Skip to content
Ako vyzerať
1. Ako nevyzerať príliš objemne v zime
2. Ako v džínsoch vyzerať zaujímavo
3. Ako pôsobiť autoritatívne
4. Ako vyzerať moderne

V čom to je, že niektoré ženy vyzerajú vždy aktuálne, moderne a šik, zatiaľ čo iné pôsobia usadlo, nemoderne, akoby sa zasekli v minulosti. Prečo je dôležité pôsobiť moderne? Ako súvisí modernosť s trendami? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, čítajte ďalej.


Prečo vyzerať moderne

Pôsobiť moderne je dôležité. Nemyslím tým, že máte napodobňovať celebrity, či nosiť presne to, čo je na obálkach módnych magazínov. Myslím tým, že na vašom oblečení, účese a líčení by malo byť vidieť, že ste sa nezasekli v období spred 20 rokov.

Ak budete pôsobiť aktuálne, i vaše okolie vás bude vnímať ako ženu ktorá ide dopredu, je progresívna, prístupná novým veciam a myšlienkam. Bude cítiť, že na sebe pracujete a že máte snahu ísť s dobou.

kolaz3

Jennifer Aniston

Ak budete mať na sebe oblečenie, ktoré bolo moderné už veľmi dávno, ľudia okolo vás získajú dojem, že váš život i myšlienky ustrnuli v danom období. V takomto oblečení sa ľahko pripravíte o zaujímavé pracovné, alebo osobné príležitosti.

kolaz2

outfity z filmu „Sex v meste“ (scéna z 80. rokov)


Ako súvisí moderný vzhľad s trendami

Vyzerať moderne neznamená, že ak sú v danej sezóne moderné napr. culottes, musíte ich nosiť, pretože inak budete vyzerať staromódne. Ak sa vám nejaký aktuálny prvok páči, je len na vás či mu podľahnete, alebo nie. Dôležité je totiž i to, ako na vás daný odev vyzerá a ako sa v ňom cítite.

Moderné prvky sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

  • Tzv. výkriky módy (napr. spomínané culottes, alebo trendové farby pre danú sezónu), ktorých životnosť nie je dlhá (zvyčajne sa do 1 roka vytratia).
  • Trendy sú záležitosťou 2-5 rokov. Medzi trendy patrí napríklad jednoradové zapínanie na sakách, nohavice užšieho strihu, rovnejšie strihy odevov a podobne.

Na čo sa zamerať, ak chcete pôsobiť moderne

Vyzerať moderne vám pomôžu nasledujúce prvky:

  • Moderné materiály – materiály sa neustále vyvíjajú a to čo bolo inovatívne napr. v 80. rokoch, pôsobí dnes zastaralo.
  • Moderná silueta – každé obdobie má svoju typickú siluetu (miera zvýraznenia ramien, tvarovanie pása, priliehavosť odevov).
  • Dĺžky odevov – dĺžky topov, sák, sukní, výška sedu nohavíc a poloha pása tiež podliehajú módnym trendom.
  • Moderné doplnky – kabelky, podpätky, tvar špičky topánok, náhrdelníky, opasky…
  • Účes a líčenie – niektoré účesy sú typické pre jednotlivé módne obdobia, ale existujú i účesy, ktoré sú nadčasové a stačí jemná zmena aby vyzerali aktuálne. Ak však budete nosiť v 40-tke účes, ktorý bol typickým hitom v období keď ste mali 25, moderný dojem nevyvoláte.

Prirodzenou úlohou oblečenia je zvýrazniť, alebo vylepšiť postavu človeka. Z tohto pohľadu trendy vždy určitú skupinu ľudí znevýhodňujú. Príklad: aktuálna moderná silueta neladí s ich telesným tvarom (rovné strihy na ženách s výrazným pásom), alebo aktuálna výška sedu neladí s ich proporciami (napr. nohavice s vysokým pásom na postave s dlhým sedom).

kolaz4

vľavo Agyness Deyn, vpravo Eva Longoria Parker

V takýchto prípadoch nie je dobré slepo trendy nasledovať, ale prispôsobiť si ich. Napríklad tak, že strih bude mierne tvarovaný, alebo sed bude stredne vysoký.

Nemusíte dodržať všetky uvedené faktory a veci si môžete pokojne upraviť, tak, aby ladili s vašou postavou, či osobnosťou a aby zároveň pôsobili aktuálne.

Ak však budete nosiť nemoderne pôsobiace materiály, neaktuálnu siluetu, usadlo pôsobiace dĺžky a retro doplnky naraz, na ľudí vo vašom okolí budete pôsobiť usadlo, nezaujímavo, staršie.


Kde sa inšpirovať

Na webe a fotografiách z módnych prehliadok nájdete množstvo informácií o aktuálnych trendoch, inšpirácie nájdete v aj v časopisoch. Prelistujte si aktuálne číslo módneho magazínu a všímajte si uvedené prvky.

Svojho osobitého štýlu sa nemusíte vzdávať, stačí k nemu pridávať aktuálne prvky, aby ste pôsobili moderne. Kombinujte trendy a „výkriky módy“ s prvkami, ktoré vás vystihujú. Skúšajte čo u vás „funguje“ a čo nie, hrajte sa a prejavte sa. Tak aby ste sto boli vy – žena prejavujúca svoju osobnosť, ale zároveň sviežo a aktuálne pôsobiaca.

kolaz1

Sarah Jessica Parker


Akými prvkami dosahujete moderný vzhľad? Aký je váš vzťah k trendom a krátkodobým „výkrikom módy“? Zažili ste moment, keď ste skrátili dĺžku, vymenili doplnky, či upravili účes a zrazu ste vyzerali oveľa modernejšie? Diskusia je tu opäť pre vás.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top