Možno ste si u kaderníčky alebo v drogérii všimli, že farby na vlasy sú označované číslami. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo tieto čísla znamenajú a nájdete v ňom aj moje zamyslenie nad tým, čo všetko by mal dobrý kaderník vedieť.
Číselné označovanie farieb na vlasy vychádza z 3-rozmerného farebného systému Alberta Munsella. Tento systém plne využíva i farebná typológia.
Munsellov systém vychádza z faktu, že každá farba má 3 vlastnosti – odtieň, tmavosť a úroveň tlmenosti.Pre potreby kaderníckych farieb je tento systém číslovania označovaný ako „International Colour Code“ (ICC). Ak ste podobný katalóg vzoriek vlasov už videli, viete že farby v ňom sú zoradené podľa odtieňov. Tieto katalógy nie sú určené primárne pre zákazníčky, ale najmä pre kaderníkov, aby dokázali vybrať pre zákazníčku vhodný odtieň farby.
Ako vybrať tmavosť vlasov
Pri výbere odtieňa sú dôležité dve veci. Po prvé správne odhadnúť úroveň tmavosti vlasov a po druhé správne vybrať odtieň farby, v súlade s farebným typom zákazníčky.
V katalógu každého výrobcu farieb na vlasy sú vždy v prvom stĺpci (alebo riadku) uvedené základné, prírodné, neutrálne farby. Tie určujú úroveň tmavosti alebo bledosti vašich vlasov. Jednotlivé základné farby majú číslovanie od 1 (čierna) do 10 (najsvetlejšia blond). Podľa toho, koľko hnedých pigmentov vaše vlasy obsahujú, kaderník vaše vlasy zaradí do jednej z nasledujúcich tmavostí:
10.0 – najsvetlejšia blond
9.0 – veľmi svetlá blond
8.0 – svetlá blond
7.0 – stredná blond
6.0 – tmavá blond
5.0 – svetlá hnedá
4.0 – stredná hnedá
3.0 – tmavá hnedá
2.0 – tmavšia hnedá
1.0 – čierna.
Možno teda povedať, že vlasy ktoré nemajú takmer žiadny hnedý pigment majú tmavosť 10 (najsvetlejšia blond) a vlasy úplne nasýtené hnedým pigmentom majú tmavosť 1 (čierna). Ak máte vlasy stredne hnedé, potom vaša tmavosť môže byť napríklad 6 (tmavá blond), alebo 5 (svetlá hnedá).
V tejto súvislosti treba podotknúť, že terminológia kaderníkov nie je rovnaká ako terminológia v bežnom živote. Ak kaderník povie tmavá blond, väčšina žien si predstaví svetlé blond vlasy, v skutočnosti ide však o vlasy ktoré by bežne ženy označili ako hnedé.
Prvé číslo v označení farby teda označuje tmavosť farby. Príklad: odtieň 5.0 znamená prírodnú svetlú hnedú, 1.0 znamená prírodnú čiernu farbu. Nula za bodkou znamená že ide o prírodnú, neutrálnu farbu, bez umelo pridaného farebného pigmentu. Neutrálne, prírodné, základné farby nie sú ani výrazne teplé, ani výrazne studené. Sú teplotne neutrálne.
Ako vybrať odtieň
Okrem určenia tmavosti vašich vlasov je dôležité správne vybrať vhodný odtieň, tak aby ladil k vašej pleti i očiam. Odtiene farieb na vlasy vznikajú tak, že sa do základných, neutrálnych farieb pridávajú rôzne farebné pigmenty.
V nasledujúcom prehľade uvádzam, ako sa v medzinárodnom systéme ICC označujú farebné pigmenty. Väčšina výrobcov farieb toto číslovanie dodržiava, pre istotu však vždy skontrolujte odtieň i pohľadom do katalógu, najmä ak sa chystáte použiť farbu od iného výrobcu.
0.1 – popolavý, šedý
0.2 – modrý
0.3 – žltý
0.4 – oranžový
0.5 – červený
0.6 – fialový
0.7 – pieskový
0.8 – čokoládový.
Každý z týchto pigmentov dodáva základnému neutrálnemu odtieňu istú farebnú teplotu. Príklad: farba s označením 5.3 má tmavosť 5 (svetlá hnedá) a obsahuje pigment 0.3 (žltý), takže ide o hnedú farbu s teplým zlatým vyžarovaním.
Ak má farba za bodkou dve čísla (a niekedy aj viac), znamená to že do základnej neutrálnej farby boli primiešané dva rôzne farebné pigmenty v istom pomere (zvyčajne 2:1). Príklad: farba s označením 5.35 má tmavosť 5 (svetlá hnedá) a sú v nej namiešané žlté pigmenty (0.3), aj červené pigmenty (0.5). Ide teda o hnedú farbu so zlato-červeným nádychom, pričom zlatý je výraznejší (lebo číslo 3 je uvedené ako prvé za bodkou).
Existuje ideálny kaderník?
Dostávame sa k otázke, či u nás na Slovensku sú kaderníci školení tak, aby boli schopní zákazníčke vybrať správny odtieň farby vlasov. Bohužiaľ to tak nie je :-(, ale aj v tomto smere sa to postupne zlepšuje. Nedávno sa mi ozvala majsterka výcviku budúcich kaderníkov s prosbou o kontakt, kde by mohla kúpiť pomôcky pre určenie farebného typu.
Správny kaderník by mal vedieť vybrať správnu farbu, rovnako ako správny strih a štýl účesu, Mal by vedieť určiť farebnú teplotu tváre zákazníčky (určiť, či jej pristanú viac teplé, alebo studené farby) a správne analyzovať tvar tváre i hlavy, aby jej odporučil účes vhodný práve pre ňu.
Okrem toho by mal samozrejme vedieť odhadnúť kvalitu vlasov, posúdiť či daný účes bude držať na vlasoch svoj tvar a či sa bude dobre udržiavať. Mal by vedieť odhadnúť dokonca i osobnosť zákazníčky, aby jej poradil účes, ktorý sa jej bude hodiť štylisticky.
Dobrý kaderník – psychológ, umelec a architekt
Správny kaderník by mal byť psychológ, mal by vidieť teplotu farieb, mať matematickú predstavivosť o tvaroch a mal by byť manuálne zručný. Dobrý kaderník je umelec a architekt a jeho služby sú drahé, ale to je v poriadku, pretože ak vyberie žene účes správneho strihu, farby a typu, môže zvýrazniť na nej všetko krásne, skryť nedostatky, urobiť z nej krásnu sebavedomú ženu.
Účes je tá časť vizáže, ktorú naše okolie vníma medzi prvými, preto je dosť dôležité aby bol v harmónii s osobnosťou a farebnosťou ženy.
Účes funguje rovnako ako farby a strihy oblečenia, či líčenie – ak sú správne, ste krásna a žiarite. Ak sú nesprávne, vzniká nesúlad, vy vyzeráte čudne a vaše okolie to vníma.
Rozdiel je v tom, že oblečenie v nesprávnych farbách môžete ľahko vymeniť a líčenie odlíčiť. Ale nesprávnej farby na vlasy a zlého strihu sa bohužiaľ tak rýchlo nezbavíte. Trvá dlho, kým sa takéto „škody“ na vašej vizáži napravia.
Inštinkt versus skúsenosti
Považujem za veľkú škodu, že kadernícki učni nie sú školení v oblasti farebnej typológie a psychológii. V zahraničí je to bežné, lebo je to naozaj dôležité. Kým v zahraničí začne kaderník naozaj samostatne pracovať s reálnymi zákazníčkami, musí prejsť cca. 1-2 ročným obdobím, kedy v salóne len umýva vlasy, varí kávu a popri tom sa pozerá, počúva, sleduje skúsenejších kolegov, učí sa a „nasáva“ vedomosti v praxi.
U nás po vyštudovaní učňovského odboru začne kaderník hneď pracovať a učí sa na reálnych zákazníčkach! Stalo sa mi to osobne, sama som raz nechtiac bola takýmto „pokusným králikom“ a nikdy viac by som to nechcela zažiť.
Kaderníci, ktorí v sebe majú cit pre tvary a farby sa učia rýchlo a často inštintívne cítia, čo zákazníčke pristane a čo nie. Tí, ktorí v sebe tento cit nemajú, robia len manuálnu „strojovú“ prácu a výsledok je často rozpačitý. Niektorí sa postupom času mnohé veci naučia a pochopia, ale dovtedy sú ich zákazníčky pokusnými králikmi. A niektorí sa to nenaučia nikdy a tí si označenie kaderník nezaslúžia.
Je zvykom, že žena príde ku kaderníčke, povie jej akú chce farbu a strih a kaderníčka len vykoná jej želania. Neporadí, neskúsi vyhovoriť klientke jej zámer, ak aj cíti že to nebude „ono“. Skúsený kaderník by niečo také nikdy nedopustil.
Minimálne by mal zákazníčku informovať o tom, že daný strih jej nebude sedieť k tvári, že farba bude pre ňu moc teplá, alebo že môže vo vybratom strihu vyzerať staro, usadlo, prípadne jej pridá kilogramy, alebo uberie z výšky.
Mojím želaním je, aby aj na Slovensku bolo viac takýchto naozajstných kaderníkov. Aby ste kaderníka, ktorý vám odborne poradí, nemuseli hľadať ako ihlu v kope sena.
Ak máte s kaderníkmi, či farbením vlasov skúsenosti o ktoré sa chcete podeliť, napíšte o nich do diskusie! Ak neviete, aká farba vlasov je pre vás ideálna, základom je poznanie vášho farebného typu. Podrobnosti o osobnej konzultácii nájdete tu.