Skip to content
Kombinovanie farieb
1. Monochromatické kombinácie
2. Triadické kombinácie farieb
3. Analogické kombinácie farieb
4. Komplementárne kombinácie farieb
5. Kombinácie neutrálneho a farebného odtieňa
6. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
7. Ako využiť kombinácie farieb

To, ktorý spôsob kombinovania farieb bude na vás vyzerať najlepšie, záleží od vašich individuálnych farebných parametrov. Nie je ale potrebné držať sa týchto odporúčaní otrocky. Ak viete, čo chcete svojim oblečením o sebe povedať, alebo ako chcete pôsobiť, vhodná kombinácia farieb vám v tom môže výrazne pomôcť.

Farebná typológia by vás nemala obmedzovať, práve naopak – mala by vám dávať nové možnosti. V nasledujúcich riadkoch nájdete popis toho, ako pôsobia jednotlivé kombinácie farieb.


Achromatické kombinácie

Achromatickou kombináciou je kombinácia bielej, šedej a čiernej. Tieto kombinácie môžu pôsobiť stroho, nevýrazne, fádne, ale aj elegantne a formálne, záleží od ďalších parametrov (materiál, strih, kontrast, vzor…). Achromatické kombinácie sú preto vhodné v situáciách, kedy nechcete vyzerať príliš živo, nechcete o sebe veľa prezradiť, či chcete byť tajomná, introvertná, odmeraná, alebo neosobná.

achromaticke

Monochromatické kombinácie

Tieto kombinácie nepôsobia príliš pestro, pretože obsahujú len odtiene jednej farby. Sú farebnejšie ako achromatické a pôsobia pokojne a elegantne.

monochromaticke1

Analogické kombinácie

Analogické kombinácie pôsobia živšie a výraznejšie ako monochromatické. Používajte ich vtedy, keď chcete vyvolať dojem že ste farebná, ale nie príliš farebná.

analogicke

Triadické kombinácie

Triadicky skombinované farby vyvolávajú živý a farebný efekt, vzbudzujú dojem pestrosti. Ak použijete v tejto kombinácii farby na väčších plochách, budete vyzerať výrazne a veselo.

triadicka

Komplementárne kombinácie

Komplementárne skombinované farby vyvolávajú najviac výrazný efekt. Jedna farba posilňuje a zvýrazňuje druhú, preto takéto kombinácie pôsobia tvorivo, veselo, živo, výrazne a pestro.


Ako zladiť farebnosť a osobnosť

Ako postupovať, ak viete, že z hľadiska farebnosti vám najviac pristanú napríklad monochromatické kombinácie, ale túžite nosiť triadické? Alebo keď viete, že vaša tvár potrebuje farebnosť a živosť, ale páčia sa vám achromatické, alebo monochromatické kombinácie?

Skúste urobiť kompromis – umiestnite ku tvári vhodnú kombináciu farieb a kombináciu po ktorej túži vaša osobnosť si doprajte na iných miestach postavy. Alebo využite doplnky k tomu, aby vaša tvár vyzerala žiarivo a aby ste sa zároveň dobre cítili.

Ako kombinujete farby najradšej vy? Vyberáte si cielene určitý spôsob kombinovania? Je pre vás dôležitejšie zladiť kombináciu farieb s vašou farebnosťou, alebo uprednostňujete skôr potreby vašej osobnosti?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top