Skip to content
Čo nenosiť
1. Čo nenosiť – Nevhodná dĺžka nohavíc
2. Čo nenosiť – Tlmené odtiene so žiarivými
3. Čo nenosiť – Dlhé s dlhým
4. Čo nenosiť – Nesediaci prestrih pod prsiami
Aj keď sa to možno nezdá, správna dĺžka nohavíc je dosť dôležitá. Môžete byť oblečená skvele, mať oblečenie zladené štýlovo, strihovo i farebne, ak však máte nesprávnu dĺžku nohavíc, vašu celkovú vizáž dokáže tento detail pokaziť. 
Aká je teda ideálna dĺžka? Je priamo úmerná ich šírke – čím širší je spodný obvod nohavíc, tým dlhšie by mali nohavice byť. Na úzkych nohaviciach si môžete dovoliť 3/4, alebo 7/8 dĺžku, dokonca i dĺžku po členky a vyzerá to dobre. Ak sú však nohavice širšieho strihu, kratšia dĺžka vám nohy zaručene skráti a to i v prípade že vám do ideálnej dĺžky chýba len centimeter, či dva. 

 

Správna dĺžka širších nohavíc záleží aj toho, aké vysoké podpätky k nohaviciam nosíte. Ak nosíte balerínky, alebo inú obuv bez podpätku, správnu dĺžku nohavíc zistíte tak, že sa v nich postavíte bosá. Spodný okraj nohavíc by sa mal dotýkať podlahy. Čím vyššie sú vaše podpätky, tým by nohavice mali byť dlhšie.  

 

Demonštračné fotografie boli nafotené na ulici a dúfam že nikoho neurazia, fotila som len nohy.

Ako prvé uvádzam fotografie nohavíc, ktoré si ich majitelia kúpili napriek tomu, že im dĺžka nesedela. Vyriešili to vyhrnutím spodného okraja. Možno sa pamätáte na obdobie, kedy bol tento prvok „in“. Napriek tomu že dnes je v móde dovolené takmer všetko, mne sa toto riešenie nepáči. Je iné ak si ohrniete spodný okraj nohavíc, ktoré sa dajú nosiť v dlhej dĺžke a vytvoríte tak z nich tak 3/4, alebo 7/8 dĺžku. V takom prípade má ohrnutie zmysel, ide o dve variácie jedného odevu. Ohrnutie príliš dlhých nohavíc za tým účelom, aby boli z nich vytvorené dlhé, na mňa pôsobí neupravene a akoby nedotiahnuto. 
Príliš dlhé nohavice sú pri užších strihoch nariasené v oblasti členkov a pri širších strihoch sa dotýkajú zeme a často sú vydraté, rozstrapkané a špinavé, čo nevyzerá veľmi dobre.
A naopak – príliš krátke nohavice odkrývajú časť členkov. I v prípade že do ideálnej dĺžky im chýba len kúsoček, krátka dĺžka vaše nohy opticky skráti. Často sa stáva že ženy si po zakúpení dajú nohavice skrátiť, ale dĺžka buď nie je správne nameraná, alebo ich skrátia ešte pred prvým praním. Pri praní sa trochu zrazia a dĺžka ktorá vyzerala byť OK, je krátka. Pred skrátením nohavíc je vždy potrebné ich oprať, najmä pri materiáloch ako je bavlna, ľan, alebo viskóza.
Možno namietate že ak džínsy skrátite, prídete o kontrastné štepovanie spodného okraja, ktoré je pre džínsy také typické. Existuje veľmi jednoduchý spôsob ako džínsy skrátiť a zachovať štepovanie spodného lemu. Stačí ich tesne nad týmto štepovaním z vnútornej strany podhrnúť a prešiť (dá sa to zvládnuť aj ručne, bez šijacieho stroja), tak ako ukazujú nasledujúce fotografie.

 

Aj keď na našich uliciach sa častejšie objavujú prípady príliš krátkych, alebo príliš dlhých nohavíc, pripájam i zábery ideálnej dĺžky.

Správna dĺžka nohavíc dokáže spolu s podpätkami a vhodným farebným ladením obuvi vaše nohy úžasne predĺžiť. Opticky predĺžiť nohy je snahou takmer každej ženy, preto venujte pozornosť tomu, aby vaše nohavice mali správnu dĺžku. 
Považujete správnu dĺžku nohavíc sa dôležitú? Máte problém kúpiť nohavice správnej dĺžky, ktorú netreba upravovať? Upravujete si dĺžku sama ručne, alebo nechávate tento úkon na krajčírku? Napíšte o svojich skúsenostiach a názoroch do diskusie!

Súvisiace články:
Kedy nohavice nesedia

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top