Skip to content

Poznanie farebnosti svojej tváre je užitočné a môže zmeniť váš život. Nestačí však len vedieť si vyberať svoje ideálne farby, ale aj dokázať ich i vhodne skombinovať. V praxi sa často stretávam s tým, že ženy síce odhadnú svoj farebný typ, ale nevedia ako svoje ideálne farby vhodne skombinovať  a preto nevyzerajú až tak dobre, ako by mohli.


Príklad z praxe

Príkladom môže byť Monika, ktorá po Určení farebného typu (tlmená jeseň) síce vylúčila zo svojho šatníka všetky nevhodné letné farby, ale keďže pri nakupovaní zatiaľ neobjavila svoje ideálne farby, nosila prevažne odtiene hnedej.

Outfit pozostávajúci len z neutrálnych farieb môže pôsobiť nudne, nevýrazne a fádne, ale i zaujímavo a výrazne. Záleží na tom, aká miera tmavosti a kontrastu kombinovaním vznikne a tiež na tom, či nositeľka využíva silu doplnkov a vyhrá sa s kombináciou rôznych štruktúr a materiálov.

Predstavme si tlmenú jeseň, ktorá potrebuje v blízkosti tváre nosiť primeraný pomer teplých a chladných pigmentov a oblečením vytvoriť dojem jemnosti. Mala by sa vyhýbať príliš tmavým, ale i úplne svetlým, či ostrým farbám.


ilustračné foto: Scarlett Johansson
Predstava väčšiny ľudí je taká, že tlmené typy by mali nosiť len bezfarebné odtiene farieb – khaki, bronzovú, hnedú, béžovú, farbu ťavej srsti a pod. Tieto farby sú skvelé ako neutrálne farby, ale šatník pozostávajúci len z týchto farieb bude pôsobiť fádne a nudne i na tlmenom type.

Ak má tlmená jeseň rada prírodné odtiene farieb a vyhovujú jej neutrálne farby, môže uvedenú kombináciu oživiť použitím svetlejších, alebo tmavších farieb a zapojením hry štruktúr. Dodá tak celku sviežosť a väčšiu atraktívnosť.

Často stačia malé zmeny farebnosti, aby sa z fádneho, obyčajného outfitu stala zaujímavá kombinácia. Pomôcť môžu samozrejme i vhodné doplnky.

Ak chce tlmená jeseň vyzerať farebnejšie a sviežejšie, je vhodné neutrálne farby oživiť. Je dôležité zvoliť primeranú mieru farebnosti a kontrastu kombinácie, v súlade s farebnosťou tváre tak, aby kombinácia pôsobila farebne, sviežo, ale stále jemne.

Vhodná kombinácia farieb určuje, ako bude outfit farebne pôsobiť. Vytvoriť kombináciou farieb, štruktúr, vzorov a materiálov primeranú mieru kontrastu a tmavosti je tá najdôležitejšia úloha a predpokladá poznanie svojich farebných vlastností.

Ak sa vám podarí farby vhodne skombinovať, vzniká niečo, čo dokonale doplní vašu tvár, rozžiari ju a dodá jej iskru.

Máte radšej kombinácie v neutrálnych farbách, alebo rada svoje outfity oživujete farebnými kombináciami? Aké sú vaše osvedčené kombinácie farieb? Máte v šatníku nejaký univerzálny farebný odtieň, ktorým dokážete oživiť väčšinu fádnejších kúskov?

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top