Skip to content

Všimli ste si, že ženy, ktoré pôsobia štýlovo, majú vždy vhodnú dĺžku sukne? Vyskúšali ste už všetky možné dĺžky, ale stále neviete, aká vám najviac pristane? Metóda pokus – omyl často vedie skôr ku konštatovaniu „nemám si čo obliecť“, ako k dokonalému šatníku. V dnešnom článku nájdete jednoduchý návod, ako si ujasniť, aká dĺžka sukní vám bude lichotiť.


Prečo nefungujú všetky dĺžky

Určite ste si všimli, že v niektorých dĺžkach vyzeráte lepšie ako v iných. V niektorých vyzeráte vyššie a štíhlejšie, zatiaľ čo v iných vyvolávate dojem, že máte o niekoľko kilogramov viac, alebo vaša postava vyzerá nejako čudne.

Dôvodom sú vaše telesné proporcie. Ak nemáte na postave harmonický pomer dĺžky nôh a trupu (a verte, že je nás oveľa viac, ako žien ktoré ho harmonický majú), voľbou nevhodnej dĺžky sukne môžete danú disharmóniu zvýrazniť.

Vtedy sa stane to, čo ste už veľa krát videli v zrkadle – aj keď má sukňa skvelú farbu, ideálny strih, príjemný materiál a je veľmi trendová, vy v nej vôbec nevyzeráte dobre.

Urobili ste totiž presný opak toho, o čo by ste sa mali snažiť – namiesto toho, aby ste nedokonalosti potlačili, nevhodnou dĺžkou ste ich zvýraznili.

Základom je teda zistiť, či máte krátke nohy a dlhší trup, alebo naopak dlhšie nohy a kratší trup.


Ako zistiť dĺžku nôh a trupu

Ak chcete zistiť, či sú vaše nohy dlhšie, alebo kratšie ako trup, stačí keď sa zmeriate. Merajte sa bosá a zmerajte vzdialenosť od vrchu hlavy po rozkrok (dĺžka trupu) a vzdialenosť od rozkroku po podlahu (dĺžka nôh).

Porovnaním týchto dvoch dĺžok ľahko zistíte, ako na tom ste:

  • ak sú obe dĺžky rovnaké, alebo sa líšia len o kúsok (1-2 cm), máte vyrovnaný pomer dĺžky nôh a trupu
  • ak je dlžka trupu kratšia, máte dlhšie nohy
  • ak je dĺžka trupu dlhšia, máte kratšie nohy.

vľavo: Katie Holmes, Rachel Bilson, vpravo: S. J. Parker, Charlotte McKinn


Vyberte vhodnú dĺžku sukne

Keď viete, aká je dĺžka vašich nôh, stačí zvoliť dĺžku sukne, ktorá vám pomôže prípadnú disharmóniu korigovať:

  • Ak sú vaše nohy kratšie, vaša postava bude oveľa lepšie vyzerať v dlžkach nad kolená.
  • Ak sú vaše nohy dlhšie, budete vyzerať výborne i v dĺžkach po kolená a pod kolená.
  • Ak máte harmonický pomer dĺžky nôh a trupu, výborne na vás budú vyzerať sukne s dĺžkou okolo kolien.

 


Ak viete čo robíte, môžete pravidlá porušiť

Ak poznáte svoju postavu, jej proporcie a jednotlivé časti, môžete vyššie uvedené odporúčania porušovať. Je však dôležité vedieť, čím kompenzovať nevhodnú dĺžku sukne. Môžete pracovať s dĺžkami topov, farebným ladením odevov a obuvi a tiež s doplnkami.

Každá žena je originál a preto ak majú dve ženy rovnaký telesný tvar, ale každá má iné proporcie, alebo telesnú výšku, v tom istom oblečení nebudú obe vyzerať rovnako dobre.

Vyzerať skvele nie je len vecou trendov, strihov, či farieb. I dĺžky rozhodujú a často i pár cm rozdiel spôsobí veľký rozdiel v celkovom pôsobení.

Nevhodná dĺžka má často vplyv nielen na to, ako vyzerá postava, ale dokonca i na to, nakoľko moderne a aktuálne vyzeráte, či ako osobnostne pôsobíte na iných.


Veď tie odporúčania si protirečia…

Ak sa vám stáva, že narážate na protirečenia v jednotlivých odporúčaniach, upokojím vás – je to normálne. Dôvodom je, že každé odporúčanie rieši len konkrétnu časť vášho tela. Niektoré sa zaoberajú iba telesným tvarom a neriešia proporcie. Iné riešia farby, ale neberú do úvahy telesný tvar, či veľkosť poprsia. Ďalšie pravidlá vám poradia, ako vyzerať vyššie, ale neriešia proporcie atď..

Preto je vhodné všetky pravidlá zladiť do konkrétnych, jednoduchých odporúčaní, ktoré budú fungovať práve pre danú konkrétnu ženu.

Ak máte pocit, že nedokážete jednotlivé odporúčania zosúladiť a neviete ako na to, osobná konzultácia Postava a štýl vám pomôže. Počas nej spoznáte svoj telesný tvar i proporcie a spolu nájdeme tie odporúčania, ktoré budú fungovať práve pre vás.

Máte dlhšie, alebo kratšie nohy? Aké dlžky sukní najradšej nosíte a v akých vyzeráte najlepšie?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top