Skip to content

Balónová sukňa zažila obdobia najväčšej slávy v 60. a 80 rokoch, veľmi módna bola aj v rokoch 2005-2006. Dnes sa nosí takmer všetko a preto ani tento druh sukne nie je out, aj keď práve nezažíva boom. Ak sa vám balónové sukne páčia, čítajte ďalej.

História balónovej sukne siaha do 50. rokov 20. storočia a autorstvo tohto druhu odevu sa pripisuje Hubertovi de Givenchy. Podľa textilného výkladového slovníka je balónová sukňa „mladistvým módnym tvarovým riešením sukne s rozšírenou stredovou časťou, ktorá sa zužuje k dolnému okraju a vytvára siluetu, podobajúcu sa balónu či vajíčku“.

Balónová sukňa má rôzne variácie a prevedenia. Spoločným znakom je „nafúknutý“, balónový efekt, ktorý môže byť vytvorený prehnutím spodného okraja sukne dovnútra, alebo jeho nariasením do pevného lemu. Podľa toho je najširšia časť sukne na spodnej, alebo strednej časti sukne. Práve v závislosti od toho, ktorá časť sukne je najširšia, by si tento druh sukne mali vyberať rôzne typy postáv.

Vo všeobecnosti pôsobí balónová sukňa mäkko, žensky, veselo a mladistvo, vytvára príjemný, oblý dojem. To môže byť skvelé pre postavy, ktoré nemajú prirodzené krivky. Rovnejšej postave s chlapčenskými bokmi balónová sukňa dodá krivky a vytvorí ilúziu tvarovanosti. Farbu, strih a materiál sukne je však vhodné vyberať tak, aby hranatosť postavy nevytvárala príliš veľký kontrast k jemnému, romantickému, alebo ženskému vyžarovaniu sukne. Vhodnejšie sú preto strihy s nariasením balónovej časti do spodného lemu sukne, pôsobiace viac stroho a nie príliš romanticky.

Na postavách typu hruška vyzerá balónová sukňa tiež skvele, podmienkou však je, aby sa sukňa nerozširovala hneď od pása a aby mala sedlovú časť. V širšej, balónovej časti sukne sa úspešne ukryjú prípadné saddlebags a širšie stehná, pri voľbe vhodnej dĺžky budú plnšie nohy vyzerať štíhlejšie.

 

Niekoľko známych tvárí v balónových sukniach alebo šatách nájdete v nasledujúcej fotogalérii (kliknite).

Nosenie balónovej sukne predpokladá úzky pás. Preto by sa tomuto druhu sukní mali vyhýbať ženy so širším pásom, plnšími tvarmi v oblasti bruška, ale aj ženy s krátkym driekom.

Balónová sukňa je špecifickým prevedením sukne, ktorú si buď obľúbite,
alebo ju nemáte radi. Možno ste ju neznášali len do momentu, kým ste si ju
vyskúšali a zistili ako dokáže formovať postavu. Máte vo svojom šatníku balónovú sukňu? Páči sa vám? Je vhodná pre vašu postavu? Nosíte ju? Anketa a diskusia sú tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top