Skip to content
Formálne príležitosti
1. Etiketa – Plesová etiketa
2. Etiketa – Ako sa obliecť na prijímací pohovor
3. Karlov formálny šatník
4. Typické prvky formálneho biznis oblečenia
5. Ako vyzerať profesionálne v teplých farbách
6. Ako vyzerať formálne a nosiť čiernu, ak ste svetlým typom
7. Ako sa obliecť na svadbu v záhrade
8. Ako pôsobiť autoritatívne

Plesová sezóna začala a preto nebude na škodu zhrnúť si základy plesovej etikety týkajúcej sa oblečenia. Ples je spoločenskou udalosťou a preto i oblečenie prítomných by malo byť spoločenské, primerané danej udalosti.  Miera striktného dodržiavania etikety sa líši od úrovne plesu – od reprezentačného plesu až po menej formálne miestne plesy.
disc-jockeys.blogspot.com

 

Ples vyžaduje spoločenské oblečenie. Myslí sa tým strih, materiál i farba šiat, ktoré v celkovom dojme pôsobia slávnostne a výnimočne. Nie obyčajne, preto sú šaty na bežný deň na ples nevhodné. Slávnostné materiály, lesk, trblietavé aplikácie, to všetko dodáva šatám punc výnimočnosti a slávnostnosti. 
Oblečenie páru by malo spolu ladiť. Nemyslím tým že pán by mal mať vo vrecku saka alebo smokingu šatku v rovnakej farbe ako má dáma šaty. To pôsobí často práve opačným dojmom – prílišnou a prehnanou snahou. Mali by spolu ladiť štýlovo, mierou slávnostnosti a upravenosti. Takže ak má dáma veľkú večernú toaletu, muž by mal mať frak. Ak má dáma dlhé spoločenské šaty, pán by mal mať smoking alebo oblek  a ak má dáma slávnostné šaty po kolená, muž by mal mať oblek. 
 
PÁNI
Pre pánov ku fraku patrí biely motýlik a lakovky. Ku smokingu (sako s jednoradovým zapínaním na 1 gombík a špicatými klopami potiahnutými hodvábom) zase smokingová šerpa, čierny motýlik a biela košeľa so skrytým zapínaním.
Pavol Lančarič – frak

bandi.cz – smoking
Pokiaľ pán zvolí oblek, mal by byť vždy tmavej farby – čierny, šedý, modrošedý. Ku tmavému obleku si páni môžu zobrať buď viazanku (ideálne hodvábnu, alebo zo slávnostného materiálu, tmavšej farby), ale aj motýlika. Farba košele môže byť biela, alebo môže mať jemný svetlý odtieň pastelovej farby.
Jozef Bárta – oblek
Topánky muža by mali byť vždy čierne, šnurovacie, lakované (ku fraku a smokingu), alebo klasické kožené poltopánky s koženou podrážkou (ku obleku alebo smokingu).  Samozrejmosťou sú dostatočne vysoké čierne ponožky. Podľa etikety by pánovi pri sedení nemala byť vidieť pokožka nôh.
Doplnkami muža môžu byť manžetové gombíky, hodinky (vreckové na retiazke ku fraku, alebo elegantné náramkové ku smokingu a obleku), či klobúk, ktorý si muž odloží v šatni spolu s kabátom. V prípade nepriaznivého počasia by pán mal zvoliť na príchod na ples dáždnik čiernej farby.
DÁMY
Pri dámach nie je výber šiat a oblečenia tak striktne a jasne definovaný ako u mužov, ale práve preto môže byť zložitejší. O tom, či šaty na vás budú vyzerať krásne alebo naopak rušivo, rozhoduje komplex faktorov. Okrem farby a strihu, je to i štýl šiat a zvolené doplnky.
 
Farbu šiat by dáma mala zvoliť tak, aby ladila s jej farebnosťou a aby bola dostatočne slávnostná. O farbách plesových šiat je na blogu článok tu. Vyhýbajte sa farbám ktoré nie sú vhodné pre váš farebný typ, ale i farbám ktoré môžu na vás vyzerať príliš usadlo, nudne, cirkusovo, alebo neprimerane veku.
 
Materiál by mal tiež pôsobiť výnimočne a slávnostne.  Pre výber vhodného strihu platia rovnaké pravidlá ako pre výber oblečenia na bežný deň – strih šiat by mal ladiť s proporciami nositeľky, tak aby šaty zvýrazňovali pekné časti postavy a opticky ukryli nedokonalosti. Článok o výbere spoločenských šiat nájdete tu.
 

 
 

Pri výbere šiat na ples sa väčšinou nevypláca ísť do extravagancie. Ples je formálnou udalosťou a ak sa budete snažiť byť výnimočnou a originálnou, môžete sa napokon cítiť neprimerane a trápne. Pri výbere šiat myslite na to aby vás šaty vyjadrovali, aby ladili nielen s vašimi farbami a telesným tvarom, ale aj vašou osobnosťou a vekom. 
Dĺžku sukne zvoľte podľa formálnosti plesu. Reprezentačný ples si jednoznačne žiada dlhé šaty, avšak na menej formálny miestny ples môžete kľudne prísť i v šatách po kolená ak pôsobia dostatočne slávnostne.

 
Dáma by k šatám mala zvoliť vhodné šperky, alebo bižutériu. Pri výbere bižutérie pozor aby nepôsobila lacno a neprimerane. Je ideálne, ak šperk štýlovo dopĺňa, alebo zvýrazňuje šaty. Vyberajte si vhodné množstvo doplnkov. I jeden doplnok naviac môže spôsobiť to, to že budete vyzerať „preplácane“. V tomto prípade je menej viac, avšak neznamená to že máte doplnky vynechať. Len ich vyberajte s citom. Jeden výrazný doplnok si zvyčajne už nežiada ďalšie.
 

topzine.cz

 
 

Kabelka by mala byť malá a nemusí byť v rovnakej farbe ako topánky alebo šaty, ale mala by s ich farbou ladiť, alebo naopak vytvárať zaujímavý kontrast. Nevhodné sú kabelky veľké, športové, na bežný deň. Proti etikete sú i igelitky s lodičkami, ak prídete v zimnej obuvi. Na prestížnych plesoch je to naozaj neprijateľné, na miestnych plesoch sa situácia niekedy nedá riešiť inak, len že sa prezujete. Skúste však aspoň vymeniť igelitku za nejakú inú vkusnejšiu tašku.


ikabelky.com

 

Dámy môžu zvoliť uzavreté lodičky, alebo remienkové sandále. K otvorenej špičke je samozrejmoťou perfektná pedikúra. K lodičkám patria pančušky, zatiaľ čo pri sandáloch nie je vhodné aby bolo vidieť na prstoch pančušky. Keďže etiketa predpisuje že dáma by do spoločnosti nemala ísť bez pančúch, riešením môžu byť pančuchy s otvorom na prsty, ktoré boli spomínané tu. V dnešnej dobe je však už prijateľné k sandálom zvoliť i oblečenie bez pančúch.


oblectese.cz 

  

Kabát, ktorý si dáma oblečie na plesové šaty by mal byť elegantný. Zrejme si kvôli plesu nebudete kupovať nový kabát, snažte sa však vybrať zo svojho šatníka ten ktorý je najviac elegantný. Nevhodné sú bundy, prešívané kabáty, alebo dokonca športové lyžiarske bundy. Za nevhodný kabát, alebo skôr bundu, bola na tohtoročnom plese v opere kritizovaná Adela Banášová. 

 

 

Pri výbere plesových šiat a doplnkov si nenechajte vnútiť niečo, v čom sa necítite dobre. Ak už pri nákupe cítite že korzet nesedí úplne dobre, alebo že sú šaty v niektorej časti tesné, vyskúšajte radšej iný model. Ak nie ste o vybratom modele presvedčená na 100%, odfoťte sa v ňom v predajni a doma sa v kľude pozrite ako v šatách vyzeráte. Prípadne požiadajte niekoho iného aby skúsil zhodnotiť ako šaty na vás vyzerajú. Investícia do spoločenských šiat je väčšia, preto je vhodné nechať si na ich výber viac času. To isté platí pre nákup a zladenie doplnkov a topánok.

Užite si ples i svoje plesové šaty. Ak vás po prečítaní článku napadli nejaké doplňujúce informácie k plesovej etikete, prípadne máte ďalšie postrehy týkajúce sa plesov, doplnkov, oblečenia muža či ženy, neváhajte a napíšte o nich do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top