Skip to content

„Dobry den Beatka. Dakujem za Vase cenne rady na blogu, citam ho kazde rano v praci a musim povedat, ze ma uzasne posuva dopredu, co mi dava pocitit i okolie. Casto premyslam nad svojim tvarom postavy a nie som si ista. najviac asi tapem v tom ake tmave vrchne diely a ake tmave tricka a bluzky by som mala nosit. Existuje na to nejake vseobecne pravidlo? Za akukolvek odpoved vopred dakujem. Lea“

Lea mi poslala otázku, na ktorú sa nedá odpovedať úplne všeobecne, a tak v dnešnom článku nájdete prehľad faktorov, ktoré výber tmavosti jednotlivých vrstiev na hornej polovici tela najviac ovplyvňujú:

  • TMAVOSŤ TVÁRE. Ak vaša tvár potrebuje viac sýtosti, voľba tmavšej vrchnej vrstvy vám ju zaručí. Saká, kabátiky, bundy a kardigány nosíme navrchu, preto ich plocha je výraznejšia a jej farby našu tvár ovplyvňujú viac ako farba a tmavosť spodnej vrstvy. Ak ste svetlejšie sfarbená, nenoste príliš tmavé alebo sýto sfarbené vrchné vrstvy.

  • TMAVOSTNÝ KONTRAST. To, aký je váš ideálny rozdiel v tmavosti spodnej a vrchnej vrstvy oblečenia, je dané individuálnou mierou vášho tmavostného kontrastu.

  • OBJEM TRUPU A TELESNÝ TVAR. Ak máte objemnejší trup a chcete ho oblečením zmenšiť, voľte svetlejší top a tmavšiu vrchnú vrstvu. Ak máte objemnejšiu spodnú časť postavy, nenoste tmavé vrchné vrstvy.

  • PROPORCIE. Tu rozhoduje množstvo faktorov, ktoré vplývajú na výber kombinácie farieb na jednotlivých vrstvách oblečenia. Patrí k nim veľkosť poprsia, veľkosť a výraznosť bruška a podobne. Ak máte napríklad väčšie bruško, voľba svetlého topu a tmavej vrchnej vrstvy nie je ideálna, podrobnosti nájdete TU.

  • TMAVOSŤ NOHAVÍC (SUKNE). Okrem uvedených faktorov samozrejme zohráva dôležitú úlohu i to, v akej tmavosti je odev na spodnej polovici tela. Isté kombinácie farieb na hornej a dolnej polovici postavy môžu vašim bokom a zadku lichotiť viac ako iné. Výrazné farebné prechody priťahujú viac pozornosti, preto je dobré zvážiť si, kde ich na svojej postave umiestnite.
Jednotlivé faktory môžu vyvodzovať vzájomne protichodné odporúčania, preto neexistujú jednoznačné pravidlá. Je potrebné kombináciu tmavostí vymyslieť tak, aby čo najviac lichotila farebnosti tváre, proporciám, telesnému tvaru i samozrejme i štýlu nositeľky.

Ako na svojom oblečení kombinujete farby vrchných a spodných vrstiev na hornej polovici tela vy?

Súvisiace články:
Vrstvenie
Kontrast – tmavostný
Ako ukryť bruško
Prečo je dôležitá i farba spodných dielov
Ako ovplyvňujú strihové detaily náš telesný tvar
Ako môže asymetria pomôcť telesnému tvaru
Obuv podľa telesných proporcií

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top