Skip to content
Označením peplum sa nazýva rozširujúci sa textilný detail, ktorý je prišitý k živôtiku v oblasti pása alebo bokov. Trend peplum odevov sa postupne dostal z prehliadkových mól i do kolekcií bežných odevných reťazcov a je jedným zo súčasných módnych trendov. A keďže topy, šaty alebo blúzky s volánom nájdete v súčasnosti takmer všade, v dnešnom príspevku sa pozrieme na to, ktorým typom postáv tento strihový detail lichotí viac a ktorým menej.

 

Najskôr trochu histórie. Peplum odevy nie sú v móde žiadným nováčikom – v 20. storočí sa objavili už v 40. i 80. rokoch. Označenie peplum pochádza z gréckeho slova peplos (šál). Pôvodne bola týmto názvom nazývaná samostatná kratšia ozdobná sukňa, ktorá sa obliekala na dlhšiu sukňu, postupne sa táto časť odevov stala súčasťou priliehavého živôtika. Hlavným účelom tohto odevného detailu bolo zvýrazniť štíhly pás, upútať pozornosť na boky a urobiť postavu viac ženskou a tvarovanou.

 

 

V súčasnosti sa peplum odevy objavujú v rôznych modifikáciách. Volániky v páse nájdeme napríklad už i na pulóvroch, svetroch, tunikách, košeliach a pod. Drieková časť odevu nemusí byť nutne priliehavá a volán môže byť asymetrický, umiestnený v páse alebo na bokoch. Jednotlivé odevy sa líšia šírkou volánika, jeho polohou, materiálom z ktorého je zostrojený a jeho splývavosťou.

A práve splývavosť materiálu volánu a jeho dĺžka sú dosť podstatné pre výber k danému typu postavy. Čím splývavejší je materiál volánu a čím je volán dlhší, tým menej výrazný bude efekt optického rozšírenia bokov. Podstatné je i to, aký výrazný volánovitý efekt peplum vytvára, teda to nakoľko je nariasený, alebo akým smerom je strihaná látka.  
 

Keďže volán je zaujímavým, veľmi ženským a výrazným dizajnérskym prvkom odevu, priťahuje veľkú pozornosť. Z toho vyplýva že peplum je vhodný najmä pre ideálne postavy, žensky tvarované, bez nadváhy a výrazných disproporcií. Veľmi dobre bude sedieť postavám typu presýpacích hodín, ktorým zvýrazní ich ideálny telesný tvar a bude korešpondovať s ich prirodzenými krivkami.

Odevy typu peplum sú však vhodné i pre menej tvarované postavy v prípade že sú štíhle. Žene bez tvarovaných bokov (napríklad postavám tvaru „I“, „V“) totiž peplum dodá optické krivky a vytvorí ilúziu širších bokov, či užšieho pása. Postavám ktoré majú širšie plecia môže volán pomôcť opticky dorovnať šírku bokov k pleciam.

 

 

Kedy by ste odevy s volánom voliť nemali? Ak sú boky a zadok výrazné a sú najširšou časťou vašej postavy, peplum pre vás nebude ideálny, najmä v prípade že nedorovnáte šírku ramien k bokom, alebo v prípade že peplum strhne na seba najväčšiu pozornosť z celého outfitu.

 

 
Postavy tvaru „A“ by mali voliť peplum opatrne, tak aby volán nepridával objem spodnej časti postavy a nezvýrazňoval jej disproporciu. Postavy ktoré majú problematickú oblasť bruška by tiež nemali na túto oblasť volánom upozorňovať. Nasleduje niekoľko obrázkov z fashionmagazine.com:

Páči sa vám trend peplum? Plánujete si odevom s volánom osviežiť šatník? Alebo už máte podobný odev? Ak áno, ako ho nosíte a s čím kombinujete? Myslíte si že na Slovensku a v Čechách sa tento módny trend presadí? Diskusia je tu pre vás, vaše názory a skúsenosti!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top