Skip to content
Materiály
1. Aj materiál vám môže pridať kilogramy
2. Džínsovina pre všetky farebné typy
3. Materiály a vzory – Ľan

Ľan je materiálom, ktorý sa objavuje najmä v jarných a letných kolekciách výrobcov oblečenia. V dnešnom príspevku nájdete informácie o výhodách a nevýhodách tohto materiálu a tiež to, pre ktoré farebné typy je svojou štruktúrou a vlastnosťami najvhodnejší.

Ľanové plátno je materiálom z ktorého sa šijú saká, nohavice, sukne i šaty pre teplejšie dni roka. Ľan je výborným prírodným materiálom, dôkazom čoho sú jeho výhody:

  • Je ekologickou tkaninou, pretože pri pestovaní ľanových rastlín nie je potrebné používať pesticídy ani hnojivá (rastlina je nenáročná a odolná voči škodcom). Pri výrobe ľanovej tkaniny nie sú potrebné chemické úpravy.
  • Je prirodzene antibakteriálny a 100% prírodný, vhodný pre alergikov. Neelektrizuje a nepriťahuje prach.
  • Má výborné termoregulačné vlastnosti. Je priedušný, dobre odvádza teplo a vlhkosť, v lete chladní a v zime hreje.
  • Ľanové vlákno je pevné a odolné voči oderu a aj keď na dotyk je tvrdšie, postupným praním sa zmäkčuje a bieli.
  • Je nenáročný na údržbu, perie sa pri 40-60 stupňoch.
  • Má zaujímavú nerovnomernú štruktúru, ktorá vzniká tkaním dlhých stonkových, alebo lykových vláken nepravidelného tvaru.

Medzi hlavné nevýhody tohto materiálu patrí krčivosť a tvrdší „omak“. Milovníci ľanu ktorým prekáža jeho krčivosť, majú možnosť siahnuť po tkaninách, ktoré sú tkané zo zmesi ľanu so syntetickými vláknami, alebo umelých materiálov, napodobňujú štruktúru ľanu a sú nekrčivé. Pri výbere prírodného ľanového plátna je vhodné siahnuť po ľane so zmäkčovacou úpravou, ktorá prebieha pridaním enzýmov, alebo silikónov do prania.

Štylisticky je ľan vhodný najmä pre milovníčky prírodných, naturálnych materiálov. Vyhľadávajú ho najmä ležérne, športové a naturálne typy. Dôvodom je nielen štruktúra, ale i farba prírodného, nefarbeného ľanového plátna, ktoré pôsobí jemne, tlmene a neutrálne. Farbenie, zmäkčovanie a výroba zmesí z ľanového plátna a syntetiky umožňujú vybrať si odev z ľanu žene každej farebnosti i tvaru postavy.

Typická nerovnomerná štruktúra ľanových tkanín pôsobí jemne a tlmene, preto je tento materiál skvelou voľbou najmä pre letné, ale i pre jesenné typy. Jarné a zimné typy urobia dobre, ak siahnu po zmesi ľanu s umelými vláknami, farbenej živšími farbami, takýto materiál bude pôsobiť menej tlmene a viac „čisto“.

Aký je váš vzťah k ľanu a odevom z neho? Máte radi tento materiál? Chystáte sa niečo z ľanu doplniť do svojho šatníka na jar a leto?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top