Skip to content
Materiály
1. Aj materiál vám môže pridať kilogramy
2. Džínsovina pre všetky farebné typy
3. Materiály a vzory – Ľan
Nedávno som si skúšala v predajni Chantall šaty. Strihy i farby, ktoré táto sieť predajní ponúka, sú zaujímavé a kvalita vypracovania slušná. Bohužiaľ i u tejto značky ide kvalita materiálov smerom dolu. V dnešnom príspevku sa chcem zamyslieť nad tým, že i druh materiálu dokáže ovplyvniť to, či v oblečení vyzeráte štíhlejšie, alebo naopak zvýrazní každý váš tukový vankúšik.

Podľa informácií na webe sieť Chantall predáva oblečenie, ktoré je väčšinou šité na Slovensku, časť kolekcie dováža z Francúzska. Neviem nakoľko sú tieto informácie aktuálne, pretože na stránkach nájdete len kolekcie do roku 2010, tohtoročná chýba.
Oblečenie v predajni vyzerá na prvý pohľad dobre. Ak do predajne vojdete po návšteve niektorého z lacnejších reťazcov, bude to dokonca veľmi príjemná zmena. Odevy sú prehľadne usporiadané na stojanoch, personál je milý a ochotný pomôcť. Po bližšom preskúmaní a preštudovaní štítku so zložením však zistíte, že väčšina materiálov pozostáva z polyesteru, viskózy a elastanu.
Skúšala som šaty z dvoch materiálov, ich fotografie bohužiaľ na web stránkach firmy nie sú. Prvé šaty boli zo  zmesi polyesteru a viskózy, v prevedení hrubšieho úpletu, nie príliš elastického, ale práve preto držiaceho svoj tvar. Bohužiaľ po niekoľkých praniach sa tento materiál začne žmolkovať a šaty za ktoré dáte 80 eur nebudú o rok vôbec vyzerať tak dobre ako teraz.
Spomenúť chcem najmä druhý materiál – tenký, elastický, padavý polyesterový úplet. Je príliš umelý, nezahreje (skôr chladí), ale najmä dokonale zvýrazní tvar vášho tela. Lepí sa na pokožku, elektrizuje, má lesk ktorý môže pôsobiť lacno a dokáže zvýrazniť nielen každý tukový vankúšik, ale napríklad aj celulitídu. V nasledujúcej galérii sú šaty z podobných materiálov. V takýchto šatách bude vidieť presný obrys vášho spodného prádla a každú oblinku ktorú na svojom tele máte. Tento materiál vám nepomôže zamaskovať problémové partie postavy, práve naopak – zvýrazní ich tým že umelý padavý materiál dokonale priľne k vašej pokožke.

 

Pokiaľ teda nemáte úplne ideálnu postavu, vyhýbajte sa týmto materiálom na problémových miestach. Materiály, ktoré nie sú také tenké a padavé, budú lichotiť vašej postave viac. Na zakrytie problémových miest nie sú vhodné ani príliš tvrdé a hrubé materiály, ktoré robia telo objemným a neforemným. V nasledujúcej galérii sú materiály, ktoré dokážu kopírovať vaše krivky bez toho, aby zvýrazňovali nedostatky postavy.

Elasticita materiálu je väčšinou zaručená prítomnosťou elastanu, alebo spôsobom spracovania – pletením. Elasticita dodáva oblečeniu pohodlnosť, pretože sa prispôsobí tvaru tela, netlačí. Vždy však nie je vhodné zvýrazňovať priliehavým oblečením naše krivky. Pri problémových partiách stačí ak oblečenie bude kopírovať naše krivky tak, že ho nebude príliš tesne obopínať.
Pri výbere oblečenia nezabudnite posúdiť okrem zloženia, elasticity, hrúbky a splývavosti materiálu, aj také vlastnosti ako napríklad úroveň lesku, alebo tmavosti farby. Lesklé materiály objem opticky zväčšujú, sú výrazné a upútavajú pozornosť. Matné materiály pôsobia menej výrazne a opticky plochy zmenšujú. Svetlé farby zvýrazňujú nedostatky a plocha na ktorú ich umiestnite bude vyzerať väčšia. V oblečení tmavých farieb lepšie ukryjete nejaké kilogramy naviac, tmavšie plochy pôsobia opticky menšie.
Tým však samozrejme nechcem povedať, že je vždy vhodné nosiť čierne oblečenie, práve naopak – existuje predsa veľmi veľa iných tmavších a pritom „farebnejších“ farieb.
Aké sú vaše skúsenosti s rôznymi materiálmi? Všimli ste si že v niektorých vyzeráte lepšie, zatiaľ čo v iných objemnejšie, dokonca aj v prípade že ste štíhla? Ak máte chuť, podeľte sa v diskusii so svojimi skúsenosťami!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top