Skip to content
Ako vyzerať
1. Ako nevyzerať príliš objemne v zime
2. Ako v džínsoch vyzerať zaujímavo
3. Ako pôsobiť autoritatívne
4. Ako vyzerať moderne

„Môj večný problém je, že som nízka (tmavá zima) a hoci mám už cez 30, ľudia mi stále hovoria, ako mlado vyzerám. Verím, že to v istom veku bude výhoda, ale napr. teraz ma povýšili do funkcie, v ktorej musím jednak šéfovať viacerým ľudom a tiež pôsobiť/vystupovať reprezentatívne, keďže sa stretávam s rôznymi obchodnými partnermi. Môj mladistvý výzor je v tomto prípade skôr problémom ako výhodou (pre mnohých ľudí mladá = neskúsená). Zatiaľ sa snažím „zoseriózniť“ sakami, ceruzkovými sukňami, vestami, rovnými strihmi, monochromatickými kombináciami. Nie je to tak úplne štýl, ktorý mi je najbližší, ale zatiaľ som na nič iné neprišla. Veri.“


Ako do oblečenia pridať efekty serióznosti, autority, zrelosti

Ak vyzeráte mladšia, ale vaša profesia, alebo situácia si žiada autoritatívny, seriózny, zrelý dojem, môžete do svojho oblečenia pridať prvky, ktoré vám v tomto snažení pomôžu. Sú to najmä:

  • Neutrálne farby: Neutrály pôsobia v porovnaní so živými, farebnými odtieňmi viac seriózne, elegantne a sofistikovane. Nemusí to byť čierna, ktorá nie je pre každého vhodná. Ak je vaša farebnosť jemnejšia, siahnite radšej po tmavšej modrej, šedej, taupe, alebo vínovej. Výber záleží i od ročného obdobia.
  • Elegantné kombinácie farieb: Monochromatické kombinácie, alebo kombinácia neutrálnych farieb s 1 farbou, pôsobia viac elegantne, seriózne a sofistikovane ako pestrofarebné outfity.
  • Klasické strihy: Puzdrové šaty, rovná sukňa, alebo nohavice klasického strihu pôsobia nadčasovo a preto vzbudzujú dojem serióznosti a dôveryhodnosti. Strihy oblečenia vyberajte podľa telesného tvaru a proporcií. Rovné strihy pôsobia stroho a minimalisticky, ale zároveň uberajú ženskosť. Mierne tvarované sako či sukňa budú pôsobiť seriózne, ale zároveň žensky.
  • Saká: Sako pridá každému outfitu vážnosť – vzbudzuje dojem profesionality.
  • Topy a blúzky: Voľte farby, ktoré ktoré vytvoria kontrast so sakom, čím vytvoríte efekt dynamiky a sebavedomia. Vhodné sú odtiene bielej, béžovej a iných stredne tmavých až svetlejších farieb.
  • Kvalita: V dobre sediacich strihoch, kvalitný materiáloch i spracovaní odevov i doplnkov budete vyzerať upravene a dôveryhodne. Nekvalita dokáže zhodiť i zdanlivo perfektný outfit a vy vďaka lacnému efektu stratíte u podriadených, či partnera rešpekt.
  • Úprava vlasov a tváre: Primeraný makeup, upravené vlasy a nechty sú rovnako ako kvalitné vypracovanie odevov, dôležitým predpokladom k vytvoreniu efektu autoritatívnosti a serióznosti.

Čím viac vyššie uvedených prvkov bude váš outfit obsahovať, tým formálnejší, autoritatívnejší a serióznejší dojem dosiahnete. Vyberajte i podľa miery formálnosti vášho pracovného prostredia.

kolaz autorita


Čomu sa vyhnúť

Vyhnite sa príliš voľným, beztvarým odevom, ktoré často pôsobia ležérne a preto málo seriózne.

Nenoste ani romanticky, či naivne pôsobiace odevy, vzory, doplnky, alebo detaily – drobné kvetinové vzory, infantilné potlače a šperky, naberané sukne, volány a pod..

Ak ste nízka, voľte sako a sukňu (resp. nohavice) v podobných farbách – kostýmy vizuálne predĺžia vašu postavu.

Neumiestňujte najvýraznejšie farby a detaily na spodnú, ale na hornú polovicu tela.

Nenoste krikľavé farby, prehnaný makeup a vyhnite sa i doplnkom, ktoré vydávajú pri pohybe zvuky a môžu ľudí okolo vás znervózňovať.


Doplnky – spôsob ako prejaviť svoju osobnosť

Veri spomínala, že prvky, ktorými sa snaží vytvoriť viac skúsený dojem, neladia úplne s jej štýlom.

Prejaviť svoju osobnosť je dôležité, v opačnom prípade sa človek v oblečení necíti dobre a okolie (takže aj obchodný, alebo pracovný partner) to vycítia a budú mať tendenciu daného človeka podceňovať.

Práve doplnky sú spôsob, pomocou ktorého môžete do strohého, prísneho, nudne, či vecne pôsobiaceho odevu pridať trochu seba. Vyberte si náhrdelník, šatku, topánky, kabelku, okuliare, či rúž tak, aby ladili nielen s outfitom, ale aj s vašim štýlom a osobnosťou.

Doplnky pokojne voľte v živších farbách, dodajú celku osobitosť a určitú náladu, ale keďže zaberajú menšiu plochu, nebudú pôsobiť krikľavo. Farby majú svoje psychologické vyžarovanie, preto voľbou vhodnej farby doplnku môžete vedome vplývať na pocity ľudí okolo vás.

kolaz doplnky


Príklad z filmového plátna

Pekným príkladom oblečenia vzbudzujúceho rešpekt a autoritu sú outfity Mirandy Priestly (Meryl Streep) vo filme Diabol nosí Pradu. Tmavé farby, vysoký kontrast, pásiky a výrazne chladná farba vlasov sú prvkami, vďaka ktorým dosahuje Miranda autoritu a rešpekt.

Má však vždy na sebe i nejaký prvok, ktorý urobí jej oblečenie zaujímavým – živo pôsobiaci farebný náhrdelník ktorý priťahuje pozornosť ku tvári, dotyk dynamickej červenej na opasku, tvarovanie postavy smerom vzoru, výrazný vrstvený náhrdelník, či kontrastné gombíky. I vďaka doplnkom pôsobí postava Mirandy silne a sebavedomo.

kolaz miranda

Vyzerať mladšie je veľkou výhodou, ale ako píše Veri, väčšina žien si túto výhodu začne uvedomovať až vtedy, keď ju stráca. Efekt autoritatívnosti a väčšej zrelosti sa dá oblečením dosiahnuť, ale dôležité je i správanie človeka, jeho osobnostné prejavy, gestá a iná neverbálna komunikácia.

Snažíte sa aj vy v práci vyzerať zrelšie, serióznejšie, či skúsenejšie? Ako si pomáhate oblečením? Priestor v diskusii je tu opäť pre vás.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top