Skip to content

Máte plný šatník oblečenia a predsa si nemáte čo obliecť? Kúpili ste si novú sukňu a doteraz ste ju nemali na sebe, pretože ju nemáte s čím nosiť? Dôvodom bude zrejme to, že oblečenie vo vašom šatníku spolu neladí. V dnešnom článku vám ukážem, že šatník nemusí byť preplnený, stačí ak sú jednotlivé kúsky vzájomne dobre kombinovateľné.


Podmienky kombinovateľnosti

Základom je poznať svoj farebný typ, tvar postavy, proporcie a štýl. Vďaka tomu budete do svojho šatníka dopĺňať oblečenie vo farbách ktoré ladia s vašou tvárou, kupovať si strihy ktoré zvýraznia alebo skorigujú vašu postavu, nosiť dĺžky a šírky odevov ktoré budú ladiť s vašim telesným tvarom a vyberať si vzory, materiály a doplnky, ktoré perfektne doplnia vašu osobnosť a vyjadria váš štýl.

Pri nákupoch potom stačí už iba premýšľať a zvážiť, či nový kúsok ktorý sa vám tak páči, naozaj využijete – či bude kombinovateľný s tým čo už v šatníku máte. Štylisticky, farebne i tvarovo.

Ak neviete, čo všetko by ste pri nákupoch oblečenia a doplnkov mali zvážiť, stiahnite si ZOZNAM NÁKUPNÝCH OTÁZOK, s ktorým budú vaše nákupy strategické.


Držte sa svojho štýlu

Nový kúsok by mal do vášho šatníka zapadnúť štylisticky – záleží aký štýl preferujete, ako chcete pôsobiť, aká je vaša profesia, kde a ako trávite čas.

Príklady:

 • Ak máte radi romantický štýl, vybíjaná kožená bunda asi zostane nenosená visieť vo vašej skrini.
 • Ak nechodíte do spoločnosti, bude vám nanič 5 večerných šiat.
 • Ak máte v práci prísny dress code, zrejme nevynosíte 15 kusov džínsov.

Farby a strihy

Nový odev by mal zohľadňovať farebnosť vašej tváre i tvar postavy a proporcie. Nestačí, ak nový kúsok v obchode bude skvelý farebne, mal by vám zároveň sedieť i svojím tvarom, strihom, dĺžkou, materiálom a vzorom.

Príklady:

 • Ak máte výrazný pás, nekupujte si rovné, beztvaré šaty len preto, že majú pre vás ideálnu farbu.
 • Ak máte objemnú spodnú časť tela, bledé nohavice z ľahkého priesvitného materiálu nebudú pre vás šťastnou voľbou ani v prípade, že ste svetlým farebným typom.
 • Ak ste kontrastným typom a skvele vám sedia šaty neurčitej tlmenej farby, zabudnite na ne.
 • Ak ste tmavým typom, nekupujte si drahú koženú bundu v bledej farbe, ani v prípade že má dobrú farebnú teplotu a čistotu.

Doplnky

Kľúčom k úspechu sú i doplnky. Bez nich bude váš šatník obyčajný, tuctový, pretože práve doplnky dodávajú oblečeniu tú správnu iskru. I doplnky by mali do vášho šatníka „zapadnúť“ – farebne, štylisticky i vzhľadom na vaše proporcie a telesný tvar.

S doplnkami budete mať istotu, že váš top, nohavice a sako z bežného reťazca nikto nenosí tak ako vy, pretože je málo pravdepodobné, že ich doplní rovnakými doplnkami ako vy.

Nemusí ich byť veľa, ideálne je mať doplnky a obuv v svetlej i tmavej neutrálnej farbe i vo farbách akcentov.

Príklady:

 • Nekupujte si masívny, veľký náhrdelník ani keď je práve moderný, ak máte nízku a drobnú postavu.
 • Nekupujte si široký opasok ak je váš pás rovný, alebo krátky.
 • Odolajte pokušeniu kúpiť si gladiátorky v skvelej farbe pre váš farebný typ, ak máte objemné lýtka, alebo krátke nohy.

Ako zaručiť kombinovateľnosť

Váš šatník nemusí byť preplnený, stačí niekoľko kusov oblečenia a doplnkov. V prípade že ich vyberiete dômyselne, môžete pomocou nich vytvoriť obrovské množstvo kombinácii a byť tak každý deň iná. Ako príklad môže poslúžiť šatník z koláže v úvode článku.

Jednotlivé kúsky tohto šatníka sú vzájomne kombinovateľné a každý kúsok sa dá nosiť s väčšinou ostatných kúskov.

Je to preto, že:

 • farby odevov i doplnkov sú z farebnej schémy, ktorá ladí s farebnosťou danej ženy,
 • strihy odevov ladia s jej telesným tvarom a proporciami
 • štýl odevov a doplnkov harmonizuje s jej osobnosťou.

Ak chcete mať pri nákupoch istotu, mali by ste si položiť otázky, vďaka ktorým sa vyhnete nákupným omylom. Kliknite na nasledujúci banner a stiahnite si svoj nákupný „ťahák“:


Obrovské množstvo kombinácií

Na nasledujúcich kolážach nájdete len malú časť z množstva kombinácií, ktoré z uvedeného šatníka môžete vďaka premyslenému výberu vytvoriť (a možností je oveľa viac…).

Ak by ste niektoré kúsky v neutrálnych farbách nahradili živšími odtieňmi, kombinácie by boli pestrejšie a farebnejšie. Voľba pomeru neutrálnych a živších farieb záleží od vášho štýlu, veku, farebnosti, tvaru postavy, proporcií a potrieb. Ak by ste zmenili strihové riešenie a štýl jednotlivých odevov a doplnkov, vznikol by iný šatník „na mieru“.

 

 

 

Je váš šatník dobre kombinovateľný? Premýšľate pri nákupoch nad tým, ako daný nový kúsok skombinujete a či do vášho šatníka zapadne? Máte vytvorený šatník „na mieru“? Aké sú vaše nákupné otázky? Podeľte sa v diskusii so svojimi skúsenosťami a názormi!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top