Skip to content
Farebná osobnosť
1. Ako náš štýl ovplyvňuje výber farieb
2. Ako sa obliecť zaujímavo, ak máte radi najmä neutrálne farby
3. Čo s tým, ak poznáte svoje ideálne farby, ale niektoré vám nevyhovujú
4. Kedy je farebná typológia obmedzujúca
5. Ako prepojiť farebnosť s osobnosťou
6. Farebná osobnosť – klasická
Námietky že farebná typológia ľudí obmedzuje, pretože ich núti nosiť len obmedzené množstvo farieb a zakazuje im nosiť farby ktoré sa im páčia, sú časté. Pramenia z nesprávneho pochopenia toho ako používať farebnicu odporučených farieb a nepochopenia toho, že farebný typ a farebnú osobnosť nemožno oddeľovať.

Možno ste aj vy počuli názor podobný tomuto: „na farebnú typológiu by som nikdy nešla, lebo sa bojím že mi konzultant zakáže nosiť moje obľúbené farby“. Tento názor je naozaj častý a jeho pôvodom je predstava, že keď konzultant poskytne po určení farebného typu klientovi súbor ideálnych odtieňov, klient môže nosiť len presne také farby, ako obsahuje farebnica a žiadne iné.

Tak to ale nie je. Farebnica je len pomôckou na to, aby človek dokázal posúdiť, či skúmaná farba bude ladiť svojimi farebnými vlastnosťami s jeho farebnosťou. V praxi to znamená, že ak si chcete kúpiť napríklad zelený top a nie ste si istá, či jeho farba je pre vašu tvár lichotivá, stačí ju porovnať so zelenými odtieňmi vo vašej farebnici. Keď skúmate dva, alebo viac odtieňov jednej farby a vidíte ich vedľa seba, máte možnosť ľahko postrehnúť rozdiely vo farebnej teplote, tmavosti, či čistote odtieňa a na základe toho sa ľahko dokážete rozhodnúť.

Cieľom nie je hľadať presne tie isté odtiene ako vo farebnici, ale hľadať odtiene ktoré s nimi harmonizujú.

Ďalším dôvodom obáv môže byť štýl človeka. Naša osobnosť ovplyvňuje, aké farby sa nám páčia. To je dôvod, prečo niekto siaha najmä po neutrálnych farbách, iný po výrazných farbách, ďalší po tlmených, či prírodných a podobne. Dobrá farebnica by preto mala obsahovať farby všetkých vlastností. Ak máte vo svojej farebnej palete výrazné, prírodné, minimalistické, elegantné, tvorivé, svetlejšie, tmavšie, stredne tmavé, žiarivejšie i tlmenejšie odtiene, určite si spomedzi nich vyberiete tak, aby ste sa v nich dobre cítili a zároveň dobre vyzerali. Vaša farebná osobnosť bude spokojná a farby naviac budú ladiť i s vašou farebnosťou.

Je dôležité, aby farebnica obsahovala farby pre každý typ osobnosti, na každú príležitosť, pre každé ročné obdobie a pre každú mieru formálnosti.

Ak napriek tomu človek potrebuje, alebo chce nosiť i menej vhodné farby, pokiaľ dokáže so svojimi farbami správne pracovať, je možné úspešne ich zakomponovať celkovej vizáže. Stačí vedieť koľko a na aké miesta je vhodné nelichotivé farby použiť a najmä ako ich skombinovať s inými. Za týchto predpokladov farebná typológia určite nie je obmedzujúca, práve naopak – dáva návod ako nosiť takmer každú farbu tak, aby neubližovala farebnosti človeka.

Aké sú vaše skúsenosti? Máte pocit, že vás vaše farby obmedzujú, alebo vedome porušujete odporúčania, pretože neprávne farby viete vhodne skombinovať a „dotiahnuť“?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top