Skip to content

S klesajúcimi vonkajšími teplotami postupne vyberáme zo šatníka teplejšie plášte a čoskoro prídu k slovu i zimné kabáty. Ak s tým svojím nie ste spokojná a uvažujete o kúpe nového, v dnešnom článku nájdete tipy na vhodný strih kabáta pre jednotlivé telesné tvary.


Na čo sa zamerať

Zimný kabát by mal spĺňať viac podmienok:

  • mal by byť teplý, mal by vás ochrániť pred nepríjemným počasím,
  • mal by byť pohodlný, z príjemného materiálu,
  • mal by mať farbu, ktorá vám pristane
  • mal by svojím tvarom zvýrazniť prednosti vašej postavy a ukryť jej prípadné nedostatky.

Naozaj vlnený?

Pokiaľ ide o materiál, pri zimných kabátoch jednoznačne vedie pre svoju hrejivosť vlna. Nedajte sa oklamať reklamnými nápismi „vlnený kabát“ a podrobne si preštudujte štítok s popisom zloženia materiálu.

Pod názvom „vlnený kabát“ výrobcovia často totiž predávajú kabáty zo zmesových materiálov, kde je obsah vlny len 15-20%.

Ideálne je, ak podiel vlny v zmesovom materiáli bude aspoň 50%, ale samozrejme čím viac, tým teplejšie vám v kabáte bude.


Farba ktorá vás rozžiari

Farbu kabáta vyberajte s ohľadom na váš farebný typ. Ak poznáte svoju farebnosť, na kabát vyberajte tie farby z vašej palety, ktoré vám pristanú na veľkých plochách.

Pri kúpe premýšľajte aj o tom, s čím chcete kabát nosiť a kombinovať – ak napríklad nosíte často farebné nohavice, lepšie sa vám k nim bude kombinovať kabát v neutrálnej farbe. Ak naopak preferujete neutrálne farby spodných dielov, farebný kabát bude skvelým spestrením.


Kabát ako prejav štýlu

Pokiaľ ide o štýl kabáta, musí vás osloviť. Niekto má v sebe prvky romantiky, niekto má radšej rockové prvky, niekto potrebuje klasickú eleganciu a niekto zase ležérnosť. Hľadajte kabát v takom štýle, ktorý  s vami ladí, v ktorom ste vy.

Ak si kabát kúpite len preto, že bol lacný, alebo mal dobrú farbu, ale nevyhovuje vám jeho štýl, nebudete ho nosiť, pretože sa v ňom nebudete dobre cítiť a radšej siahnete po tom starom obnosenom, ktorý milujete.


Kabát a tvar postavy

Každý z nás má iný telesný tvar, ale existujú určité tvary, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Často sa stáva, že žena má na svojej postave prvky dvoch telesných tvarov, preto si vyberte odporúčania z oboch a skombinujte ich tak, aby to vyhovovalo práve vášmu telesnému tvaru. Nasledujú odporúčania vhodných strihov kabátov pre jednotlivé telesné tvary.


Presýpacie hodiny

Ak je vaša postava ženská, oblá a má krivky, i váš kabát by mal mať krivky. Vyhýbajte sa noseniu rovných a príliš voľných strihov, pretože tie vám pridajú optické kilogramy naviac a ukryjú prednosti vašej postavy. Vhodný kabát by mal zvýrazniť váš pás a boky, preto sú vhodné záševky, tvarovanie, opasky.


Obdĺžnik

Ak máte postavu typu obdĺžnik, vyhnite sa najmä strihom ktoré pridávajú objem a zvýrazňujú absenciu pása. Hľadajte strihy, ktoré vyvolajú ilúziu tvarovanosti a pritihanu pozornosť na dekolt, alebo nohy.


Hruška

Pri telesnom tvare hrušky hľadajte strihy, ktoré zvýraznia hornú polovicu vašej postavy. Vyhnite sa kabátom s príliš hlbokou fazónkou i strihom ktoré sú nariasené v páse. Vhodnými detailami môžu byť širšie goliere, zipsy, výrazné gombíky, zaujímavé zapínanie. Nezabúdajte že strih kabáta by mal zvýrazniť váš pás.


Jablko

Tento telesný tvar má najväčší obvod práve v oblasti pása, preto nie sú vhodné strihy, ktoré pútajú k oblasti pása pozornosť. Hľadajte empírové strihy, alebo strihy ktoré zvýraznia oblasť ramien a nohy. Vyhnite sa príliš tvarovaným strihom, ale i príliš voľným, neforemným strihom.


Trojuholník

Postavám trojuholníkového tvaru pristanú kabáty, ktoré pridávajú trochu objemu v spodnej časti, čo vybalansuje širšie ramená. Nevhodné sú strihy, ktoré zvýrazňujú nepomer šírky pliec a bokov, rovnako ako neforemné, príliš voľné modely.

Mieru zjemnenia vášho maskulínneho telesného tvaru strihom kabáta voľte podľa pomeru širky pliec a bokov i podľa štýlu ktorý preferujete.


Stĺp

Telesný tvar stĺp má len málo tvarovaný pás a jeho devízou sú krásne nohy. Preto by ich kabát mal zvýrazniť a ak naviac vyvolá dojem tvarovanejšieho pása, výsledok bude skvelý. Dômyselne navrhnuté kabáty dokážu i na rovnom strihu vyvolať ilúziu kriviek.


Možno budete namietať, že teória je jedna vec, ale prax v predajniach s oblečením iná. Áno, je pravdou, že výber u nás nie je taký, že by sa v jednom modele kabáta snúbila naša ideálna farba s ideálnym strihom a štýlom.

Odpoveďou na to je, že kvalitný zimný kabát by mal byť nadčasový a preto sa oplatí do neho investovať – urobiť si výlet do lepšie zásobeného mesta, alebo nechať si kabát ušiť na mieru z kvalitného materiálu. Je to v podstate otázka peňazí, ale v prípade zimného kabáta sa naozaj oplatí uprednostniť kvalitu pred kvantitou.

Ako je to u vás? Máte, alebo kúpili ste si už zimný kabát, ktorý vám vyhovuje po všetkých stránkach? Alebo ho ešte len hľadáte? Čo je pre váš telesný tvar najväčším problémom pri výbere vhodného kabáta? Ako vnímate ponuku kabátov v našich predajniach?  Podeľte sa v diskusii s ostatnými o svoje skúsenosti a názory!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top