Skip to content

Vykrojenie obuvi – možno sa pýtate, čo sa skrýva pod týmto zvláštnym označením. Je to miera odhalenia priehlavku chodidla (v češtine nártu). Miera odhalenia priehlavku ovplyvňuje to, aké dlhé vaše nohy vyzerajú a ako ich dĺžka ladí s vašimi proporciami.


Ako rozoznať nízko a vysoko vykrojenú obuv?

Vysoko vykrojená obuv ukrýva priehlavok  viac ako nízko vykrojená. Nízko vykrojená obuv odhaľuje veľkú časť priehlavku, vďaka čomu nohy vyzerajú dlhšie. Vysoko vykrojená obuv naopak časť priehlavku, alebo celý priehlavok ukrýva, preto nohy v takejto obuvi pôsobia kratšie.

vykroj-kolaz


Jednoduchý návod ako zvoliť vhodné vykrojenie

Ak neviete, aká miera vykrojenia obuvi je pre vaše nohy ideálna, stačí si uvedomiť, či máte nohy proporčne vyvážené s trupom, alebo sú dlhšie ako trup, či kratšie ako trup. V nasledujúcom diagrame nájdete návod.

vykroj-obuvi1

  • Ak máte nohy kratšie ako trup

Ak máte nohy kratšie ako trup, snažte sa ich obuvou opticky predĺžiť. Hľadajte obuv s nízkym vykrojením – lodičky klasického strihu, sandále ktoré netvoria vodorovné línie v oblasti priehlavku, hladké čižmy po kolená bez ozdôb. Ak chcete k sukni nosiť vysoko vykrojenú obuv, snažte sa ju farebne zladiť s pokožkou nôh (alebo farbou pančúch). K dlhým nohaviciam pokojne siahnite po akejkoľvek miere vykrojenia, ale snažte sa obuv s nohavicami farebne prepojiť.

  • Ak máte nohy dlhšie ako trup

Pre vaše proporcie je vhodné nohy opticky trochu skrátiť. Hľadajte vysoko vykrojenú obuv – členkové čižmičky, sandále a lodičky s prackou okolo členka, gladiátorky, nižšie čižmy a pod.. Ak chcete svoje nohy skrátiť a nosíte najmä nohavice, snažte sa o farebné odlíšenie obuvi od farby nohavíc.

  • Ak sú vaše nohy primerané k dĺžke trupu

Voľte mieru vykrojenia obuvi podľa toho, čo máte oblečené. Môžete si dovoliť nízko i vysoko vykrojenú obuv.


Zlatá stredná cesta

Niektoré topánky majú mieru vykrojenia niekde v strede – nie sú ani úplne nízko, ani vysoko vykrojené. Takéto topánky sú vhodné pre všetkých, pretože nohy ani veľmi neskracujú, ani príliš nepredlžujú. Ich voľbou zvyčajne nič nepokazíte.

stredny-vykroj

Akú mieru vykrojenia obuvi preferujete? Nosíte vždy taký také vykrojenie, ako sa vám páči, alebo prispôsobujete výber proporciám svojej postavy?

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top