Skip to content
Ako majiteľka prirodzených kučier odjakživa od okolia počúvam, aké to musí byť skvelé mať kučeravé vlasy. Každý chce to, čo nemá a preto som celé dospievanie túžila po rovných vlasoch. So svojimi kučerami som každé ráno „bojovala“ a nikdy som ten boj nevyhrala :-). Mať kučery má svoje výhody i nevýhody a v dnešnom príspevku sa pozrieme na to, prečo sú kučeravé vlasy také neposlušné, nepoddajné a ťažko upraviteľné.

Ľudské vlasy sa líšia svojím tvarom, hrúbkou a farbou. Základné delenie vlasov podľa tvaru rozlišuje 3 skupiny:

 • Mongolský typ vlasov

  – pevné, tvrdé, hrubé, rovné, odolné voči vonkajším vplyvom. Na priečnom reze majú kruhový prierez a priemer vlasu je cca. 120 μm. Najčastejšie sa vyskytujú u obyvateľov Ázie a východnej Európy.

 • Kaukazský typ vlasov

  – od rovných po vlnité, priemer vlasu je cca.. 70 μm, prierez tvorí eliptický tvar. Najčastejšie sa vyskytujú u obyvateľov Európy.

 • Africký typ vlasov

  – kučeravé, priemer vlasu je cca. 90 μm, vlasy majú ľadvinovitý prierez a sú náchylné na poškodenie vplyvom vonkajších faktorov. Najčastejšie sa vyskytujú u obyvateľov severnej Afriky.

Tvar vlasov je daný veľkosťou a tvarom vlasovej folikuly – čím oválnejší tvar má na priereze folikula a čím menej rovnomerne sú rozložené bunky produkujúce keratín (základnú zložku vlasu), tým kučeravejšie sú vlasy. Vlas vyrastá z folikuly najskôr jedným smerom, neskôr iným smerom a tak vzniká zakrivenie vlasu a kučeravosť.

Stavba vlasu má vplyv na to, aké pevné a odolné sú naše vlasy a typ pigmentu zase na to, aká je ich farba.

 • Kutikula

  je obalom a vonkajšou vrstvou vlasu. Tvoria ju šupinkovato usporiadané bunky, ktoré sú nasiaknuté vlasovým mazom a tak chránia vlas pred poškodením.

 • Kortex

  je hlavnou vlasovou hmotou, tvoria ho keratínové vlákna. V tejto časti vlasu je prítomný i vlasový pigment – melanín.

 • Medula

  je centrálna časť vlasu, jeho dreň. Tvorí ju keratín, avšak má iné zloženie ako keratín v kortexe.

Podľa typu melanínu rozlišujeme základné sfarbenia vlasov – čierna, blond, červená, sivá. Zaujímavé je, ako vznikajú šediny. Vo vlasovom kortexe sa vplyvom veku vytvárajú dutinky a zároveň sa znižuje produkcia farebného pigmentu. Dutinky sa vo vlasoch správajú ako bublinky vo vode a odrážajú svetlo, takže pozorovateľ ich vníma ako strieborné odlesky. Laicky si to môžeme predstaviť tak, že kým je v dostatočnej miere tvorený pigment vlasu a v kortexe nie sú dutinky, kortex je nepriehľadný a zafarbený, avšak vplyvom veku sa stáva „priehľadným“ ako sklo a vlas pôsobí šedivo.

Toľko základná teória, poďme sa však pozrieť na kučeravé vlasy. Ženy s kučerami majú africký typ vlasov, alebo kombináciu afrického a kaukazského typu. Ako bolo spomínané, takéto vlasy sú náchylné na mechanické poškodenie a výrazne podliehajú i vplyvom počasia. V závislosti od miery kučeravosti mávajú s nimi ich majiteľky menšie, alebo väčšie problémy. Medzi najčastejšie problémy kučier patria:

 • Okamžitá reakcia vlasov na vplyvy počasia. Vietor, morská voda, slnko, dážď – to všetko sú silné vplyvy, ktoré nepôsobia na kučery pozitívne. Najhoršia je vlhkosť, na ktorú vlasy reagujú krepovitosťou – vlasy sa neukladajú do kučeravých prameňov, ale pôsobia chemlonovito.

Andie McDowell

Nicole Kidman

 • Ľahké mechanické poškodenie vlasov. Kučery sú viac, ako iné typy vlasov, náchylné na mechanické poškodenie. Končeky vlasov sa rýchlo štiepia a lámu, často stačí napríklad obtieranie vlasov o golier oblečenia, pleteniny, alebo vankúš zo štruktúrovanejšieho materiálu.

Julia Roberts

 • Ťažká upraviteľnosť do účesu. Kučery si vyžadujú perfektný strih, aby jednotlivé pramene vlasov do seba zapadali a tvorili nejaký tvar. Fénovanie, či žehlenie týmto vlasom neprospieva, pretože mení ich prirodzený tvar a po chvíli sa často efekt vytvoreného „účesu“ stratí. Stačí vyššia vlhkosť vzduchu a vyžehlené vlasy krepovitejú a začnú sa vlniť. Ideálne je nechať ich sušiť prirodzene, avšak vlasy vždy uschnú tak ako sa im chce, preto žena s kučerami nikdy nemá vlasy v rovnakom tvare. Výrobcovia vlasovej kozmetiky sľubujú, že práve ich výrobok zaručí odolnosť kučier voči krepovitosti, ja som však zatiaľ nenašla výrobok, ktorý by to naozaj splnil (vyskúšala som ich už naozaj veľa a hľadám ďalej).

Helena Bonham Carter

 • Vyžehlené kučery málokedy vyzerajú prirodzene. Žehlením a narovnávaním vlasov akoby ubudlo z tváre majiteľky kučier niečo dôležité – istá dávka jemnosti a prirodzenosti. Táto téma bola spomínaná i v článku o Keri Russell.

Andie McDowell

 • Kučery zmenšujú sýtosť farby vlasov. Vplyvom kučeravosti vlasy opticky vyzerajú o 1-2 stupne svetlejšie ako naozaj sú.

Nicole Kidman

 • Kučery sú po uschnutí oveľa kratšie, ako v mokrom stave, preto sa pri návšteve kaderníka často stáva, že žena odchádza s kratšími vlasmi ako chcela.

Solange Knowles

Okrem nevýhod majú kučery samozrejme i výhody – vlasy majú väčší objem, tvár pôsobí ženskejšie a v prípade, že vlasy nie sú príliš suché a nemajú veľký sklon ku krepovitosti, je ich údržba jednoduchá. Je to proste tak, ako so všetkým – kučery majú svoje výhody i nevýhody.

Tak ako je pre majiteľky rovných vlasov namáhavé dosiahnuť objem a tvar účesu, tak je pre majiteľky kučier ťažké vyhnúť sa krepovitosti, rozlietanosti a nepoddajnosti vlasov. Ak ste na jednej, alebo druhej strane, ťažko dokážete pochopiť problémy tej druhej, preto sa občas stretávam s názormi, že kučery tej či onej ženy pôsobia neupravene. Možno robila čo mohla, ale vonku je jednoducho príliš vlhko, zmokla, alebo si jej kučery robia čo chcú vplyvom hormónov.

Máte kučeravé alebo vlnité vlasy? Ako bojujete s ich krepovitosťou a nepoddajnosťou? Našli ste už svoj ideálny šampón, kondicionér, masku, či stylingový prípravok, ktorý dokáže vaše vlasy skrotiť, vytvoriť upravený dojem a kučery uloží do pekných lokní? Diskusia je tu opäť pre vás, preto neváhajte a podeľte sa o svoje skúsenosti a názory!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top