štýlov zmenou doplnkov a kombináciami odevov. Popis nájdete pri fotografiách. Kliknite na nasledujúcu fotografiu pre otvorenie galérie.

  
 

Premýšľajte o sebe, o svojom štýle, o tom čo vaša osobnosť potrebuje oblečením dať najavo. Keď objavíte svoj štýl, pochopíte prečo inštinktívne siahate po určitých strihoch, farbách alebo tvaroch. Dozviete sa o sebe nové veci. Budete vedieť skombinovať svoje oblečenie s doplnkami a topánkami tak, aby vás vystihovalo a aby ste sa v ňom cítili sebavedomo a krásne.

Budujete svoj šatník v duchu svojho štýlu, alebo svoj štýl ešte stále hľadáte? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým prečo sa vám páčia práve volániky, alebo skôr klasické strihy, či kožené veci? Viete pomenovať ktoré štýly v sebe máte a ktorý prevažuje? 

Máte úpletové šaty? Ako ich kombinujete, aké topánky a kabáty k nim nosíte? Ako sa v nich cítite? Otázok a námetov je v dnešnom článku dosť, preto ak máte chuť, popíšte vaše dojmy a skúsenosti v diskusii, alebo sa vyjadrite v ankete!

  

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top