skip to Main Content
„Mám 45 rokov a cítim, že niečo sa zmenilo, už sa akosi necítim dobre vo veciach ktoré som nosila predtým a potrebujem zmenu. Vždy som rada nosila rockový štýl, ale keď si dám vybíjané veci, tuším to už vyzerá akože „chcela stará mladou byť“. Čo si o tom myslíte Beátka? Jarka“


Brooke Shields (48)

Vo veku okolo 40 rokov veľa žien prechádza zmenou v obliekaní. Cítia, že už im nepristanú všetky farby, ktoré nosili predtým a tiež že ich šatník potrebuje zmenu štýlu. Hľadajú oblečenie, ktoré ich zvýrazní, rozžiari, v ktorom sa budú cítiť príjemne, zaujímavo a pritom primerane veku. V tomto období majú ženy potrebu prejaviť svoju ženskosť, pôsobiť viac elegantne a sofistikovane.

Odpoveď ako na to nie je jednoznačná, pretože to ako vyzeráme v danom oblečení nie je dané len oblečením samotným – vo veľkej miere rozhoduje náš temperament, prostredie v ktorom žijeme i osobný štýl.

V každom veku platí, že to čo je pre jedného akurát, môže byť pre iného príliš.


„Toto by vám rozhodne nemalo v šatníku chýbať“

Nemám rada kategorizácie typu „toto by vám v šatníku rozhodne chýbať nemalo“. Ak sa žena, ktorá sa vždy cítila najlepšie v ležérnom, alebo nekonvenčnom štýle, bude vo veku po 40-tke nútiť do klasického štýlu, môže vyzerať neprirodzene či nudne a najmä nepresvedčivo.

Ak si prečíta, že klasická biela blúzka by v jej šatníku určite nemala chýbať a kúpi si ju, pravdepodobne ju aj tak často nosiť nebude. Preto som sa rozhodla túto tému spracovať radšej pomocou odporúčaní, čomu by sa ženy vo veku po 40-tke mali vyhnúť.


Prekombinovanosť

ríliš veľké množstvo doplnkov, farieb, veľa lesku, kovu a kože vyzerá primerane na mladých ženách a dievčatách. Zrelej žene k vytvoreniu sofistikovanejšieho, elegantnejšieho dojmu často stačia 1-2 výrazné doplnky.

Ak je v outfite použitý jeden výrazný prvok, netreba celok pokaziť ďalšími.


Príliš veľa čiernej a nevhodné farby

Celý tento blog je dôkazom toho, ako nevhodné farby môžu tvári ublížiť. Často sa bohužiaľ stáva, že ženy v strednom a vyššom veku rezignujú a hovoria si „nebudem sa hrať na mladú, kúpim si radšej čiernu farbu“, alebo „to už sa pre mňa nehodí“. Preto zapadnú do davu neviditeľných, unavene pôsobiacich, nevýrazných a nudne oblečených žien.

Platí pravidlo, že čím vyšší vek žena má, tým je dôležitejšie vyberať si odtiene ktoré je tvári lichotia a tým viac by sa mala vyhýbať príliš veľkému množstvu čiernej pri tvári.

V čiernej žena po 40-tke nevyzerá mladšie, práve naopak – táto farba zvýrazní každú vrásku a nedokonalosť pleti, odhalí na tvári všetko, čo si želáme ukryť. Platí to pre všetky farebné typy.


Výrazné a viditeľné úpravy tváre a tela

„Káčerovské“ pery, na prvý pohľad umelé prsia, lifting tváre, ktorej pokožka vyzerá neprirodzene hladko – to všetko nahráva dojmu, že daná žena chce zúfalo zastaviť čas a nedokáže prijať realitu toho že starne.

Tieto výrazné kozmetické úpravy často vyzerajú veľmi neprirodzene i na mladučkých ženách, no po 40-tke môžu pôsobiť až smiešne. Do tejto kategórie určite nepatrí úprava ochabnutých očných viečok a iné jemné, nie príliš násilné, či nápadné vylepšenia, ktoré môžu žene pomôcť cítiť sa istejšie a sebavedomejšie. Tak ako vo všetkom, i tu platí – všetko s mierou.

Meg Ryan (52)

Donatella Versace (58)

Výrazné nápisy a kresby

Výrazné nápisy a kresby na topoch, vreckách džínsov, zadnom diele bundy a pod. sú prvkami, ktoré vyzerajú dobre v šatníku dievčat a mladých žien, ale je otázne či aj v šatníku zrelej ženy.

Viem si predstaviť, že citlivo zakomponované nemusia vhodne vybraté nápisy alebo kresby vyzerať zle ani na 40+ ročnej žene, ale je potrebné mať cit a strážiť tenkú hranicu, za ktorou už začína vznikať lacný dojem.


Prehnané líčenie

Okolo 40-tky veľa žien zisťuje, že líčenie, ktoré bežne používali v mladších rokoch, zrazu na nich nevyzerá dobre. Môže vyzerať prehnane, tvrdo, lacno, niekedy až vulgárne.

Dôvodom je fakt, že v tomto veku sa začínajú diať malé zmeny vo farebnosti tváre – stáva sa menej farebnou, menej kontrastnou, stráca časť teplých pigmentov. Preto je dobré v líčení trošku ubrať, alebo zmeniť techniku či štýl, aby pôsobilo sofistikovanejšie.


Pamela Anderson (46)


Masívna obuv

Ak si mohutné topánky s platformou obuje mladá žena, jej chôdza nie je elegantná, ani oku lahodiaca a vzniká dojem ťažkých závaží na nohách. Okolie vníma tento fakt s úsmevom a zhovievavosťou, pretože kedy si má žena vyskúšať všetky trendy a výstrelky, ak nie v mladosti?

Na zrelej žene ale takáto obuv môže vyzerať lacno a prehnane, preto by mala ubrať z mohutnosti a výstrednosti a vyberať si obuv s väčšou mierou elegancie a zaujímavosti. Jednoducho, mala by sa vyhnúť prvoplánovosti a nevyvolávať dojem, že chce nasilu zaujať.


Minisukne a šortky

V tejto časti nechcem písať o tom, že žena po 40-tke by nemala nosiť minisukne, pretože si to nemyslím. Ak má na ne nohy a postavu, prečo nie? Je ale dôležité vyberať vhodnú dĺžku a skombinovať ju vkusne, zaujímavo, tak aby nevyvolávala lacný či vulgárny dojem. Od istého veku (je to individuálne a záleží na miere elasticity pokožky) by žena nemala k minisukni zabúdať na pančuchy i v lete.


Pohodlnosť kombinovaná s nudnosťou

Tenisky, tričko a mikina – táto kombinácia je ležérna, športová a pohodlná, preto ju nosí tak veľa ľudí. Na voľnočasové aktivity je vhodná pre ženu akéhokoľvek veku, avšak ak v tejto kombinácii chodí žena po 40-tke každý deň do práce, ťažko bude vyzerať zaujímavo.

Vyvolá u svojho okolia dojem, že jej je vlastne jedno čo má na sebe, že sama seba nemá príliš rada, že sa o seba príliš nestará. I oblečenie v ležérnom štýle sa dá vytvoriť zaujímavo, farebne a vkusne.


Príliš vyšúchané a roztrhané džínsy

Priťahovať pozornosť na svoje nohy vo vyblednutých, vypraných, vyšúchaných, roztrhaných džínsoch, je účinné najmä v mladšom veku.

Po 40-tke žena môže vyzerať v džínsoch tiež výborne, mala by si ale vyberať modely, ktoré nebudú vyzerať lacno a prvoplánovo, skôr zaujímavo a žensky. Je to podobné ako minisukňami – treba zvoliť vhodnú mieru.


Zoznam vecí, ktorým by sa ženy po 40-tke mali radšej vyhnúť by sa dal ďalej rozširovať (v diskusii je na to priestor pre vás), ale dá sa jednoducho zhrnúť nasledujúcim popisom.

Po 40-tke by malo byť na žene vidieť že vie čo chce, že sa o seba stará, ze si sama seba váži, že má už nejaké životné skúsenosti a zbavila sa komplexov. Že nepotrebuje pútať pozornosť vyzývavým oblečením, alebo zaujať príliš extravagantným oblečením.

Nemala by však pôsobiť nudným, usadlým, starším, deprimovaným, či ľahostajným dojmom. I vo veku 40+ môže žena vyzerať sviežo, atraktívne a zaujímavo, jednoducho skvele.

Prirodzený posun v štýle ženy, ktorý prichádza v období po 40-tke je často typický potrebou väčšej ženskosti, klasickejších línií, minimalizmu a potrebou vyššej kvality. To vôbec nemusí znamenať nudu, pokiaľ žena pracuje s doplnkami a stále sa drží toho, v čom sa cíti najviac prirodzená.

Zachovať si svoj štýl a nehrať sa na niečo čím nie som, je i v tomto veku základným predpokladom toho, že bude pôsobiť prirodzene.

Ideálne je, ak žena pozná svoje ideálne farby a strihy, ľahšie sa jej oblečenie vyberá a kombinuje. A ak pozná svoj štýl a vie, ako chce pôsobiť, je to ešte jednoduchšie.

Ak patríte do tejto vekovej kategórie, napíšte čo ste po 40-tke zo svojho šatníka navždy vyradili, či a ako sa váš šatník či líčenie zmenili. Ak do tejto vekovej kategórie zatiaľ nepatríte, napíšte čo sa vám nepáči na ženách vo veku 40+. Diskusia je tu opäť pre vás a vaše názory, tak neváhajte a zapojte sa!

Súvisiace články: Nikdy nie je neskoro, Štýlová a mladistvá i v zrelom veku

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top