Skip to content

Opasok je doplnkom, ktorý môže naše oblečenie vylepšiť a vyzdvihnúť, ale rovnako i „potopiť“. Ak chcete nosiť opasky a neviete ako na to, dnešný článok je práve pre vás.

Opasok je doplnkom, ktorý priťahuje pozornosť, preto je dôležité vybrať ho podľa telesného tvaru a proporcií tak, aby vašej postave lichotil. To či sú opasky pre vašu postavu vhodné, či vám bude viac lichotiť opasok v páse alebo na bokoch, či potrebujete tenký alebo hrubší opasok a tiež to, či by ste mali nosiť opasok výraznej farby, alebo ho radšej ladiť k farbe oblečenia, veľmi súvisí s telesným tvarom a proporciami nositeľky.


V páse

Opasok nosený priamo v páse je ideálnym nástrojom na to, ako zvýrazniť štíhly a výrazný pás. Tento spôsob nosenia opaskov je ideálny pre postavy s výrazne definovaným, alebo štíhlym pásom. Postavy s výrazným a úzkym pásom môžu siahať po kontrastných a výrazných farbách opaskov a pokojne môžu voliť opasky vo farbách svojich akcentov.


Na bokoch

Ak nemáte výrazný alebo štíhly pás a vaše boky sú štíhlejšie, potom je pre vás skvelou voľbou nosenie opaska na bokoch. Ak máte krátke nohy a chcete vyzerať vyššie a štíhlejšie, opasok na bokoch radšej vynechajte. Šírku a farebnosť opaska noseného na bokoch vyberajte podľa toho, nakoľko chcete svoje boky zvýrazniť. Aby opasok na bokoch dobre sedel, siahajte po tvaroch, ktoré sú mierne zaoblené.


Bez opaska

Ak máte najväčší objem v strednej časti tela, opasok radšej vynechajte. Zvýraznite doplnkami radšej oblasť dekoltu, ramien, tváre, alebo členkov, či lýtok.


Funkcia

Opasky môžu mať rôzne funkcie – pomáhajú vám držať pás nohavíc, alebo sukne na svojom mieste, formovať siluetu oblečenia, môžete nimi prejaviť svoj štýl, upraviť farebný, či tmavostný kontrast, ale i pritiahnuť pozornosť na danú časť postavy. Pri výbere opaska je preto dobré uvedomiť si, čo od neho očakávate (funkčnosť vs. estetika) a podľa toho voliť štýl, šírku, tvar i farbu.

Materiál

Materiál opaska (spolu so sponou) určujú štýl, ktorým opasok pôsobí. Matné opasky v prírodných farbách pôsobia ležérne, zatiaľ čo lesklé materiály v neutrálnych farbách viac formálne, či elegantne. Ak chcete vytvoriť dramatický efekt, siahnite po vzorovanom opasku s výraznou sponou. ak máte radšej jemnosť, budú vám vyhovovať jemné materiály i spony. Provokatívne pôsobia tmavé kožené opasky s kovovými nitmi, možností je veľmi veľa.


Farba

Čím výraznejšiu a nápadnejšiu farbu opaska zvolíte, tým viac pritiahnete pozornosť na pás, resp, boky. Farebný opasok môže byt skvelým akcentom, ktorý dodá outfitu šmrnc. Farbu opaska môžete, ale nemusíte ladiť s farbou topánok, či kabelky. Myslite však na to, že ak už máte na sebe výrazný šperk, alebo vzor, výrazný opasok môže byť už príliš veľa. Zvážte si, ktorú časť svojej postavy chcete viac zvýrazniť a podľa toho voľte výraznosť farby opaska.

Nosíte opasky? Ak máte chuť, napíšte aké a k akému oblečeniu, prípadne vyjadrite svoje postrehy a názory k tejto téme.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top