Skip to content
Materiály
1. Aj materiál vám môže pridať kilogramy
2. Džínsovina pre všetky farebné typy
3. Materiály a vzory – Ľan
Námet dnešného príspevku navrhla Ivka: „Dnes som v obchode tápala s džínsami, ak sa Vám minú námety na články, jeden by mohol byť o tom, na aké odtiene modrej sa pri džínsovine majú jednotlivé typy zamerať.“ Ak patríte k skupine ľudí, ktorí džínsovinu nezatracujú a ak ju radi nosíte, potom čítajte ďalej.

Veľa z nás si občas džínsovinu oblieka a pretože sa v dnešnej dobe vyrába v mnohých variáciách a prevedeniach, je fajn vedieť na aký odtieň by sme sa mali zamerať. Ak na džínsoch, veste či bunde odhadnete odtieň džínsoviny vhodný pre váš farebný typ, bude sa vám výborne kombinovať s vašimi ideálnymi farbami.

Farebná typológia sa zameriava na farby ktoré nosíme na hornej polovici tela, pretože tie dokážu najviac ovplyvňovať to, ako naša tvár vyzerá. Z tohto pohľadu by vlastne malo byť jedno, aký odtieň modrej na svojich džínsoch zvolíte, ale nie je to celkom tak. Určite ste už zažili situáciu, kedy ste mali pocit, že dané džínsy sa vám akosi zle kombinujú so zvyškom šatníka. I na spodnej polovici tela je vhodné nosiť oblečenie v ideálnych farbách pre daný farebný typ, pretože sa tak vyhnete problémom s kombinovateľnosťou farieb odevov.
V dnešnom článku teda nájdete popis ideálnych odtieňov modrej džínsoviny nielen pre džínsy, ale aj pre džínsové bundy, vesty, alebo šaty.

Džínsovina (alebo denim) je bavlnená textília s keprovou väzbou, v ktorej sa striedajú osnovné nite nafarbené indigom a útkové nite v prírodnej farbe. Vzniká tak pevná tkanina, ktorá nemá jednotnú farbu a ktorá nosením postupne bledne. V závislosti od toho, akým odtieňom indiga sú nafarbené osnovné nite a od toho, do akej miery použitý vzhľad výrobca na hotovom výrobku vytvorí, vznikajú viac či menej svetlé, tlmené alebo chladné odtiene denimu. Vo väčšine prípadov denim pôsobí farebne chladným, tlmeným a stredne tmavým dojmom, preto je ideálnou textíliou najmä pre letné farebné typy. Keďže je ale ponuka bohatá, vyberie si každý, stačí len vedieť čo vaša farebnosť potrebuje.

Ak patríte medzi chladné farebné typy, budete v modrom denime vyzerať skvele a nemusíte nijako zvlášť premýšľať pri jeho výbere, pretože väčšina modrých odtieňov bude krásne ladiť s vašou farebnosťou. Vyberajte si odtiene ktoré neobsahujú iné farebné prímesy (hnedú, žltú, zelenú…) a voľte tmavosť a čistotu odtieňa podľa toho, či ste letným alebo zimným typom. Ak bude mať modrá džínsovina nádych do šeda, bude vyzerať na chladnom type tiež veľmi dobre. Kombinujte denim s výrazne chladnými farbami, tak aby celkový kontrast bol v súlade s kontrastom vašej tváre a aby celok pôsobil farebným, sviežim dojmom.

Keďže klasický modrý denim je skôr chladný, teplé farebné typy si k teplotne neutrálnejšiemu dojmu  z neho môžu pomôcť, ak odev bude mať štepovanie alebo vyšívanie žltou, alebo oranžovou niťou. Mosadzné, alebo zlaté gombíky, cvoky, zipsy a pracky sú tiež skvelým spôsobom ako „pretepliť“ modrú farbu denimu, Teplé farebné typy by modrú džínsovinu mali nosiť s výrazne teplými farbami. Ak má modrý denim nádych do žlta, zlata, oranžova, alebo hneda, pre teplé farebné typy je to vždy výhoda.

Tmavé farebné typy by mali siahať najmä po tmavšie a sýto pôsobiacich prevedeniach džínsoviny. Keďže potrebujú vysoký kontrast, vhodné nie sú príliš vyšúchané, alebo bezfarebné odtiene. Príliš bledé odtiene džínsoviny by tento farebný typ mal dopĺňať tmavšími farbami odevov alebo šatiek. Potrebný kontrast dodá tvári tmavého typu kombinácia tmavého denimu s výraznou, alebo svetlou farbou oblečenia.

Svetlé typy vyzerajú skvele v svetlých a ľahkých odtieňoch modrej džínsoviny, ale aj v stredne tmavých odtieňoch. V kombinácii so sviežimi pastelmi bude tvár svetlého typu krásne žiariť a takáto kombinácia podporí prirodzene svieže a jemné sfarbenie tohto farebného typu. Vyhnite sa bezfarebným, príliš tmavým, ťažkým, alebo tlmeným odtieňom denimu, miera kontrastu by mala byť nízka.

Tlmené farebné typy majú výhodu v tom, že všetky šúchané, bezfarebné, neurčito pôsobiace odtiene modrej džínsoviny budú ladiť s ich jemným, tlmeným vyžarovaním. Podobne ako pri svetlých typoch, i pri tlmených typoch je vhodné zachovať nízku mieru kontrastu, ale kombinácia s farbami by nemala pôsobiť príliš sviežo, skôr sýto a matne.

Kontrast a výrazná farebnosť sú typickými vlastnosťami kontrastných farebných typov. Preto i džínsovina pre tento typ by mala pôsobiť farebne čistým dojmom a nevhodné sú najmä bezfarebné, výrazne tlmené prevedenia modrej džínsoviny. Denim často pôsobí tlmene, najmä šúchané prevedenie, preto je vhodné ho kombinovať s výraznými, žiarivými farbami.

Na záver si popíšeme farby denimu z úvodného obrázka a ich vhodnosť pre jednotlivé farebné typy:

Odtieň je vhodný najmä pre:

1 – tmavé a chladné typy
2 – teplé a svetlé typy
3 – svetlé a tlmené typy
4 – svetlé a tlmené typy
5 – svetlé a chladné letné typy
6 – svetlé a chladné letné typy
7 – tmavé, kontrastné, chladné typy
8 – chladné a svetlé typy
9 – teplé a tlmené typy.

Máte v šatníku džínsovinu ktorá sa vám zle kombinuje s vašimi ideálnymi farbami? Viete v čom je problém, ktoré vlastnosti denimu nie sú ideálne pre vašu farebnosť? Aký je váš vzťah k denimu a oblečeniu z neho? Patríte k skupine ľúdí, ktorí ho zatracujú ako mor dnešnej spoločnosti, alebo si myslíte že i v džínsovine môže žena vyzerať upravene, zaujímavo a žensky? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje názory a skúsenosti v diskusii!

Súvisiace články:
Štepovanie džínsov
Ako v džínsoch vyzerať zaujímavo
Čo nenosiť – Nevhodná dĺžka nohavíc
Čomu sa vyhnúť po 40-tke
Pohľad spredu nestačí
Ako si rozšíriť boky, zväčšiť zadok a zdeformovať postavu
Ako oblečením ukryť nedokonalé nohy
Ako ukryť bruško

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top