skip to Main Content

Príroda do tváre každej z nás namiešala originálnu zmes jemnejších a tvrdších rysov. Podľa toho ktorých je viac, naša tvár pôsobí viac, alebo menej jemne. Vlasy a účes sú prvkom tváre, ktorý by mal s črtami tváre korešpondovať. V dnešnom príspevku sa pozrieme na tvár Keri Russell, najmä z pohľadu čŕt tváre a ich vzťahu k účesu.

Keri Lynn Russell je americká herečka. Narodila sa v Kalifornii v roku 1976 a vyrastala v Arizone a Denveri v Colorade.

Kariéru začala vo veku 15 rokov ako moderátorka a tanečnica v detskej show „Mickey Mouse Club“. Ako 18-ročná sa presťahovala do LA a prvú veľkú hereckú príležitosť dostala ako 21-ročná, kedy stvárnila postavu Chloe s seriáli „Malibu Shores“.

Známou sa stala najmä vďaka úlohe Felicity Porterovej v známom seriáli „Felicity“. Hrala i v mnohých filmoch a v roku 2004 debutovala na Brodwayi v hre „Fat Pig“. Keri Russell je vydatá, má 4 ročného syna a koncom minulého roka porodila dcéru.


Falicity a črty tváre

Ak poznáte seriál Felicity, iste ste si všimli jemné, ženské, nežné, mäkké a okrúhle vyžarovanie čŕt tváre Keri Russell. Postava Felicity bola pozitívna, jemná, milá, presne taká ako tvár jej predstaviteľky. Aj to je dôvod, že Keri bola v tejto úlohe taká presvedčivá a získala za ňu v roku 1999 Zlatý glóbus.

Určite ste zažili pocit, kedy vám na sebe, alebo niekom inom nesedel účes. Nebolo to tým že by účes nelichotil tvaru tváre nositeľky, alebo že by vlasy mali nevhodnú farbu. Nehralo tam niečo iné, čo sa dá len ťažko pomenovať. Účes nekorešpondoval s črtami a charakterom tváre. Je to podobné ako keď si žena atletickej, šľachovitej postavy, oblečie romantické šaty s volánmi a vzorom kvetov, štýlovo to neladí a pôsobí rušivo.

Črty našej tváre sú súborom viacerých prvkov. Tvar našej hlavy, nosa, lícnych kostí, pier, očí, obočia, brady, to všetko sú prvky ktoré ovplyvňujú to, či celkové vyžarovanie našej tváre je viac jemné a mäkké, alebo naopak tvrdšie a ostré. K celkovému dojmu prispieva aj kvalita a tvar našich vlasov.


Zlaďte sa so svojimi črtami

Ak medzi vašimi črtami prevažujú ostré línie, napríklad máte ostro tvarovanú bradu, rovný nos, rovné vlasy, tenké rovné pery, rovnejšiu líniu obočia, potom i váš účes, oblečenie a doplnky by mali byť v tomto duchu – rovnejšie, hranatejšie, strohejšie. Budete vyzerať dobre v účese, ktorý má ostrejšie línie, napríklad tupý strih.

A naopak, ak máte v tvári prevahu mäkkých, jemných, oblých línií, napríklad máte plné pery, oblý tvar obočia, mäkko tvarovanú bradu, plné líca, oblé lícne kosti a nos, okrúhly tvar tváre a očí, potom je pravdepodobné že budete vyzerať dobre v účese s kučerami, oblými líniami, prestrihanými, mäkko padajúcimi vlasmi, vlnami a pod.

Ak máte v tvári aj jemné, aj ostré prvky, potom práve výberom účesu môžete vedome ovplyvňovať, či budete na svoje okolie pôsobiť viac jemne, alebo energicky.


Črty a účes

Keri Russell je príkladom tváre, v ktorej prevažujú jemné črty. Má okrúhlu tvár, mäkko tvarované lícne kosti, bradu i pery, oblé obočie a vlnité vlasy. Jej tvár pôsobí jemne, žensky, mäkko, nežne. Preto nevyzerá dobre v účesoch ktoré majú ostré línie a tupo strihané časti. Preto nevyzerá dobre v príliš vyžehlených a rovných vlasoch. Na nasledujúcich kolážach je vidieť, že v takýchto účesoch jej tvár zrazu vyzerá inak – tvrdšie, ostro a zvláštne rušivo. Jej prirodzená jemnosť je v rozpore s tvrdosťou a ostrosťou línií účesu.

A naopak, v účesoch ktoré majú vlny, kučery, jemné oblé línie, ktoré mäkko rámujú tvár Keri, vyzerá harmonicky, jemne, prirodzene, pretože tieto typy účesu ladia s jej prirodzenými črtami tváre.


Dostávame sa ku psychológii

To ako vyzeráme je jedna strana mince, to ako sa cítime je druhá. Ak naše črty a naša osobnosť sú v súlade, potom si zrejme inštinktívne vyberáte účesy, oblečenie i doplnky tvarov ktoré korešpondujú s našou osobnosťou a črtami.

Ak však naše črty nezodpovedajú našej osobnosti, napríklad máme v tvári najmä jemné črty, ale uprednostňujeme skôr ostré línie účesu, rovné vlasy, strohé, geometrické strihy, potom je vhodné tomuto prispôsobiť i oblečenie a doplnky. Mierne tým potlačíte jemné črty v tvári, ktoré popri tvrdších črtách účesu, oblečenia a doplnkov, nebudú pôsobiť príliš kontrastne. Dôležité je zladiť našu vizáž s našou osobnosťou.


Rozpor vizáže a potrieb

V tejto súvislosti si spomínam na otázku čitateľky Rezi, ktorá sa ma v diskusii pýtala na to, ako môže vyzerať viac autoritatívne, keďže jej vizáž je veľmi jemná a svetlá. Okrem farieb a štýlu oblečenia môžeme svoje vyžarovanie na iných ovplyvňovať i typom účesu a líniami ktoré na svojom oblečení a doplnkoch zvolíme (hranaté vs. oblé).

Ďalším podobným príkladom je Mirka Partlová, ktorá hrá v Paneláku dvojúlohu Angie a jej sestry Martiny. Ako Angie vystupuje Mirka v svojej normálnej podobe a je v tejto úlohe uveriteľná, jej vzhľad je jemný a dievčenský. Avšak drsnú Martinu hrá v čiernej parochni krátkeho strohého zostrihu. Filmári takto pomohli dodať postave Martiny drsnosť a tvrdosť, ktorú by Mirka Partlová so svojou prirodzenou jemnou vizážou nedokázala zahrať presvedčivo.

Každá z nás je originál a len ak spoznáme sami seba, svoju farebnosť, tvar postavy, osobnosť a črty tváre, budeme presne vedieť čo naša vizáž potrebuje a čomu sa máme vyhýbať. Veľa vecí robíme inštinktívne, ale je dobré spoznať sa, vedieť posúdiť svoje črty a tomu prispôsobiť nielen tvar a štýl účesu, ale napríklad i výber okuliarov, alebo náušníc.

Ak máte chuť, neváhajte a zapojte sa do diskusie k tejto téme!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top