Skip to content
Netopierie rukávy majú svoj pôvod v histórii, ale objavujú sa i na súčasných odevoch. V dnešnom príspevku sa dočítate, pre ktoré typy postáv je toto strihové riešenie rukávov vhodné.

Svoj pôvod majú netopierie rukávy v Turecku a na blízkom východe, v období stredoveku. Do Európy prenikli v 16. storočí, kedy sa začali objavovať na vojenských uniformách. Netopierie rukávy (dolman sleeves) sú rukávy strihané spolu s trupovovou časťou odevu. Rukávy začínajú pri páse a smerom k ramenám sa rozširujú. Na zápästí sú priliehavé a látka rukávov visí v oblasti ramien vo výrazných, mäkko padajúcich záhyboch. Na ženských odevoch sa začali používať v roku 1910, ale vrchol obľúbenosti zažili najmä v období rokov 1940-1950.


V móde sa tento typ rukávov objavuje i v súčasnosti a využíva sa nielen na topoch, ale i blúzkach, kardigánoch, či kabátoch. Výhodou netopierích rukávov je voľnosť, pohodlie, sloboda pohybu, ich nevýhodou je fakt, že sa na odevy s týmto druhom rukávov zle obliekajú ďalšie vrstvy.

Variabilnosť dnešnej módy prináša rôzne obmeny strihu netopierích rukávov. Odevy sa môžu líšiť dĺžkou a hĺbkou rukáva, tvarom výstrihu, šírkou spodnej časti, použitým materiálom a pod. A práve tieto parametre je potrebné zvážiť pri výbere vhodného modelu pre vašu postavu.

Šírka a voľnosť netopierích rukávov opticky pridávajú postave objem v oblasti ramien a poprsia. Čím nižšie sa začínajú rukávy rozširovať, tým viac pridávajú objem trupu a stráca sa v nich pás. Tvar výstrihu ovplyvňuje, ako budú opticky pôsobiť plecia, krk a prsia.

Netopierie rukávy sú perfektnou voľbou najmä pre rovnejšie typy postáv, ktoré nemajú tvarovaný pás a pôsobia hranato a chlapčensky. Mäkko padajúce záhyby látky a objem v oblasti ramien vytvárajú ilúziu zjemnenia, tvarovanejšieho pása a väčšieho objemu cez prsia.

Pre postavy, ktoré majú užšie plecia a útlejší trup, môže byť tento typ rukávov vhodný tiež, pretože dodá objem hornej polovici tela. Je však dôležité neskrývať štíhly pás v rukávoch ktoré začínajú príliš nízko. Rukávy by preto mali byť viac vykrojené.

Pre postavu typu čaša sú odevy s netopierími rukávmi tiež vhodné, mali by však byť z splývajúceho materiálu, ktorý bude mäkko padať po objemnejšom trupe. Dôležité je tiež riešenie výstrihu a spodnej časti odevu, ktoré by mali zvýrazniť dekolt, štíhle boky a nohy.

Ak je vaša postava žensky tvarovaná, mali by ste netopierie rukávy vyberať opatrne. Dôležité je zvážiť svoje proporcie a vyberať tak, aby strih odevu zvýraznil ženské krivky – pás, prsia, alebo boky. Vhodné sú krátke dĺžky netopierích rukávov, ktoré ukryjú prípadne oblé plecia a širšie paže, ale „neutopia“ pás a neurobia prsia mohutnejšími. Vhodný hlbší výstrih nechá vyniknúť prsia a pomôže krku vyzerať štíhlejšie. Odev by mal pôsobiť mäkko a žensky, aby korešpondoval s vašim telesným tvarom.

Netopierie rukávy dokážu ukryť prípadné nedostatky postavy, dokážu však i pridať objem tam, kde to postava nepotrebuje. Je preto dôležité poznať svoje nedostatky a prednosti a pri výbere odevov ich zvážiť a nakupovať len to, čo vášmu telesnému tvaru prospeje.

Melissa McCarthy

Máte vo svojom šatníku odevy s netopierími rukávmi? Páči sa vám toto riešenie rukávov? Myslíte si, že je určené len na ležérnejšie pôsobiace odevy? Anketa a diskusia sú tu opäť pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top