Skip to content
V minulosti bolo zladenie farby kabelky a obuvi pravidlom, ktorého dodržiavanie sa považovalo za prejav elegancie a upravenosti. Pretože v dnešnej dobe je v móde pravidiel a predpisov čoraz menej, môžeme nosiť farby skombinované tak aby nám vyhovovali, aby sa nám celok páčil a aby nás vystihoval.

Ladenie farieb v našom outfite je vecou nášho štýlu, vkusu, farebnosti, nálady a príležitosti na ktorú sa obliekame, ale i vecou nášho telesného tvaru a proporcií. Zladenie farby kabelky a obuvi je jednoduchým návodom na to, ako vyzerať upravene. Ak si kúpite obuv a kabelku v rovnakom odtieni, budú sa vám dobre a jednoducho kombinovať s oblečením.

Treba si ale uvedomiť, či sú kabelka a obuv v neutrálnej farbe, alebo sú farebne výrazné a nápadné. V prvom prípade nám dvojica doplnkov v neutrálnych farbách môže vhodne doplniť najmä farebné, výraznejšie oblečenie (nasledujúca koláž). Ak chcete vyzerať sviežo a živo, nenoste neutrálne doplnky k neutrálnej farbe oblečenia, pretože celkový dojem môže byť síce elegantný, ale i menej zaujímavý a tuctový.

V prípade, že ladíte farbu obuvi a kabelky v neutrálnych farbách k výraznejšej farbe oblečenia, vyvarujte sa „otrockého“ ladenia s ďalšími detailami. Príklad je na nasledujúcom obrázku – ak zvolíte k outfitu okrem bielych lodičiek a kabelky ešte i biele náušnice, celok bude pôsobiť príliš „učebnicovo“ a predpisovo, kombinácii bude chýbať ľahkosť a hravosť. Ak zvolíte napríklad strieborné náušnice, celkový dojem je zaujímavejší.

V prípade že máte radšej neutrálnu farbu oblečenia a oživujete ju výraznejšou farbou obuvi a kabelky, je dôležité aké sú vaše proporcie a na aké miesta postavy chcete živšou farbou kabelky alebo topánok upozorniť. Ak napríklad nechcete upozorňovať na svoje nohy, alebo ste nízka, nie sú výrazné farebné topánky úplne ideálnou voľbou. V tom prípade je lepšie zvoliť neutrálnu farbu obuvi a farbu kabelky zladiť radšej napríklad s náhrdelníkom (obrázky vpravo na nasledujúcich kolážach).

 

Farbu kabelky (alebo obuvi) môžete ladiť s farbou niektorého odevu, s farbou náušníc, brošne, čiapky, šatky, opasku, či iného doplnku. Je len na vás, ktorú časť postavy chcete výraznejšími farbami zvýrazniť a v akých farbách doplnky zvolíte. I tu je potrebné vyhnúť sa „otrockému“ ladeniu – outfit s príliš veľkým množstvom detailov a doplnkov v rovnakej farbe pôsobí umelo a neoriginálne. Zvyčajne stačia dva farebné akcenty na to, aby outfit pôsobil živo, sviežo a zaujímavo. Niekedy si dokonca vystačíte i s jedným akcentom, najmä v prípade väčšej plochy farby akcentu, alebo masívnejšieho doplnku.

Koľko výraznejších prvkov a v akých farbách, na svojom oblečení zvolíte, súvisí i s vaším štýlom. Tvorivejšie a výraznejšie štýly, napr. umelecký, dramatický, alebo mestský znesú viac, ako menej výrazné štýly napr. ležérny, klasický, či naturálny.

Dôležité je zapojiť svoju fantáziu, hravosť a zladiť celok tak, aby vystihoval vás – vašu osobnosť, štýl, telesný tvar a proporcie a tiež vaše potreby a náladu. Ladíte farbu kabelky a obuvi vždy, alebo podľa situácie? Zapojte sa do ankety a ak máte chuť, napíšte do diskusie, ako ladíte farbu doplnkov.

Dnešným článkom Vám chcem poďakovať za čitateľskú priazeň a zaželať vám príjemný zvyšok leta, pretože blog bude mať pár dní tradičnú letnú prestávku.

Súvisiace články:

S čím ladiť farbu obuvi
Farby akcentov pre jarné typy
Farby akcentov pre letné typy
Kabelky
Osviežte svoje nudné kombinácie
Značky s výrazným logom a ich napodobeniny

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top